Otostop


Otostop Yapmak

Otostop yapanlar için Yeni Zelanda'dan daha uygun bir yer olamaz. Çoğu yerler birbirine yakın, büyük şehirler az, suç oranı düşüktür ve yerli insanlar da o kadar misafirperverdir ki sizi çoğu zaman bir fincan çay içmeye ve hatta geceyi orada geçirmeye davet edeceklerdir.

Otoyollar sayıca azdır ve Ulaşım Bakanlığı görevlilerinin sizi durdurup otostop yapmak hakkında vaaz verebileceği tek yer de bunlardır. Özellikle Alman, Kanadalı, Amerikalı ve Avustralyalı otostopçularla yarışmanız da gerekebilir.

North ve South Island'ı bağlayan feribot hattının tam çıkışında yarış hızlanır. Picton veya Wellington'dan ayrılan otostopçular kuyruğuna girmek istemiyorsanız feribotta oturduğunuz yerin veya sırt çantanızın arkasına sizi arabasına alacak birilerini aradığınızı söyleyen bir yazı asın ve motorcularla muhabbet kurun.

South Island'ın batı yakası boyunca uzanan yol otostopçular arasında imkansız olmasıyla tanınır. Ama Fox Glacier'den güneye veya Wanaka'dan kuzeye giden bir araca binmişseniz araç büyük ihtimalle bütün yolu (265km.) gidecektir o yüzden denemeye değer, özellikle de erken başlamışsanız. Pazar günü otostop yapacak olursanız çok uzun zaman bekleyeceksiniz demektir. Deneyimli bazı otostopçular parasız bir yolculuğu hak ettiğinizi göstermek için şehir dışına doğru bir iki kilometre yürümenizi tavsiye eder.

Harcamaları paylaşmak üzere sizi abrasına alacak birisini arıyorsanız Travelpool Yeni Zelanda'yla bağlantı kurun. Bu servise her gün sabah 8 akşam 9 arası 09-307 0001/faks 09-846 8903'den ulaşabilirsiniz. Travelpool yolcu arayan sürücülerin ve sürücü arayan yolcuların kaydını tutar.