Sağlık Riskleri

Sağlık Riskleri

Yaratıklar

Yeni Zelanda sahillerinin yılansız olmasıyla fazlasıyla övünür. Birkaç yıl önce Te Anau'da bir yılan ölüsünün bulunması manşetlere çıkmıştı. Pek çok hayvan Yeni Zelanda'ya beyaz yerleşimciler tarafından getirilmişti, mesela ormanlara aşırı zarar veren opossum, ama kimse yılan getirmemiştir. Ayrıca katipo denen kıyı bölgelerde yaşan büyük bir örümcek dışında zehirli örümcek veya böcek de yoktur. Katipo da yaygın görülen bir hayvan değildir ve ısırığının öldürdüğüne de nadıren rastlanır. Yeni Zelanda'nın yetisi Büyük Kıllı Moehau'nun bile çekingen ve nazik olduğu söylenir (bazıları bunun hâlâ Fiordland'da yaşadığına inanır).

Yine de vahşi hayat tamamen tehlikesiz değildir. Yüzücüler (aslında pek de tehlikeli olmayan) mako köpekbalıklarının kıyıya yaklaştığı zamanlara dikkat etmelidir. Denizanası kümeleri de yüzmeyi nahoş (tehlikeli değil) hâle getirebilir. Pek çok yerde sinek vardır ve bunlar tıpkı Avustralya'nın kıyı bölgelerinde olduğu gibi çok can sıkarlar. DEET isimli sinek ilacı da Soft & Dry, Dimp (krem) ve Repel (sprey) gibi sık aralıklarla kullanılırsa işe yarar. Sizi çok fena ısırmışlarsa Histofax kremi kaşınmayı giderir.

Eşekarıları South Island'ın batı sahilinde çok görülen bir sorundur, turistleri kamp yerlerini terk etmeye zorlar ve kuşların yemlerini tüketir. Çalılık bir bölgeye gitmeyi düşünen ve alerjisi olan bir kişi uygun ilaçları taşımalıdır. Daha da sevimsiz bir parazit South Island'daki bazı gölleri istila eder. salyangozla temas sonucu oluşan isilik "ördek kaşıntısı" olarak bilinir. Bundan etkilenmiş yüzme alanlarında uyarı işaretleri vardır.

Doğal Olaylar

Bitki ve hayvanlar konusunda şanslı olan Yeni Zelanda doğal felaketler konusunda aynı durumda değildir. Patlayan yanardağlar, çığlar, seller, kasırgalar ve depremler günlük hayatın bir parçasıdır. Avustralyalılar komşuları için günlük dilde "titrek adalar" der. Yeni Zelanda Sivil Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan kitapçıklar acil durumlarda neler yapılması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunur.

Sismolojik olarak Yeni Zelanda çok faaldir. İki adayı da boydan boya geçen fay hattı Wellington'da kesişir ve başkenti yer sallantılarının merkezi haline getirir. Yeni Zelanda'da deprem tehlikesinin olmadığı hiçbir yer yoktur ama risk oranları çok değişir. Örneğin Nelson'da yaklaşık 16 yılda bir deprem olurken Auckland'da bu ihtimal 260 yılda birdir. Ülkedeki bütün binaların depreme dayanıklı olarak yapılması gerekir. Bir depreme yakalanma talihsizliğini yaşamışsanız kendinizi dışarıya atma isteğine karşı koymalısınız. Kapı ağzında veya sağlam bir mobilyanın altında durmak daha emniyetlidir. Bütün Yeni Zelanda telefon rehberlerinin arka sayfalarında acil durumlarda neler yapabileceğiniz yazılıdır.

Şehirlerde sel baskınları sadece rahatsız eder ama açık alanlarda sel daha ciddi sonuçlar getirebilir. Nehirlerin önceden güvenle geçebileceğiniz yerlerden geçişleri imkansız hale getirmesi hiç rastlanmamış bir durum değildir. Yürüyüşe çıkanlar nehir ve ırmaklar aniden kabarınca kendilerini zor durumda bulabilir.

North Island'ın yanardağları (Ruapehu, Tongariro, Ngauruhoe) etkin değildir ve her ne kadar Ruapehu son bir iki yıldır düzenli olarak kaya ve kül fışkırtıyor olsa da görünen gelecekte de faaliyete geçme ihtimalleri düşüktür. Bölgedeki termal faaliyetin yoğunluğu tehlike yaratabilir. Çoğu insan ticari termal alanlarda inşa edilen yollarda korkuluklara dayanıp çamur havuzlarının nasıl fokurdadığını izlemeyi sever ama böyle yerlerin hepsi güvenlik altına alınmamıştır ve ziyaretçi kabul etmez. Tongariro Ulusal Parkı'nda yürüyecekseniz bir iki yıl önce bir yabancının Ketetahi Kaynağı'nda başına geldiği gibi kaynayan çamura düşmemeye dikkat edin.

Yeni Zelanda'da ayrıca değişik fırtınalar, siklonlar ve tehlikeli anaforlar da görülür. nasıl başa çıkacağınızı öğrenmek için bakınız Avustralya: Sağlık.

AIDS

Bildirilmiş vakalar (500'den az) Amerika ve Avrupa standartlarına göre düşüktür. Otellerde prezervatif makineleri oldukça yaygındır ama prezervatifler çok pahalıdır (Aile Planlaması servisinin plajlarda, hostellerde ve kamp yerlerindeki yabancılara ücretsiz prezervatif dağıttığı 2000 yılının yılbaşı dışında). En yakındaki Aile Planlaması kinliğinin yerini öğrenmek için telefon rehberlerinde F'ye bakın.