Barınma

Barınma

Hiçbir Yeni Zelanda yolcusunun barınmayı dert etmesi gerekmez. En basit dağ kulübeleri veya hostellerinden en şık pansiyonlara uygun bir fiyata konforlu ve size uygun bir yer mutlaka bulursunuz. Diğer taraftan dört ve beş yıldızlı oteller başka ülkelerdeki denklerinden daha ucuzdur özellikle de bugünkü kurlarla. Nerede kalırsanız kalın ev sahibinizden göreceğiniz sıcak hoş geldin abartısızdır hatta konuklarını havaalanından veya istasyonlardan almaları da hiç görülmemiş bir şey değildir.

Kamp yerleri çadırı veya karavanı olmayanlar için bile aranılan bir seçenektir ve motelleri de her yerde bulabilirsiniz. Ziyaretiniz sırasında veya Yeni Zelanda'ya varmadan her türlü mekan hakkında bilgiyi rahatça alabilirsiniz. Yeni Zelanda turist bürosu her kategoriden toplam 1000 girdinin bulunduğu kalın bir Nerede Kalmalı Rehberi yayınlar. Turist bürosu kalacak en iyi mekanlara birden beşe kadar bir işaretin verildiği bir puanlama sistemi yürütür, ücretsiz bir kitapçık dağıtılmaktadır (www.qualmark.co.nz).

Auckland'daki Jasons Travel Media (www.jasons.co.nz) uzun seyahatler düşünen yolcuların ilgisi çekebilecek barınma rehberleri yayınlamaktadır. Bunların 1700 özellik sıralayan Jasons Motels & Motor Lodegs (14 Dolar) ve hostelleri, barları, kahvaltı veren motelleri ve kamp yerlerini içine alan Jasons Holiday Parks and Campgrounds (10 Dolar) sayılabilir. Kendilerine reklam veren yerlere ağırlık verseler de reklam vermeyenlerden de bahsettikleri için bu kitaplar oldukça kapsamlıdır. Kalacak yer arayan eşcinsel insanlar için özel hazırlanmış bir web sayfası olan Gaylink Reservation Service'e http://webnz.com/tpac/gay adresinden ulaşabilirsiniz.

Pek çok kalacak yerde birden fazla gece kalacaksanız küçük bir indirim yapılır. Yoğun olmayan dönemde seyahat ediyorsanız mutlaka indirim isteyin. Yoğun dönemde (Noel'den şubat başına) bazı yerler ayırtılmış olacaktır. Ama Avrupa'da yaptıkları gibi boş yer kalmamış otellerde size aldırmazlık etmezler. Büyük ihtimalle görevliler sizi boş yer bulma şansınızın daha yüksek olduğu bir yere yönlendirecektir. Geç saatte varacaksanız hostele bunu bildirin ki odanızı alışkanlıkları olduğu üzere akşam 5'ten sonra başkasına vermesinler.

YHA Hostelleri
Her yerde olduğu gibi resmi bir YHA hostelinde kalabilmeniz için yerel YHA'nın (ve böylece Uluslararası Gençlik Hostelleri Federasyonu'nun) üyesi olmanız beklenir. YHA'ya hâlâ katılmadıysanız 30 Dolar'a hem Avustralya'da hem Yeni Zelanda'da bir yıl geçerli kart alabilir, bunu 3 dolar'lık on taksitte de ödeyebilirsiniz. Yoksa fazladan 3 Dolar'lık yatak kalmışsa size onu verirler.

YHA hostelleri yalnızca yolcuların çoğunlukla geçtiği güzergahta değil, South Island'daki Mouteka'daki Otematata ve Opoutere (harika bir hostel) veya North Island'daki Kerikeri'dekiler gibi güzel yerlerde de bulunur. Yeni Zelanda Barınma ve İndirim Rehberi ülke dışındaki YHA dükkanlarından veya Yeni Zelanda hostel ve bilgi merkezlerinden de elde edilebilir. Amerika, Asya, Afrika ve Pasifik için Uluslararası Hostel Rehberi'ndeki Yeni Zelanda bölümünde bahsedilen 57 hostel hakkında çok daha fazla ayrıntı içerir.

YHA Yeni Zelanda ulusal bürosuna rehberlerinden veya aynı şeyin özetini ve bir Yeni Zelanda haritası içeren ücretsiz "Çabuk Hostel Rehberi ve Seyahat Haritası" edinmek için önceden yazın (PO Box 436, Christchurch; 03-379 9970/faks 03-365 4476 veya e-posta info@yha.org.nz). Web sitesi www.yha.org.nz her hostel hakkındaki ayrıntıları incelemeniz, yer ayırtmanız, üyelik almanız ve üyeliğin getirdiği otobüs, demir yolu ve hava yolu seyahatlerinde indirimler hakkında bilgi almanız için kolaylık sağlar.

Çok kişilik odalar 10 ila 23 Dolar arasında değişir, ortalama fiyat 16 Dolar'dır. Çoğu hostelde iki kişilik veya aile odaları vardır bunlar da kişi başına fazla tutmaz. Ancak bunlar sayıca az olduğundan erkenden tükenebilir. Pek çok hostel çamaşırhanelerden bisiklet kiralamaya çok sayıda hizmet sunar. Daha az sayıda hostelde de posta kartlarından pirince hemen her şeyi satan mağazalar bulunur. Hepsi de Queenstown'daki rafting gezilerinden Franz Josef'teki kızıl kurt görme gezilerine tüm yöresel geziler için tur acenteliği de yapar. Bütün hosteller kredi kartıyla ödeme yapmanızı kabul etmez. Birlikte yolculuk teklifleri, değişik gezi fikirleri, satılık mal, barbekü gibi yöresel veya hosteldeki faaliyetler hakkında bilgi almak için YHA hostellerindeki duyuru panolarına bakabilirsiniz.

Avustralya'da da olduğu gibi en büyük hosteller özellikle aralık ve ocakta genelde doludur o yüzden seyahat tarihlerinizi önceden biliyorsanız yer ayırtmanız tavsiye edilir. Bunu Christchurch'teki ulusal Rezervasyon Merkezi aracılığıyla (03-379 9808/faks 03-379 4415; book@yha.org.nz) veya Internet'ten kredi kartıyla ödeyerek yapabilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz yerdeki YHA da bilgisayarlı IBN dünya çapında rezervasyon sistemiyle yer ayırtabilir. Alternatifi yola çıkmadan bir iki gün önceye kadar ertelemektir. Hostel yöneticileri sizin adınıza bir yer ayırtmak için arayacak, ücreti alacak ve hostele verilmek üzere bir de fatura bırakacaklardır. Bazen telefon konuşmalarınız da ücretlendirilir.

Bazı özel (ve çok kirli) sigara odaları olan hosteller hariç diğerlerinde sigara içmek yasaktır. Hosteller 24 saat açıktır ve misafirlerin hiçbir vazife alması gerekmez.

Bütçe Ayarlaması
Yeni Zelanda'daki en büyük iki hostel ağı Budget Backpackers Hostels (BBH) ve 70 hosteliyle VIP grubudur (www.vip.co.nz). VIP'ye Yeni Zelanda'ya vardıktan sonra 30 Dolar'a katılabilirsiniz. Yeni Zelanda'daki tüm YHA olmayan hostellerin dörtte üçünü Budget Backpacker Hostels Ltd.ten (208 Kilmore St, Christchurch; veya 99 Titiraupenga St, Taupo; www.backpack.co.nz) ücretsiz olarak edinebileceğiniz BBH Backpacker Accomodation kitapçığında sıralanmış olarak bulabilirsiniz. BBH en kuzeydeki Kaitaia'dan Yeni Zelanda'nın en güneyindeki Stewart Adası'na yatak başına 12 ila 20 Dolar alan 250 bağımsız hosteli ve pansiyonu sıralar. Her mayısta yayınlanan bu kitapçığı açıkça düzenlenmiş ve reklamsız olduğu için okuması çok zevklidir. BBH 20 Dolar'a YHA kartının getireceği indirimlerin çoğunu artı 20 Dolar'lık telefon aramasını ücretsiz veren bir üyelik kartı satar. Ayrıca Yeni Zelanda'da herhangi bir yerden 35 sentlik telefon görüşmesiyle herhangi bir BBH hostelinde yer ayırtmanıza imkan verir.

Kitapçığın alışmadık (ve işe yarar) bir özelliği de çeşitli pansiyonlar için "BPP notları" vermesidir, ör. kuzeydeki Kahoe Farms Hosteli için %97 (çok iyi - "cilalı ağaçtan odalar, ünlü pizzası,vs.), Wellington'daki Rosemere Downtown Backpackers için %35. Bu notlar müşterilerin değerlendirmesi sonucu verildiği için kalite konusunda size iyi bir fikir verir.

Nomads hosteller grubu (0800 666 237) Yeni Zelanda'da kendine yer edinmektedir ve 18 üye hostelinden çoğundan BBH rehberinde bahsedilmektedir. Nomads Adventure Kart sahipleri konaklamalarının ilk gecesinde %5 sonraki her gece için de %1 indirim alır. Diğer konaklama yerleri hostellerden çok az pahalıdır hatta bazen daha ucuzdur. Örneğin pek çok turist pansiyonları, kulübeleri ve karavan parkları (motor kampı veya tatil parkı olarak bilinir) 15 Dolar'dan başlayan yatak fiyatları verir. Böyle bir yerde kalmayı düşünüyorsanız bir uyku tulumu edinin, her yerde yatak vermeyebilirler ama kiralık yastık ve battaniye mutlaka bulunur. Diğer taraftan, mutfak malzemeleri ücretsiz sağlanır. Bir hafta veya daha uzun bir süre için bir kulübe kiralamak isteyenler M. ve E. Greening'in yazdığı Baches and Holiday Homes to Rent 2000'i okuyabilir (PO Box 3107, Richmond, Nelson/www.holidayhomes.co.nz adresinden 19.95 Dolar'a temin edebilirsiniz).

Kampçılar için tatil parklarının yanı sıra kulübeler, turist evleri ve moteller de mevcuttur. Ortalama fiyatlar iki kişilik kulübe için 30-35 Dolar ve mutfak malzemeleri olup yatağı olmayan kulübeler için 40 Dolar civarındadır. Özel kişilerin işlettiği parklar ranzalı bir pansiyon odasını YHA otellerinde olandan daha düşük bir fiyata verebilir ama böyle yerlerdeki imkanlar sınırlıdır. Her ekim ayından Yeni Zelanda Tatilde Barınma Parkları Derneği'nce (PO Box 394, Paraparaumu; 04-298 3283/www.holidayparks.co.nz) ülkenin her yerimdeki 280 motorcu kamplarını sıralayan bir adres rehber yayınlanır. Top 10 Tatil Parkları Grubu (10 değil 40 üyesi vardır) tarafından yayınlanan bir kitapçık yaygın bir şekilde dağıtılır ya da siz de PO Box 959, Christchurch (faks 03-377 9950/topparks@topparks.co.nz) adresinden isteyebilirsiniz. 15 Dolar'a her üye yerde %10 indirim sağlayan bir kart satarlar.

Kamp Yapmak
Yeni Zelanda'da yol kenarlarındaki parklar çok sayıdadır ve mutfak, sıcak duş ve bazen TV odaları bile temin edilir. Pek çok sırt çantalı kampları yüzme havuzu, tenis kortu,vs. olan hostellere göre daha ucuz ve temizdir. Kendi yemeğinizi kendiniz pişirecekseniz tencere gibi mutfak malzemelerinizi yanınızda götürmelisiniz. Ayrıca, her yerde size battaniye vermeyecekleri için sıcak tutan bir yatak takımı da taşıyın. Elektrik hattı olmayan bir çadır yeri kişi başına 6-8 Dolar tutarken elektriğin verildiği bir çadır yeri kişi başına 8-10 Dolar kadardır. Yeni Zelanda'da kamp yapacaksanız malzemelerinizin sağanak yağışa dayanıklı olması gerekmektedir. (Bulunduğunuz yerde ikinci el bir çadırı yaklaşık 40 Dolar'a bulabilirsiniz.) Yol kenarındaki herhangi bir yerde kamp yapmak da yaygındır. Karavan broşürlerinde bile sizi kendi seçeceğiniz ideal bir noktada kamp yapmanızı öğütlerler.

Koruma Bakanlığı ve bazen de bölgenin yetkilileri kırsal alandaki parklar ve koruma altındaki bölgelerde kamp yerleri kurmuştur. Bazı yerlerde önceden rezervasyon yapmak gereklidir ama çoğunda erken giden yer bulur. Ana yollara yakın yerlerde kamp yapmak kırsal bölgede kamp yapmaya göre daha lükstür. Çoğu kamp yerinde çukurda tuvaletler olsa da içme suyu olmayabilir o yüzden çalılara doğru yollanmadan önce kontrol etseniz iyi olur. Koruma Bakanlığı'nın yetkisi altındaki 250 kamp yeri içinden yaklaşık yarısı "gündelik" sınıfına girer bu da sudan başka bir şey sağlanmadığı (onu da arıtmanız gerektiği) ve kamp yerinin ücretsiz olduğu anlamına gelir. Pek çoğu kişi başına (yetişkin) 2-6 Dolar tutan "standart" sınıfına girer ve yalnızca onunda 6-9 Dolar'a her türlü servisi bulabilir ve önceden yer ayırtabilirsiniz. Bütün kamp yerlerini ve neler sağladıklarını Koruma Bakanlığı'nın web sayfasında (www.doc.govt.nz) sıralı olarak bulabilirsiniz. Tüm Yeni Zelanda kamp yerleri hakkında bilgi veren bir rehberi de nzcamping@clear.co.nz adresinden isteyebilirsiniz.

Yürüyüş yolları boyunca genellikle kamp yapmaya engeller konmuş olduğunu göreceksiniz o yüzden çadır yük haline gelebilir. Yollar üzerinde uygun aralıklarla ranzaların, gaz ocağının ve tuvaletlerin de dahil olduğu 5 veya 10 Dolar'lık ücretlere kulübeler bulabilirsiniz. İzin verilmişse kulübenin yanına çadır kurmak kişi başına bir iki dolar fazlaya gelir. Bazı yerlerde ise daha sakin çadır kurma yerleri vardır.

Oteller
Yeni Zelandalılar "otel" dediklerinde bar demek ister, "özel otel" deyimi ise barı bulunmayan otel anlamına gelir. Avustralya'da da olduğu gibi alkollü içki satma ruhsat olan her yer barınma da sağlamalıdır. Çoğu otel bir iki göstermelik kullanılmayan odayla kanuna uyarken diğerleri kendilerine meyhane havası vermeye çalışmaktadır.

Eskiden bir devlet kurumu olan THC grubuna (Turist Otel Kuruluşu) ait olan Yeni Zelanda'daki en saygın oteller sonradan satılmıştır ama hâlen ziyaretçi kabul etmekte ve restoran olarak da hizmet vermektedir. Yeni Zelanda otellerin bazen yurt hizmeti de sağladığı ender ülkelerden biridir. Örneğin South Island'daki Blackball köyünde bulunan "Formerly the Blackball Hilton" (Hilton International ile alakası yoktur) ranzada kalmak için 18 Dolar alır.

Moteller
Yeni Zelanda'da Türkiye'nin Güneyinde olduğu gibi çok motel vardır ama bunların neonlu tabelaları bulunmaz. Yol kenarındaki sıradan bir motelde çift kişilik oda 60-80 Dolardır ve fazladan her kişi için 15 Dolar daha ödenir. Yatak takımları vardır ve odalar her gün temizlenir.

Şaşırtıcı bir özellikleri de mutfaklarının da bulunmasıdır. Dünyanın başka yerindeki oteller çay makineleri olmasıyla övünürken Yeni Zelanda'daki motel odalarında tirbuşonlar, yumurta çırpıcıları bile bulunur (ama sarımsak sıkacağı gibi egzotik bir şey beklemeyin). Bilinen adıyla bu "motel katları" aileler için tasarlanmıştır ve ayrı yatak odaları da bulunur ama küçük arkadaş grupları da buralarda kalabilir ancak odaya servis yapılmaz. Çoğu motelde oda servisi yapılan odalar da bulunmaktadır.

Bir ticaret odası olan Yeni Zelanda Moteller Derneği'nin 900 üyesi vardır ve bölgesel seçimleriniz konusunda size tavsiyelerde bulunabilir (PO Box 27 245, Wellington; 04- 499 6415 www.nzmotels.co.nz).

Misafir Evleri
Çoğu misafir evi motellerden daha pahalı değildir ama daha ilginç bir havaya sahip oldukları (ör. koloniyel mimari, güzel bahçeler) ve fiyata kahvaltı da dahil olduğu için çoğu yolcu bunları motellere tercih eder. Bazı mal sahipleri müşterileriyle o kadar ilgilenir ki genç yolcuların giysilerini ütülettikleri bile görülür. Şaşırtıcı olan büyük şehirlerdeki misafir evlerinin başka yerdekilerle aynı fiyatta olmalarıdır. Moonshine Press tarafından basılan ve 19.95'e satılan New Zealand Bed & Breakfast Book Holdsworth Press tarafından basılan ve 9.95'satılan B & B Directory of New Zealand'dan daha kolay bulunmaktadır ayrıca sıralamaları ve betimlemeleri de daha ayrıntılıdır. The Superior Inns of New Zealand grubu (PO Box 32-103, Devonport, Auckland; www.superiorinns.co.nz) üyelerine çift kişilik odaları 100 Dolar'dan başlayan fiyatlarla verir. Merkez Rezervasyon Servisi'ne faksla (09-478 2844) veya e-postayla (reservations@accomodata.co.nz) ulaşabilirsiniz. Bunun yanında Finest B & B Inns (www.webnz.com/bbnz), B & Bs in NZ (www.travelwise.co.nz) ya da Bed & Breakfast sitesi (http://babs.co.nz) de bakabileceğiniz yerler arasındadır.

Yeni Zelanda Bed & Breakfast Otelleri A.Ş. ülke çapındaki 30 Bed & Breakfast oteli sıralayan bir broşür yayınlar. Her ekim ayında yeni bir broşür yayınlanır ve Federasyon'un 52 Armagh St, Christchurch (www.nzbnbhotels.com) adresinden bu broşürü isteyebilirsiniz.

Evde ve Çiftlikte Kalmak
Yeni Zelanda kadar çiftlik tatili kavramına uygun başka bir ülke bulamazsınız. Özel kurulmuş turist merkezlerinde göstermelik bir koyun kırpma izleyebilirsiniz ama gerçek olayın içine girmek ve görmek daha eğlencelidir. İki kişilik yatak ve kahvaltı 100 Dolar'dan başlar ama ortalama 130-160 civarındadır. Şu kuruluşlardan birini deneyebilirsiniz:

Country Time New Zealand Farmstays and Homestays, Leigh, North Island (09- 422 6074;www.countrytime.co.nz)

New Zealand Farm Holidays Ltd, PO Box 558, Orewa, Auckland (09-307 2024 veya 09-426 5430; www.nzaccom.co.nz). B & B yerini önceden ayırtmak isteyen insanlar için tasarlanmıştır.

Homestay NZ, PO Box 146, Waimauku 1250, Auckland (09-411 9166; hstay@homestaynz.co.nz). 400 şehir ve kır evi arasından seçim yapabilirsiniz.

Homestays & Farmstays, www.nzhomestay.co.nz
Hospitality Plus, New Zealand Home and Farmstay Co, PO Box 56175, Auckland 3 (09-810 9175/www.hospitalityplus.co.nz). Kişi başına 62 Dolar'a B & B otelleri.

Rural Holidays, PO Box 2155, Christchurch (www.ruralhols.co.nz). Özellikleri Internet sayfasından öğrenebilirsiniz.

Rural Tours, 92 Victoria St, PO Box 228, Cambridge (07-827 8055; www.ruraltours.co.nz). Her iki adada da 1200 özellik. Kişi başına akşam yemeği, yatak ve kahvaltı 100 Dolar'dan başlayan fiyatlarla.
Çoğu gelir durumu yüksek müşteriler için senet yapar ve irtibata geçilecek çiftliklerin listesini vermez. Önceden alınmış senetler müşterilere verilen adres rehberindeki yerlerde kalmak için kullanılabilir ama odaların iki üç gün önceden ayırtılmış olması gerekmektedir. Mal sahiplerinin hobilerini de verirler (ör.antika silahlar), böylece size uygun birilerini seçebilirsiniz. Konaklamanız genelde tam pansiyondur ama yukarıdakilerden bazıları yatak ve kahvaltıdan başka bir şey vermeyebilir.