Internet ve Telefon

Telefon ve Internet

Telefon

Yeni Zelandalı ilk telefon mühendisinin çok değişik bir espri anlayışı varmış ki Yeni Zelanda telefonları başka hiçbir yerdekilere benzemez. Dünyada rakamları saat yönünde dizilmiş tek telefon türü buradadır. Çevirme hareketi değişmese de (yani saat yönünde) 9 ve durak arasındaki uzaklığı 1 ve durak arasındaki uzaklıktan az olması insanın aklını karıştırır.

Halka Açık Telefonlar

Yeni Zelanda telefon sisteminin ilginçliği sistemin tamamen Yeni Zelanda Telecom tarafından alınmasıyla kaybolmuştur. Çoğu halka açık telefon şimdi ya telefon kartı (yeşil kulübeler) veya kredi kartı (sarı kulübeler) kabul eder ve bozuk para kabul edenleri (mavi kulübeler) bulmak daha zordur. Bilinmeyen numaraları 018'den (ücret iki sorgu için 50 senttir) öğrenebilir ve Yardım Masası'na 123'ten ulaşabilirsiniz.

Halka açık bir telefondan yapılan bir şehir içi görüşmenin dakikası 50 senttir. 5, 10, 15, 20 veya 50 Dolarlık telefon kartları kitapçılardan, gazete bayilerinden ve pek çok dükkandan bulunabilir. Öte yandan, Yeni Zelanda'da hâlâ önde A yanda B yazılı iki düğmenin bulunduğu eski telefonlardan bulabilirsiniz. Bunlardan biriyle karşılaşacak olursanız yapmanız gereken iki tane 10 sentlik jeton atmak, numarayı tuşlamak, yanıtı beklemez ve sonra çağrıyı bağlamak için A'ya basmaktır. Telefona yanıt veren olmazsa, B'ye basın, bekleyin, paranız iade olacaktır. Son santral operatörü 1991'de emekli edilmiş (Great Barrier Island'da 55 sene operatörlük yapmıştır) ve böylece yabancıların parayı doğru ödememiş bile olsalar telefonlarını bağlayabilen iyi kalpli operatörlerin devri sona ermiştir.

 

Evlerden şehir içi aramalar hâlâ ücretsizdir. Diğer ücretler de makuldür, örneğin Auckland ile Wellington arası konuşmanın dakikası hafta içi 30 sent hafta sonu 5 Dolardır. Uluslararası aramalar da Yeni Zelanda Telecom ve rakibi Clear fiyat savaşına girdikleri için ucuzdur. Örneğin Türkiye ile hafta onları 10 hafta içleri 15 Dolara dilediğiniz kadar konuşabilirsiniz.

 

Alan Kodları

Yeni Zelanda'da yalnızca beş alan kodu vardır: Auckland ve Northland 09, Waikato ve Bay of Plenty 07, Hawke's Bay ve güney North Island 06, Wellington 04 ve South Island'ın tamamı 03. 025 ile başlayan numaralar cep telefonu, 0800'le başlayanlar ücretsiz hatlar içindir.

Denizaşırı Aramalar

Uluslararası abone arama (ISD) telefonları yaygındır ve denizaşırı aramalar en kolay telefon kartıyla yapılır. Uluslararası numara sorguları 0172'den (iki sorgu 1.50 Dolara) yapılır ve kartla aramaları toplamak veya fiyatını öğrenmek için yabancı operatörler ulaşma kodu da 0170'dir.
Çoğu yolcu uluslararası arama yapmayı kolaylaştırmak için artık hostellerden veya dükkanlardan ücreti önceden ödenmiş telefon kartlarından alıyor.örneğin, Ezi Telefon Kartları'nı pek çok dükkandan alabilir (bilgi için 0800 866 394'ü arayın) ve Lonely Planet's eKno hizmetine 0800 114 478'den ulaşabilirsiniz. İşin en zor tarafı aileniz ve arkadaşlarınızın uyanık olduğu ve işte olmadığı bir zamanı bulup aramaktır. 0800 000 000'ı arayıp önce 2'ye sonra 1'e basarak herhangi bir ülkede saatin kaç olduğunu öğrenebilirsiniz. Türkiye Yeni Zelanda'dan 9 ila 11 saat geridir (yaz saatine bağlı olarak) o yüzden sabahın ortası yakınlarınızı önceki akşam yakalamak için en uygun zamandır.

Cep Telefonları

Ücreti önceden ödenmiş telefonları 50 Dolara, kartları 20 Dolara her yerden bulabilirsiniz. Hangi servis sağlayıcısını kullandığınıza bağlı olarak ücretlendirme değişir ama ortalama dakikası 50 sent civarındadır. Vodafone uluslararası aramalara özel indirimler yapmaktadır. Kiralık telefonlar aylık 30 Dolar kadar kiralama bedeli alır ve pahalı yoğun saatler tarifesi (dakikası yaklaşık 1.75 Dolar) uygular. Kiralık telefonların aksine önceden ödenmiş telefonları döviz bürolarından veya mağazalardan satın alabilirsiniz.

Internet ve e-posta

Türkiye'deki Evinizle e-posta aracılığıyla iletişim kurmanız zaman farkı sorununu ortadan kaldırır. Internet kafeleri her şehirde bulursunuz. Eğer zaten bir e-posta adresiniz yoksa ülkenin her tarafına hizmet veren servis bir tane edinmenize yardımcı olur. Kullanılan Starnet uydu bağlantısı iletişimi hızlandırarak paranızın karşılığını almanızı sağlar (ör. Yarım saat için 5 Dolar).