Kanada Öğrenci Vizesi

Kanada öğrenci vizesinde başvurusu reddedilenler arasında daha önce defalarca yurtdışında bulunmuş işadamı ve yöneticiler de bulunmaktadır. Dolayısıyla vize memuruna sunulan belgelerin pek önemi yoktur. Burada önemli olan vize memurunun o anki kararıdır. Biraz da şansın rolü olduğunu unutmamak gerekir.

Kanada vizesi için en önemli koşul vize memurunun aşağıdaki konularda ikna olmasıdır:

- Eğitiminiz sonrasında Türkiye'ye kesin dönecek sıkı bağlarınızın olması (eğitim, iş ve aile bağları gibi) ve Kanada'da kalma amacı taşımamanız;
- Sağlığınızın iyi olması (Kanada'da 6 aydan daha uzun süre eğitim almayı planlıyorsanız sağlık muayenesinden geçmeniz istenecektir); 
- Herhangi bir sabıka kaydınızın olmaması ve Kanada için güvenlik riski oluşturmamanız; 
- Kanada'da bulunduğunuz sürece bütün yolculuk, eğitim, konaklama ve diğer harcamalarınızı hiç bir işte çalışmadan rahatlıkla karşılayacak düzeyde maddi olanaklara sahip olmanız;
- Kanada'da çalışmak, maddi kazanç sağlamak, göçmenlik yasalarından yararlanmak veya kamu fonlarına yük olma niyetinde olmamanız gerekmektedir.

Vize Türleri

1- Turist Vizesi
Kanada'da 6 aylık ve/veya 6 aya kadar eğitim almak için sadece turist vizesine ihtiyacınız vardır. Kanada'dan ayrılmadan ve bir Kanada büyükelçiliği veya konsolosluğuna başvurmadan bu süre kesinlikle uzatılamaz veya eğitim gördüğünüz bir alandan diğerine geçilemez. Ortalama işlem süresi 2-4 hafta arasındadır.

2- Öğrenci Vizesi
Kanada'da 6 aydan daha uzun süre eğitim almayı planlıyor veya kısa süreli eğitiminiz sonrasında bir başka alanda da eğitim almayı planlıyorsanız, öğrenci vizesi almanız gerekir. Öğrenci vizesinin yukarıda açıklanan Turist vizesine göre vize işlemindeki tek farkı sizden sağlık raporu istenmesi ve Kanada'da eğitim aldığınız sürece vizenizi uzatabilme şansı vermesidir. Ortalama işlem süresi 4-6 hafta arasındadır.

Vize Belgeleri

ico2En az 6 ay geçerli pasaport
Pasaportunuz ülkeye giriş yapmayı düşündüğünüz tarihten itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır.

ico2  Öğrenci Kabul Belgesi
Eğitim alacağınız okulun onaylayıp gönderdiği resmi bir belgedir.

ico2  Dört adet renkli vesikalık fotoğraf
Fotoğrafınız yeni çekilmiş ve fonu açık renk olmalıdır. Yüz ve kulaklar net bir şekilde görülebilmeli, renkli gözlük kullanılmamalıdır. Düşük kaliteli, hızlı çekim fotoğraflar kabul edilmez. Fotoğraf üzerinde kalem, damga veya zımba izi olmamalıdır.

ico2 Vize Başvuru Ücreti
Vize ücretini yatırdığınıza dair banka dekontunun aslı gerekir; turistik vize giriş ücreti için $ 75 CAD, çok giriş için 150; öğrenci vizesi için 125 CAD ödemeniz gerekir. Başvurular için gerekli ücret Garanti Bankası'nın herhangi bir şubesinden Büyükelçilik hesabına CAD olarak yatırılmalıdır. Gerekli ücret tam olarak ve CAD olarak yatmadığı sürece işleme alınmamaktadır. Başvuru geri çekildiği takdirde veya vize talebi reddolduğunda geri ödeme kesinlikle yapılmamaktadır.

ico2 Vize Başvuru Formları
Vize başvuru formları çok dikkatli bir şekilde doldurulmalı ve başvuran tarafından imzalanmalıdır. Bu formlar, dilokulubul.com aracılığıyla okula kayıt olanlar için, eğitim danışmanlarımızca ücretsiz olarak doldurulacaktır.

ico2 Aile Bilgi Formu
Bu formu 18 ve üzeri yaşlarda olan herkes doldurmalıdır. Bu form, dilokulubul.com aracılığıyla okula kayıt olanlar için, eğitim danışmanlarımızca ücretsiz olarak doldurulacaktır.

ico2 Öğrenim ve İş Geçmişi Formu
Bu formu 18 ve üzeri yaşlarda olan herkes doldurmalıdır.

ico2  Niyet Mektubu
Kanada'da yapacağınız eğitimin ileriye dönük planlarınıza ne ölçüde faydalı olacağını kısaca anlatan bir niyet mektubu (Danışmanlarımızdan mektubun İngilizce yazılması konusunda yardım alabilirsiniz) gerekecektir.

ico2  Diploma veya Öğrenci Belgesi 
Üniversite mezunuysanız geçici çıkış belgesi veya diploma fotokopisi; öğrenciyseniz son bir kaç hafta içinde alınmış öğrenci belgesi; eğitiminize ara vererek yurtdışına çıkıyorsanız okuldan alınacak izinli veya kaydınızı dondurmuş olduğunuzu gösterir belgeleri sunmalısınız.

ico2  Eğitim Sertifika ve Belgeleri 
Daha önce dil kursuna gittiyseniz devam sertifikası veya okuldan alınmış hangi sürelerle hangi kura gittiğinize dair devam yazısı, varsa aldığınız veya almakta olduğunuz sertifika programları, meslek eğitim programları vb belgeler.

ico2  Aile Belgeleri (Evli iseniz)
Evlilik Cüzdanı, eşinizin ve çocuklarınızın kimlik asılları ve fotokopileri.

ico2  Nüfus cüzdanı
Kimliğinizin aslı ve fotokopisi.

ico2  Sabıka Kaydı
Adli sicil kayıt belgesi.

ico2  Askerlik Belgesi
Erkek adaylar için askerlik terhis ve tecil belgesi

ico2  Mahkeme kararları
Daha önce isim değişikliği, evlenme veya boşanma olduysa mahkeme kararları; varsa çocukların velayet durumu

ico2  Mali Durum Belgeleri
Aşağıda açıklanan belgelerle, yurtdışında bir işte çalışmadan, tamamen kendi imkânlarınızla eğitim alacak düzeyde maddi olanaklara sahip olduğunuzu ispatlamalısınız. Birikimleriniz şahsınıza veya eş, anne veya babaya ait olabilir.

Öğrenciyseniz veya bir işte çalışmıyorsanız;
. Ailenizin tüm ev ve arsa tapu fotokopileri; 
. Ailenize veya size ait tüm banka hesap cüzdanlarının aslı veya son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstreleri;
. Bankadan alınan son hesap bakiyesini belirten resmi yazı -finansal garanti belgesi;
. Otomobil ruhsat fotokopileri -varsa;
. Kredi kartı ekstreleri;
. Aileniz maaşlı çalışıyorsa, çalıştıkları işyerinden kaç yıldır çalıştıklarını ve şu anki görevini açıklayan resmi yazı, son 3 aylık maaş bordroları, SSK işe giriş bildirgesi;
. Aileniz serbest çalışıyorsa vergi levhası fotokopisi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Ticaret Odası Sicil Kağıdı, 
. Varsa - Repo, Borsa, Tahvil hesaplarıyla ilgili hesap hareketleri ve son bakiyeleri gösteren resmi yazıların orijinalleri;
. Evliyseniz ve eşiniz çalışıyorsa, maaş bordrosu, ruhsat, tapu fotokopileri - varsa.

Kendi işinizi yapıyorsanız veya bir yerde çalışıyorsanız;
. Ailenize ve size ait tüm ev ve arsa tapu fotokopileri; 
. Ailenize veya size ait tüm banka hesap cüzdanları aslı veya son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstreleri;
. Bankadan alınan son hesap bakiyesini belirten resmi yazı;
. Otomobil ruhsat fotokopileri -varsa; 
. Kredi kartı ekstreleri;
. Maaşlı olarak çalışıyorsanız, çalıştığınız işyerinden kaç yıldır çalıştığınızı ve şu anki görevinizi açıklayan resmi yazı, eğitiminiz süresince izinli olduğunuza dair yazı, bu yazıyı imzalayan kişinin imza sirküleri, son 3 aylık maaş bordrolarınız, SSK işe giriş bildirgeniz; 
. Serbest çalışıyorsanız, işyerinizin vergi levhası fotokopisi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Oda Sicil Kâğıdı, imza sirküleriniz, şirket hesabınızla ilgili bankadan alınmış son bakiye durumunu belirten resmi yazı ve son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstresi;
. Evliyseniz ve eşiniz çalışıyorsa eşinize ait maaş bordrosu, varsa- ruhsat-tapu fotokopileri;
Repo, Borsa, Tahvil hesaplarıyla ilgili hesap hareketleriniz ve son bakiyeleri gösteren resmi yazıların orijinalleri.

Vize Başvuru İşlemi

Vize işlemleri için www.dilokulubul.com İstanbul,Ankara,Adana,Eskişehir,Antalya,Denizli,Bursa,İzmir yurtdışı eğitim danışmanları size yardımcı olacaktır. Sağladığınız evraklar ve kişisel özelliklerinize bağlı olarak vize işlemi 2 hafta ile 1 ay arasında sonuca bağlanır. Kanada vize başvuruları, Ankara'daki Konsolosluğa yapılacaktır.Yurtdışı eğitim danışmanlarımız Kanada vize başvurularınızı sizin adınıza başvurularını yapabilirler.