İrlanda Öğrenci Vizesi

İrlanda'ya öğrenci vizesi başvuruları Ankara'daki İrlanda Büyükelçiliği'ne yapılmalıdır. Alınan başvurular Büyükelçilik tarafından Dublin'deki vizeden sorumlu Hukuk Müsteşarlığı'na iletilir. Bu kurumun başvuruyu olumlu bulması sonucunda Ankara'daki Büyükelçilik tarafından vize onaylanır. Tüm bu işlemler yaklaşık 5-7 hafta arasında zaman alır. Bu durumda, İrlanda'da öğrenim almaya karar verirseniz, öğreniminizin başlamasından en az 7 hafta öncesinde vize işlemlerine başlamanız uygun olacaktır.

İrlanda'da eğitim almayı planlayan öğrenciler için 2 değişik vize türü vardır:

- C Eğitim Vizesi: 
İrlanda'da 90 günden kısa dil eğitimi almayı planlayan öğrenciler içindir.

- D Eğitim Vizesi:
İrlanda'da 90 günden uzun süre dil eğitimi almayı planlayan öğrencilere verilir.

Vize Belgeleri

www.dilokulubul.com aracılığıyla İrlanda'da bir dil okuluna kaydolan öğrencilere aşağıdaki evrakların hazırlanmasında ICEP yurtdışı eğitim Ankara,Adana,Antalya,İstanbul,İzmir,Eskişehir,Bursa,Denizli şubeleri yardımcı olmaktadır:

1- Onaylı Pasaport
Pasaportunuzun süresi başlamayı düşündüğünüz kursun bittiği tarihten en az 6 ay daha uzun olmalıdır. Bu durumda 6 aylık kursa devam etmeyi planlıyorsanız en az 1 yıl geçerli pasaportunuz olmalıdır. Mevcut pasaportunuz ilk pasaportunuz değilse, önceki pasaportlarınızın her bir sayfasının (sadece dolu ve vizeli sayfaların değil, tüm sayfaların) fotokopileri başvurunuza eklenmelidir.

2- Kurs Kabul Belgesi
Haftada en az 15 saatlik dil okuluna kabul edildiğinizi ve okul ücretinin tamamının ödendiğini belirten okul kabul belgesinin orjinali gerekmektedir.

3- Ücretler
Tüm kurs ücretinin ödendiğine dair okuldan belge alınmalıdır. Ancak, toplam kurs ücreti 10,000 EURO 'dan daha fazlaysa vizeden önce sadece 10,000 Euro'ya kadar olan kısmı ödemeniz kabul edilebilir.

4- Özel Sağlık Sigortası
İrlanda'da (1 akademik yıldan daha kısa süreyle) eğitim alacak olan tüm Türk vatandaşları İrlanda'da geçerli özel sağlık sigortası yaptırmalıdır. Bu sigorta poliçesi vize başvurusuna eklenmelidir. Sağlık sigortası poliçesi yerine devam edeceğiniz okuldan alınan sigortalı olduğunuza dair bir yazı da kabul edilir.

5- Aile Bireyleri
Boş bir dosya kâğıdına İrlanda veya diğer Avrupa Birliği ülkelerinde (varsa) yaşayan anne-baba, kardeşler, amca, dayı, hala, teyze, büyükanne, büyükbaba, yeğen ve kuzenler listelenmelidir. Listelemede her bir akrabanın adı, adresi, yaşı ve telefonu verilmelidir.

6- Kişisel Geçmiş
Başvuranın kişisel geçmişi vize başvurusunda önemli bir rol oynar. Daha önce İngiltere'den vize reddi olanlarla İngiltere'den sınır dışı edilenler veya İngiltere'ye girişine izin verilmemiş olanların bu bilgileri ayrıntılı olarak başvurusunda belirtmesi gerekir. Ayrıca, savcılıktan alınmış iyi hal belgesi İngilizce'ye tercüme edilerek başvuruya eklenmelidir.

7- Başvuranın Yeterliliği
İrlanda'da dil eğitimi almayı düşündüğünüz okuldan veya bu okulun Türkiye'deki acentasından www.dilokulubul.com Ankara,Adana,Antalya,İstanbul,İzmir,Eskişehir,Bursa,Denizli yurtdışı eğitim şubelerimizden sizin gerçekten dil eğitimi almanızın gerekli olduğuna dair mülakat raporu alınmalı ve bu rapor vize başvurusuna eklenmelidir.

8- İş Durumu
Türkiye'de bir işte çalışıyorsanız işvereninizden şu belgeleri almalısınız:
- Eğitim süreniz boyunca izinli olduğunuza dair yazı;
- İrlanda'da eğitim masraflarınızı rahatlıkla karşılayabileceğinize dair şirket sahibinin referans yazısı;
- Maaş bordrosu.

Vize Başvuru İşlemi

Vize işlemleri için www.dilokulubul.com eğitim danışmanları size yardımcı olacaktır. Sağladığınız evraklar ve kişisel özelliklerinize bağlı olarak vize işlemi 5  ile 8 hafta arasında sonuca bağlanır.