Su Sporları

Su Sporları

Jetbot Kullanmak

Yeni Zelanda nehirlerinin çoğu o kadar hızlı ve düzensiz akar ki onlara özel bir bot üretilmiştir. Yaklaşık 25 yıl önce icat edilen jetbot suyu emip arkadan hızla fışkırtarak ve bu gücü aracı ileriye itmek için kullanarak çalışır. Akıntıya karşı, hızlı akıntılarda ve sığ sularda da gidebilir. Hızlı olsa da basit bir motorlu bot kullanmaktan farklı bir şeye benzemez. Ortalama bir gezi bir saat sürer ve 55 ila 100 Dolar tutar. Genellikle gezinin başlaması için botun dolması beklenir. Bazı yerlerde jetbot kiralayıp göllerde ve yavaş akan nehirlerde kendiniz de kullanabilirsiniz.

Rafting

Macera seven turistler beyaz sularda rafting yapmayı daha cazip bulur. Biri iki saatten bir haftaya kadar süren geziler düzenleyen rafting işletmecileri her iki adada da on yerde bulunur. Bazen başlangıç noktasına ulaşım helikopterle yapılır. Queenstown raftingin merkezidir ve burayı ziyaret edenlerden rekabet içindeki işletmecilerin sağladığı fırsatlara direnebilenlerin sayısı sınırlıdır.

Rotorua'nın yakınlarındaki Kaituna Nehri'nde yapılan rafting gezileri 7 metrelik bir şelaleden inmeyi de içerir. Çok tedirgin değilseniz aklınızdaki yükseklikten daha büyüğünden inmeyi deneyin.

Fiyatlar Wairoa Nehri'nde (Auckland'dan iki saat uzaklıkta olduğu için popüler bir yerdir) bir sabah için 85 Dolar'dan South Island'ın içlerinde beş günlük bir kamp için 900 Dolar'a kadar değişir. Nehirler uluslararası normlara göre birden altıya kadar sınıflandırılır ve pek çok şirket tecrübesi olmayanları beşlik akıntılardan başlatır. Rafting yapanlara yağmurluk, kısa kürekler ve yarım saatlik ders verilir ve yolun sonuna doğru da bir piknik veya barbekü yapılır.

Yeni Zelandalılar yalnızca bilinen sporları daha mükemmel hale getirmekle değil yenilerini icat etmekle de tanınır. Auckland ve Dunedin yakınlarında sörfle rafting yapmak bir yağmurluk ve can yeleği giyip deneyimli bir rehberin kullandığı motorlu bir salla denize gidip deniz kıyısında uzanan güzellikleri izlemek anlamına gelir. Waitomo veya Westport'ta karanlık mağaralarda bir ipi takip ederek gezilen mağara raftingi yapacaksanız yalnız başına kalırsınız: bu gezinin ücreti izleyeceğiniz yola göre 50-110 Dolar arasında değişir.

Bungy-jumping

Bu, daha da çok sevilen bir spordur. 20 yıl önce yüksek yerlerden bileklerine bağlı esnek bantlarla atlamak sadece "Tehlikeli Sporlar Topluluğu" üyelerinin yaptığı bir şeydi ama artık herkese açıktır. 1980'lerin ortalarında Yeni Zelandalı A. J. Hackett bu faaliyeti ticarete dökmüştür ve ardından ülkenin her yerinde işletmeciler türemiştir. Yeni Zelanda'da seyahat ederken ölüme meydan okuyacak bir atlayışı yapabileceğiniz çeşitli yerler size gösterilir: Auckland'ın ortasındaki yüksek bir binadan atlayıp çalıların veya suyun yüzeyini sıyırıp geçmek. Tek atlayışın bedeli 100 Dolar'dan başlar, bu fiyata başarınızı belgeleyen bir sertifika ve fotoğraf da dahildir. Şirketler emniyet kurallarına harfiyen uyar ama bir iki kere bandın boyu iyi ayarlanamadığı için atlayan kişi suya aniden çarpmış ve yaralanmıştır. Siz yine de suya dalma ihtimalinize karşı üzerinizdeki bütün takıları ve kontak lenslerinizi çıkarın.

Bu sporun en son versiyonu da rap jumpingdir. Tahmin edebileceğiniz gibi Wellington'da atlayanların çığlıkları şehir merkezindeki bürolarda çalışanları aşırı derecede rahatsız etmektedir.

Balık Tutmak

Yeni Zelanda hem büyük avlar peşinde koşan zengin turistler için hem de kendi halindeki balıkçılar için dünyadaki en iyi balıkları sunmasıyla ünlüdür. Yerliler balıklarının bolluğundan o kadar emindir ki (alabalığıyla ünlü) Taupo Gölü'ndeki bazı otel işletmecileri balık yakalayamayan her balıkçıya odayı ücretsiz vereceklerini söylemiştir. Balıkçılık gelişmektedir, North Burnu'nda (ülkenin en kuzey ucu) avlanan bazı balıkçılar günde 20'den fazla balık yakaladıklarını ve avcılarda oltalarına bir seferde birden çok balık takıldığını bildirmektedir. Dip balıkçılığı hâlâ oldukça iyidir. Ancak balıkçılık hakkında gelen her bilgi bu kadar olumlu değildir, özellikle Coromandel ve Bay of Plenty'nin bir zamanlar balık kaynayan sularında avlananlar gittikçe daha az balık ve köpekbalığı avladıklarını söylemektedir.

Denizlerdeki bu tükenmeden Japonların ticari amaçlı avlanması sorumlu tutulmaktadır. Ama balık avlanan büyük tekneler günde 500 Dolar'dan başladığı için pek az kişi bunu dert eder.

Yazları balık avlama sezonu ocaktan nisana kadar sürer. Tatlı sularda avlanacak olanlar herhangi bir malzeme veya spor mağazasından Balık Avlama Sporu Ruhsatı almalıdır. Bu ruhsatın tüm sezon için olanı 65 Dolardır, bir iki veya yedi gün için olanlara daha az ödersiniz. Ruhsatın yanında düzenlemeleri ayrıntılarıyla anlatan bir Balık Tutma Rehberi bulunmalıdır. (Oltayla avlanmak için izin gerekmez.) Balık avlamanın yasak olduğu bir sezon yoktur ama South Island'daki çoğu balık avlama turu ekim ile mayıs arasında yapılır. Uzak bölgelerde iki av için bir rehber ulaşım dahil 300 Dolar'a mâl olur. Malzemeleri kiralayabilirsiniz ama kendi araçlarınızı getirmeniz tercih edilir. Ufak alabalıkları yakalayınca tekrar suya bırakmanız gerekir. Nehirlerde avcılık yeri tespit edilmiş bir balığa olta atarak yapılır. Motorlu tekneden balık avlamak gibi daha basit yöntemler de mevcuttur.

Diğer Faaliyetler

Kanoya binme, rüzgar sörfü yapma, sörf yapma, su kayağı ve dalgıçlık çeşitli yerlerde gelişmektedir. Bunların dışında daha tuhaf faaliyetler de vardır, örneğin gemi kayağı yapmak (teknenin ardında kayakla değil de tahtayla kaymak), kumda kar kızağı kaymak, kanyonlara tırmanmak ve parapent yapmak (planörle uçmak ile paraşütle atlamak arası bir şey, Christchurch'teki Port Tepeleri'nde, Queenstown yakınlarında ve koşulların elverdiği başka yerlerde öğrenebilirsiniz). Pilotluk ruhsatınız olmadan uçabilirsiniz bile: telle uçmak rokete benzer bir malzemeyle saatte 100 mil hızla 30 katlık bir bine yüksekliğine fırlatılmanız demektir. Bunu (tabiî ki) Queenstown'da ve Wellington'da (04-476 2492; www.flybywire.co.nz) deneyebilirsiniz. Altı dakika süren bu heyecanın karşılığında 100-130 Dolar ödersiniz.

Yeni Zelandalılarca icat edilen en son adrenalin kaynağına zorbing denmiştir. Bu, sarsıntıyı gidermesi için devasa şişirilmiş bir balonla tepeden aşağı veya suyun yüzeyinde yuvarlanmanız anlamına gelir. Bu, Rotorua'da veya Bay of Islands'da 30 Dolar tutar. Queenstown ve Rotorua'da 4.50'ye tepeden aşağı bir go-karttan hızla inebilirsiniz. Çok daha sakin bir spor olan golf de çok sevilir. Bir golf raundu 12 Dolar'dan fazla tutmamalıdır.

Yeni Zelanda'da resif bulunmadığı için bombalanan Yeşil Barış gemisi Gökkuşağı Savaşçısı North Island sahilindeki Matauri Körfezi'nde dalgıçların hayrına batırılmıştır. Su en temiz nisan ayında görülür ama baharda plankton oluşumu balıkların izlenmesini engeller. Ülkenin pek çok yerinde, özellikle de Auckland'ın kuzeyindeki Goat Adası'nda ve daha kuzeydeki Poor Knights Adaları'nda bir çok yer dalgıçlık için mükemmel ortam sağlar.

Yeni Zelanda ayrıca yatçı cennetidir ve yatlar Bay of Islands gibi deniz kıyısındaki yerlerden kiralanabilir. Yat kaptanları Ulaşım Bakanlığı'nın "on dakika formunu" doldurmayı, bunu bir polis merkezine vermeyi ve niyetlerini beyan etmeyi unutmamalıdır. Bunun amacı acil bir durum olursa arama kurtarma çalışmalarına kolaylık olmasıdır. Bazen sörf yapmak için en iyi plajlara giden yol özel şahıslara ait mülkten geçer, bu durumda çiftçinin iznini almalı, kapıları kapalı tutmalı ve etrafa çöp atmamalısınız.