Ülkeye Giriş ve Gümrük

Ülkeye Giriş ve Gümrük

Ülkeye giriş işlemleri genelde çok basittir ama vizeniz, dönüş biletiniz veya kaldığınız süre içinde yeterli paranız olduğunu göstermeniz de istenebilir. Uygun görülen miktar kalacağınız her ay için 1000 Yeni Zelanda Doları'dır. Yeni Zelandalı bir kişi tarafından doldurulmuş ve barınma harcamalarınızı ve ek harcamalarınızı karşılayacağını gösteren Ziyaretçiye Kefil Olmak isimli formu gösterebilirseniz, bu durumda her ay için yalnızca 400 Yeni Zelanda Doları'na ihtiyacınız olur. Turist olarak kabul edilen yabancı uyrukluların çalışmasına izin verilmez ama çalışan tatilciler için bazı ayrıcalıklar vardır.

Bütün ziyaretçiler kalış sürelerini dokuz aya kadar uzatabilir. Yakın zamanda düzenlemeler değiştiği için artık durumunu değiştirmek isteyen insanlar Yeni Zelanda'dan ayrılmadan da başvuru yapabilir. Bir işverenin desteklediği bir kişiye altı aylık çalışma izni verilebilir. Artık tatilde çalışmak isteyen bir kişi hâlâ Yeni Zelanda'dayken daha uzun süre veya temelli kalmak için başvuru yapabilir (ama bu karar her yılın sonunda gözden geçirilecektir). Uzatma ve durum değişikliği başvuruları Auckland (450 Queen Caddesi, Auckland; 09-914 4100/377 6855) veya Wellington'daki (Level 7, Regional Council Centre, 142-146 Wakefield Caddesi; 04-384 7929) Göçmen Bilgi Servis Merkezleri'nde yapılabilir.

Göç için gereken bilgiyi Yeni Zelanda Konsolosluğu veya Büyükelçiliği'nden alabilirsiniz. Internet adresiwww.immigration.gov.nz seçilmek için nelerin gerektiği, ücretler gibi konularda bilgi sağlamaktadır. Pek çok izin için gerekli belgeler bu adresten indirilebilir.

Gümrük

Uçuş sırasında size "Yolcu Varış Belgeleri" verilecektir (göç/karantina/gümrük formları). Gelen bütün uçaklara (doğrudan Tazmanya'dan gelenler dışında) Tarım Bakanlığı tarafından ilaç püskürtülür. Dezenfekte edecek araç insanlar ayaktayken çalışmadığı için yere indiğinizde yerinizden kalkmamanız için uyarı yapılır.

Yeni Zelanda tarımını dışarıdan gelen hastalıklara karşı korumak konusunda çok titiz davrandığı için girişte tarım ürünlerini bildirmemek suç sayılır. Gelen bütün yolcuların Tarım Karantina formunu doldurması ve bagajlarında her türlü yiyecek de dahil zararlı olabilecek neler bulunduğunu belirtmesi gerekir. Şimdi Wellington'da oturan bir İrlandalı yakın zamanda patates fidesi kaçırmaya çalıştığı için tutuklanmıştı. Bal, konserve balık, kabuklu yemişler, kahve çekirdeği ve hasır şapka gibi zararsız görünen pek çok ürünün böcek ve hastalıklara karşı denetlenmesi ve gerekirse ilaçlanması istenir. Kuş yuvası sabunu, zıplayan fasulyeler ve ölü arılar gibi daha egzotik ürünler ise tamamen yasaklanmıştır. Uluslararası havaalanlarında gümrüğe varmadan yanınızdaki yasa dışı ürünleri atmanız için büyük "af kutuları" yerleştirilmiştir.

Bütün hayvansal, bitkisel ürünler ve diğer besin maddeleri yanında her türlü "kullanılmış çadır, spor veya kamp malzemesini" ve bisikletleri de bildirmeniz gerekmektedir. Çadırınız, yürüyüş botlarınız ve bisikletiniz yeni değilse ilaçlanır ve siz de zaman kaybedersiniz. Eğer Yeni Zelanda'ya gelmenizden önceki 30 gün içinde bir çiftliğe ya da ormana gittiğinizi itiraf ederseniz ayakkabılarınızı dezenfekte ettirmeniz istenir. Bu tür talepler hakkındaki tüm bilgiye www.quarantine.gov.nz adresinden ulaşabilirsiniz.

Ürünler ve Para Birimi

Standart gümrüksüz eşya izni 200 sigara veya 250 gram tütün, 4.5 litre (altı şişe) şarap veya bira ve 1.125 litre viski ve benzeridir. Ancak 700 Dolardan fazla gümrüksüz ürün almazsanız fazladan iki şişe viski getirebilirsiniz. Bu izin yalnızca 17 yaşından büyük yolculara verilir. Gümrüksüz fiyatlar Auckland havaalanında Türk havaalanlarında olandan daha düşüktür.

Getirilen veya götürülen Yeni Zelanda parası veya yabancı para için sınır yoktur. Toplam fiyatları 700 Yeni Zelanda Doları'nı aşıyorsa hediyeleri bildirmek zorundasınız. Bu konudaki düzenlemelerin ayrıntılarını Wellington'daki gümrük idaresinden alabileceğiniz Yolcular için Yeni Zelanda Gümrük Rehberi isimli kitapçıkta bulabilirsiniz.

Yeni Zelanda gümrüğündeki köpekler koklamalarını bagajlar nakledilirken aralarında yürüyerek yaptıkları için dünyada işini en iyi yapan köpeklerdendir.

Ayrılma Vergisi

Auckland, Wellington, Christchurch ya da Dunedin Hava alanları'ndan ayrılan herkes 20 Dolar, Hamilton veya Palmerston North'tan ayrılan 25 Dolar öder.