Otobüs


Otobüs Ulaşımı

En büyük otobüs hatları Newmans ve InterCity'dir ve bunların yanında pek çok orta ve küçük ölçekli firma yerel ya da ulusal güzergahlarda çalışır. Havacılıkta da olduğu gibi çoğu büyük firmalarla ya bütünleşmiş haldedir ya da kısmen onlara satılmıştır o yüzden aşağıda anlatılan bilet fiyatları çoğu tarafından kullanılır. genelde Pazar'dan Cuma'ya çalışır ve Cumartesileri daha az hizmet verirler. Avustralya'da olduğu gibi zaman çizelgeleri 24 değil 12 saatliktir. Yeni Zelanda kanunları gereği hiçbir otobüste sigara içilmez.

Örnek bazı bilet fiyatları: Auckland-Rotorua 48 Dolar, Auckland-Wellington 105 Dolar, Christchurch-Picton 59 Dolar, Dunedin-Queenstown 55 Dolar ve Christchurch-Queenstown 150 Dolar'dır. (İndirimli bilet bulmak için aşağıdaki Pazarlık bölümüne bakın.) Biletleri önceden küçük yazıhanelerden ya da acentelerden almaya bakın ki indirimli bilet bulasınız. Newmans'a ulaşmak için 09-309 9738'i (www.newmanscoach.co.nz) arayın ve InterCity için 09-913 6100/639 0503'ü (www.intercitycoach.co.nz ) arayın; internet sayfalarında bilet fiyatları yazmaz. Otobüsün şoföründen de tam fiyatına bilet alabilirsiniz ama bu uzun sürer. Gidilen mesafe ne olursa olsun bisikletler için de fazladan 10 Dolar alınır.

Ana yollarda çalışan otobüsler genelde modern, klimalı ve tuvaletlidir. Bazılarında film bile gösterirler. Diğer yerlerde otobüsler eski ama rahat ve yeterince güvenlidir. Bazıları yolcu ve kargo bölümlerine ayrılmıştır. Ön taraf 25 yolcu alırken geri kalan kargoya ayrılmıştır. Uzun mesafe otobüslerinin ön koltuklarında emniyet kemeri vardır ama bunları az sayıda yolcu kullanır. Bazı yollarda genelde turistler seyahat eder ve bu yollarda otobüsler koyun derisi kaplı koltuklarıyla tur otobüslerine benzer. Örneğin South Island'ın batı yakası boyunca gerçekleştirilen bir gezi boyunca şoför fotoğraf çekmeniz için defalarca duracak ve o bölgeden bir rehber bile bulacaktır. Bu yüzden sulama sistemleri, elektrik santralleri ya da kuşlar hakkında sizden daha ilgili birinin kullandığı bir otobüse binme riski vardır. Yine de bölgeler hakkında çok ilginç bilgilere sahiptirler ve Avustralya'daki uzun mesafe şoförlerini canından bezdiren kurallar kitabından haberleri yoktur.

Avustralya'yla karşılaştırıldığında seyahat süreleri çok kısadır: Auckland-Wellington 9 saat, Auckland-Bay of Islands 5 saat, Auckland-Gisborne 8 ½ saat, Picton-Christchurch 5 saat, Picton-Nelson 2 saat, Christchurch-Dunedin 5 saat ve Christchurch-Queenstown 7 saat.

Bazen iki şehir arasında taşıt bulunmaz. Böyle zamanlarda yöredeki posta ofisine bir postacıya karşılığını vermek şartıyla takılmanın mümkün olup olmadığını sorabilirsiniz.

Pazarlık

Newmans ve InterCity 20 Dolar'ı aşan tek yönlü seyahatlerde pek çok sebepten, ör. YHA ve ISIC kartlarına %20 indirim yapar. O yüzden tam fiyat vermek için ya çok şanssız ya da bilgisiz olmanız gerekir. Christchurch-Queenstown-Milford Sound güzergahında çalışan South Island'daki Mount Cook otobüs hattı (0800 800 904) %30'luk bir indirim yapar. Tatilci indirimlerinizin yanına sakin dönemler veya önceden alma indirimlerini ekleyemezsiniz.

Seyahat Pasoları

Büyük firmalar denizaşırı yerlerden gelen ziyaretçilere kendi pasolarını verir. Yeni Zelanda Seyahat Pasoları Tranz Scenic tenlerinde, Interisland vapurunda, InterCity ve Newmans otobüslerinde altı ay içinde sınırlı sayıda gün için seyahat etmenizi sağlar. Beş günlük seyahat 404 yirmi iki günlük seyahat 794 Dolar tutar. İki tren güzergahını istemezseniz paso daha az, kısa veya uzun bir uçuş eklerseniz daha çok tutar. Ayrıntıları NZ Travelpass Ltd, PO Box 1100, Queenstown (03 - 441 3331 / www.travelpass.co.nz) adresinden öğrenebilirsiniz.

Farklı bir bütünleştirilmiş paso sistemi de otobüsler yanında trenleri ve vapurları da kullanmanıza olanak veren Best of New Zealand Pasosu'dur (ayrıntılar www.nz-travel.co.nz/tranzrail.bestpass adresinde). Bunu Yeni Zelanda'ya gitmeden de alabilirsiniz (bkz. Gitmeden Önce). Yolculuk planlarınız için kaç puana ihtiyacınız olduğunu hesaplayıp 420 Dolar'a 600 puan, 544 Dolar'a 800 puan veya 659 Dolar'a 1000 puan alabilirsiniz. Her puan standart fiyatın 1 Dolar'ına gelir yani paso tam olarak kullanılırsa 530-35'lik bir indirim getirir. Örneğin Auckland-Wellington seyahati 135 puan, vapur 46 puan, Picton-Christchurch 72 ve Mount Cook üzerinden Christchurch-Queenstown 145 puan ister. Ayrıntılar için 04-498 3303/0880 692 378'i arayın veya bestpass@tranzrail.co.nz adresine e-posta atın. Yeni Zelanda'ya geldikten sonra Best Paso'yu kolayca alabilir ve puanlarınız biterse yenisini aynı şartlarda alabilirsiniz.

InterCity otobüslerinin de belirli bölgeleri kapsayan bir dizi pasosu vardır. Newman'ın Stopover Pasosu 95 Dolardır ve Auckland ile Wellington arasında istediğiniz kadar durmanıza olanak verir. South Island Pasosu Christchurch'ü, Milford Sound'u, Mount Cook'u, Te Anau ve Queenstown'u 129 Dolar'a kapsar. İade edemezsiniz ama bu rotayı tamamlama işini üç aya kadar uzatabilirsiniz. Paso sahipleri yerlerini önceden ayırmalıdır çünkü kalkıştan hemen önceki yer mücadelesinde onlara öncelik verilmez.

Sırt Çantalı Otobüsleri

Avustralya'da da olduğu gibi son yıllarda sırt çantalı turistler yaygınlaşmıştır. Genellikle 18 kadar kişinin bulunduğu bir grupla otobüse biner ve sık sık spor yapmak veya etrafı görmek için durusunuz. Böyle bir gezi için günde 40 ila 50 Dolar artı yemek, barınma ve vapur geçişlerini verirsiniz.
En tanınmışlarından biri Kiwi Experience'dir (170 Parnell Rd, Parnell, Auckland; 09-366 9830 www.kiwiexperience.com). İki adayı da kapsar ve "Mutfak Lavabosu" gibi komik isimleri olan kısa veya uzun rotalar arasında seçme şansınız vardır. Mutfak Lavabosu en az 21 gün sürer ama tamamlamak için altı aya kadar süreniz vardır. Geziler bir otobüsten inip bir sonrakine binme imkanı verir bu da şirketi değiştirmek veya mola vermek istiyorsanız iyidir ama böylelikle zaman çizelgeleri karışık hale gelebilir. Sonraki bir otobüsün sizi almasını garantilemek için tercihen 48 saat veya daha önceden yer ayırtmanız gerekir. Yeni Zelanda dışından alırsanız fiyatlar % 5 daha ucuzdur ve YHA/VIP kartınız varsa bir % 5 indirim daha yapılır. Mutfak Lavabosu için (Auckland, Rotorua, Wellington, Nelson, Queenstown ve Christchurch'ü içine alır) en düşük fiyat her iki indirimle 713 Dolar'dır (vapur hariç). Kiwi Experience en kötüsü 1999'da olan 16 kişinin yaralandığı kazalarıyla ünlüdür.

Diğer bir büyük sırt çantalı ağı Magic Travellers Network New Zealand'dır, Union House, 132-138 Quay St/PO Box 949, Auckland (09-358 5600 www.magicbus.co.nz). günlük kalkışların olduğu çeşitli pasolar sunarlar; örneğin 16 günlük ülke çapındaki gezileri (molalar ayarlarsanız 16 günden fazla sürer) 579 Dolar, 11 günlük daha kısa yolun alındığı gezi 455 dolar (eksi %5 YHA indirimi) tutar. Sınırsız sayıda mola yapabilirsiniz. Avustralya'dayken böyle bir gezi yapmaya karar verirseniz Avustralya bürolarını arayın: Suite 11-15, 7th Floor, 428 George St, Sydney (02-9221 8742).

Flying Kiwi Wilderness Expeditions, Koromiko, R.D.3, Blenheim (03-573 8126http://webnz.com/flying_kiwi)  doğaya dönüş faaliyetlerine ağırlık verilen daha planlı kamp gezileri sunar ama bu gezileri de istediğiniz zaman bırakabilirsiniz.

Xplore NZ (87 Queens St, Auckland; 09-377 4780) 15'erli gruplara bir kıyıdan diğer kıyıya turlar düzenler. Diğer sırt çantalı otobüsleri arasında West Coast Express (Nelson'dan Queenstown!a altı günde; 03-546 6703), Bottom Bus (Queenstown-Dunedin-Te Anau-Milford-Queenstown arası 230 Dolar'a; PO Box 434, Dunedin; 03-442 9708/bottom@deepsouth.co.nz ) ve Little Kiwi Bus Company (Auckland-Rotorua 32 Dolar'a Hamilton-Mount Maunganui; 0800 759 999/09-309 0905) vardır. Sırt çantalı otobüsleri normal otobüsler kadar ucuz olabilir ve onlardan daha eğlencelidir.