Sağlık

Sağlık

Yeni Zelanda'nın sağlıklı suya ve temiz havaya sahip olması ve tehlikeli bitkilerin olmaması yolunda haklı bir ünü vardır. Çok temiz suya ve havaya sahip olduğu için kendisini emin, temiz ve tehlikesiz olarak tanıtır. Zehirli sürüngenlerin ve böceklerin yokluğu (bir istisna dışında) Avustralya'dan sonra insanı rahatlatır. Çoğu kamu binasında sigara içilmesine karşı önlemler de almıştır.

Ancak Yeni Zelanda'da da tehlikeler vardır, özellikle tepelerde yürüyüş yapacaksınız. İklim bölümünde havanın garipliğine zaten değindik. Yağmur, rüzgar ve soğuk hazırlıksız yolcuları zor durumda bırakabilir. Bunarlın ayrıntılarına Açık Hava Sporları bölümünde değinilmiştir. Ayrıca ırmak ve nehirler bu bölgelerde seyahat edenlerin artmasına bağlı olarak eskisi kadar temiz değildir. Sevimsiz parazit giardianın (Asya'da seyahat edenler iyi bilir) izlerine Abel Tasman Ulusal Parkı ve Routeburn Patikası'nda rastlanmıştır. Bunun sebebi insanların atıklarını dikkatsizce bırakmasıdır. Yürüyüşçüler ayrıca bir koyun çiftliğinin aşağısından su içerken dikkatli olmalıdır. Suyu arıtan tabletler kullanmalı veya suyunuzu kaynatmalısınız.

Tıbbi Müdahale

Yeni Zelanda'nın sosyal hizmetleri kamu hastanelerinde ücretsiz bakım ve ilaç alma imkanı sağlar. Gitmeden Önce bölümünde de bahsedildiği gibi pasaport sahipleri acil durumlarda bu hizmetlerden faydalanabilir ama doktora danışmak için (yaklaşık 50 Dolar) ve bazı hastane hizmetleri ve ilaç için (14 Dolar) bir ücret ödemeleri gerekir. Tıbbi yardım almanız gerekirse doktordan veya yerel sağlık bürosundan para iadesi alıp alamayacağınızı öğrenmelisiniz.

Ayrıca, Yeni Zelanda'da yapılan bütün kazalarda suçlu kim olursa olsun yaralanmaları devlet öder. Bu, dava açılması olasılığının önüne geçer. Ödemeler sağlık harcamalarını kapsar ama Yeni Zelanda dışında iş görememekten doğan kayıplarınızı içermez. Bütün ayrıntıları Kaza Tazmin Şirketi'nin broşürü Yeni Zelanda'ya Gitmekten öğrenebilirsiniz. PO Box 242, Wellington (04-918 7700/www.acc.co.nz).
Eğer oteliniz veya hosteliniz size bir doktor ya da klinik tavsiye etmiyorsa bölgesel telefon rehberinin başındaki doktorların listesine bakın. Büyük şehirlerde acil numarası 111'dir. Accident Info Services isimli özel bir şirket (09-529 0488) tıbbi müdahale tavsiyelerinde bulunur veya bir doktorun sizi görmesini sağlar (ücret karşılığında).

İlaçları reçetesiz alacaksanız çok pahalıdır. Eczaneler pazartesiden cumaya sabah 9 akşam 5 arası, cumartesileri de sabah 9'dan öğlene kadar açıktır. Alışveriş merkezlerindeki eczaneler genelde alışveriş merkezi açık olduğu sürece açıktır, örneğin cumaları akşam 9'a kadar. Acil durumlarda aranacak numaralar kapanma saatlerinde eczanelerin kapısına asılır.