Tren Ulaşımı

Tren Ulaşımı

Tranz Rail istasyonlardan, hostellerden ve seyahat bilgi merkezlerinden alabileceğiniz ücretlerin ve zaman çizelgelerinin bulunduğu bir kitapçık yayınlar. 1980'lerde daraltılan demiryolu hatlarının ardından yalnızca sekiz tane turistlere yönelik hat kalmıştır.

Otobüs seyahatinde de olduğu gibi standart yetişkin fiyatını ödemek şart değildir. İndirimlerle çoğu demiryolu seyahati otobüse denk ve hatta bazen daha ucuz hale gelmiştir. Biletinizi ne kadar erken ayırtırsanız Biriktiren veya Süper Biriktiren ücretiyle standart ücretten % 30 daha az ödeme şansınız o kadar artar. Sırt çantalı indirimi de % 30'dur ama sakin dönemlerde fazlalıksız kompartımanlarda yolculuk etmeyi seçenler % 50'ye varan indirimler alır. Bunlar yalnızca Coastal Pacific gibi belirli servislerde geçerlidir. Yeni Zelanda eşitlikçi olduğundan yalnızca tek sınıf seyahat vardır. Örnek tek ön Biriktiren ücretleri arasında Overlander (Auckland-Wellington) 100 Dolar, TranzAlpine (Christchurch-Geymouth) 60 Dolar, Southerner (Christchurch-Dunedin) 55 Dolar, Coastal Pacific (Picton-Christchurch) 55 Dolar sayılabilir. Trenle gidilen diğer yerler Napier (Wellington'dan Bay Express'le), Tauranga (Taimai Express'le) ve Invercargill'dir (Christchurch ve Dunedin'den Southerner Express'le). Biletler istasyonlar veya seyahat acentelerinden önceden alınabilir, okul tatillerinde bunu mutlaka yapmalısınız. Ücretsiz rezervasyon numarası 0800 802 802 veya yurt dışından 04-498 3303 / www.tranzrail.co.nz  ve ana rezervasyon merkezi de Beach Road, Auckland'dadır.

Turistler asıl gelir kapısı olduğu için Yeni Zelanda'daki tüm yollarda yalnızca ismen değil atmosfer olarak da Doğu Ekspresi'ni andıran bir taraf vardır. Elbette bunun avantajları vardır: örneğin müşteri hizmetleri yükseltilirken bütün trenlere restoran vagonu eklenmiş veya koltuğunuzun yanına bir garson konulmuştur. Auckland ve Wellington arasındaki Northerner adı verilen gece yolculuğu gündüz giden Overlander kadar çekici değildir o yüzden de daha ucuzdur (85 Dolar). Uyuyacak yeri yoktur, restoranı vardır ama içki satılmaz. 685 km.lik yolu ikisi de 11 saate alır.

Demiryollarını da içeren seyahat pasoları hakkında bilgi için yukarıdaki Yeni Zelanda Seyahat Pasoları isimli bölüme bakın. Yeni Zelanda demiryollarının genel olarak zaman çizelgesini ve bilet fiyatlarını öğrenmek için http://byrail.wellington.net.nz adresine bakın.