Basın Radyo ve TV

Basın Radyo ve TV

Basın

Günlük gazeteler hem televizyon hem radyo programlarını verir. TV Guide o hafta neler yayınlanacağı konusunda yeterli ayrıntı verir ama Listener (3.20 Dolar, Yeni Zelanda Broadcasting Corporation tarafından yayınlanır) daha anlaşılır ve bilgilendiricidir (www.listener.co.nz). Özeller de dahil olmak üzere bütün televizyon ve radyo istasyonlarının programlarını verir. Buna ilaveten bütün ülkedeki sanat olayları hakkında bilgi veren Arts Diary'i yayınlar.

Radyo

BBC Yeni Zelanda'nın çoğunda dinlenebilir. Radyo Yeni Zelanda üç bant işletmektedir: National Radio, Concert FM ve AM bandı. Yeni Zelandalılar demokrasiye o kadar bağlıdır ki AM bandı meclisin bütün oturumlarını yayınlar (oturum tarihlerini www.radionz.co.nz/am adresinden öğrenebilirsiniz). Yeni Zelanda hakkında yayın yapılmalı diye bir şart yoktur ama devlet lisans bedelini yerel radyoları (ve televizyonları) desteklemek için kullanır. Bu programlar hakkında ayrıntılar için www.nzonair.govt.nz adresine bakabilirsiniz.

Televizyon

Yeni Zelanda Televizyonu (TV-NZ) iki ulusal kanal işletmektedir. TV1 daha ciddi olup daha çok haber, güncel olay, belgesel ve yabacı dizi yayınlar. TV2 daha .ok spor, pembe dizi ve Amerikan filmi verir, özel TV3 de bu ikisi arasıdır.

Yeni Zelanda'da az sayıda program yapılır ve var olan az sayıdaki dizi de fazla değerli olmakla suçlanır. En uzun süre yayınlanan ve en çok sevilen dizilerden Shortland Street TV2'de saat 19'da yayınlanır. Eastenders da oldukça popülerdir ama Coronation Street o kadar çok sevilir ki haftada üç kere gösterilir. Pek çok bölgede Sky TV de haber, spor ve film kanallarıyla mevcuttur. Bütün kanallarda saat 17'den sonra her 5 ila 8 dakika arası reklam verilir bu da film izliyorsanız çok sinir bozucu olabilir.

Auckland'da ve Lower Hutt'taki Avalon'da TV-NZ binalarını gezebilirsiniz.

Gazeteler

Yeni Zelanda basını çoğu insan ulusal değil de yerel gazeteler okuduğu için Avustralya ve ABD'ye benzer. Her şehrin bir sabah gazetesi vardır: Auckland'da New Zealand Herald, Wellington'da Dominion, Hamilton'da Waikato Times, Dunedin'de Christchurch Press ve Otago Times. Auckland ve Wellington'ın Pazar gazetelerinin birleşimi olan Sunday Star Times Yeni Zelanda için ulusal bir gazete sayılır.

Orada kaldığınız süre içinde neler olup bittiğini öğrenmek için bir iki gazete almalısınız. Cuma veya Cumartesi sayılarının eğlence bölümleri iyidir. Cumartesi sayılarında ilaveler ve çok sayıda reklam olduğu için sayfa sayısı fazladır. Rupert Murdoch'ın ilgisine rağmen Yeni Zelanda gazeteleri Avustralya gazetelerinden daha bağımsızdır.

Gazeteler genelde sokak köşelerinde bozuk parayla çalışan kutulardan veya mandıralardan alınır. Otellerde odanıza bir ücretsiz bir bardak sütle beraber gazete getirirler.