Posta ve Telgraf

Posta ve Telgraf

Yeni Zelanda Posta Ofisi'nin uzun bir hikayesi vardır. Başlangıçta Maori koşucular, güvercinler ve Noel zamanı bisiklet gibi eşyaları dağlardan geçirmekle ün kazanmış dağcılar kullanmış. 1842'de postanın Auckland'dan Wellington'a ulaşması 127 gün sürermiş ve sık sık teslimatı hızlandırmak için Sydney'den dolaşırlarmış. Günümüzde bazı yöresel postacılar bu geleneği sürdürmekte ve inisiyatiflerine göre postadan fazlasını da taşımaktadır.

Yöresel postacılar posta ofisinin çalışanları değil sözleşmeli serbest çalışanlardır o yüzden postacının gazete (aracını durdurmadan), süt, ekmek, kitap, yedek parça, yün balyaları ve şehre gelip gitmesi gereken ne varsa taşıdığını görebilirsiniz. Bazı taşra adresleri yalnızca bir teslimat numarasından (ör. RD6) oluşur ve bu da bir sürü çiftliği içine alıyor olabilir. Postacı herkesin adını bilmiyorsa posta kolaylıkla dağıtılamayabilir. Uzaktaki yerlere giden bazı posta arabaları (Wangauni Nehri boyunca olduğu gibi) ücretini ödeyen yolcuları da alır ve posta arabasının görevi otobüs olarak ikiye katlanır. Şansınız varsa böyle bir yolculuk yapmaya gerçekten değer. Posta kodları yeni dağıtıldığı ve pek az kişi bunları kullandığı için posta hâlâ elle ayrılmaktadır. Çoğu devlet kurumları ve diğer organizasyonlar her gün kendi postalarını posta ofisinden alır o yüzden adreslerde genelde yalnızca kurumun adı ve şehir bulunur. (Yeni Zelanda içinden bir devlet kurumuna gönderilen mektuplar pul istemez.)

Posta ofisleri (veya halk arasında "post shop") Pazartesi'den Cuma'ya 9-17 arası açıktır. Büyük olanlar Cumartesileri de açık olur. Yeni Zelanda içinde adi posta 45 sent, yakında olmayan yerlere gidecek acil mektuplar için önerilen acele posta 80 sent tutar. Denizaşırı uçakla posta ücretleri her yere gidecek posta kartları ve Avustralya'ya mektup 1.10 Dolar, Avrupa'ya mektup 1.80 Dolar ve Kuzey Amerika'ya 1.50 Dolar şeklindedir. Denizaşırı yerlere uçakla giden mektuplar yerlerine genelde bir haftadan önce varır. Deniz yoluyla giden mektuplar posta ofislerinde asılan sefer tarihlerine göre 6 ila 10 hafta arası gider. Gereksiz eşyalarınızı eve göndermek için hava yoluyla adi postayı (SAL) kullanabilirsiniz. Bu servis üç haftadan az alır.

Telgraflar

Yeni Zelanda Post, Synet Communications firmasıyla ortak bir telgraf hizmeti vermektedir. Synet telgrafları en kolay posta dükkanlarından gönderilir ama 0800 800 012 numaralı ücretsiz aramadan da ulaşabilirsiniz. Yeni Zelanda içinde şehirlere telgrafı hafta içi saat 11.50'den önce göndermişseniz aynı gün teslim edilir. Öğleden sonra yollanan veya daha küçük şehirlere yollanan telgraflar takip eden iş gününün sabahı teslim edilir. Uluslararası telgraflar genelde 24 saat içinde teslim edilir. Ancak ücretleri yüksektir ve büyük ihtimalle en yakın arkadaşınızın düğünü gibi önemli bir olay için bunu kullanırsınız: 25 ya da daha az sözcük için 25 Dolar ve fazladan her sözcük için 1 Dolar. Adres her zamanki gibi sözcük başına ücretlendirilir.