İklim

İklim

Yeni Zelanda'nın iklimi tezat olduğundan bu küçük ülke çam ormanları ve bataklık sazları, buzullar ve yağmur ağaçlarıyla kuşatılmıştır.

Avustralya'nın sıcak ve kurak alanlarında seyahat etmiş ve komşusunun havasının da benzer olacağını düşünmüşseniz Yeni Zelanda'nın iklimi sizi şok edecektir. Örneğin ülkenin mutlaka görülmesi gereken yerlerinin başında gelen South Island'ın batı yakasında yağış miktarı inanılmaz yüksektir. Routeburn Track'deki bir dağ kulübesinin ziyaretçi kitabına bir turist "Yeni Zelanda'da bronzlaşmaz, paslanırsın" diye yazmıştır.

Yeni Zelanda Turizm Kurulu Cook ya da Taranaki Dağı'nı bulutsuz veya Milford Sound'u güneşli görmenin şans işi olduğunu söyler. Doğal olarak aşırı yağışın yol açtığı harika nehirleri, şelaleleri ve ormanları ortaya çıkarırlar ancak etrafı görmek isteyenler ani sağanaklara hazırlıklı olmalıdır. Pek çok yer 500 cm kadar yağış alır (İstanbul'un on katı).

Aşırı yağış huzursuz edici olmasının yanında tehlikeli hale de gelebilir. 1999'un Ekim'inde Queenstown'un sahil bölgesini ve diğer South Island şehirlerini ciddi şekilde sel basmıştır. South Island yollarında köprülerin sürüklenip yolları trafiğe uzun süre kapatması oldukça sık görülen bir durumdur. Böyle bir tehlike varsa radyodan özellikle de South Island'daki Radyo Southland'dan önceden uyarı yapılır.

Arthur's Pass gibi bir ana yolu rüzgar ve yağmur içinde geçip ülkenin doğu yakasına vardığınızda kuru havayla karşılaşabilirsiniz. Her iki adanın da nüfusunun büyük bölümünün yaşadığı doğu yakası genellikle daha kurudur. Hatta bazı yerlerinde yazın kuraklık bile yaşanır. Auckland'da kışın yalnızca 12 yazın ise 6 günü yağmur yağar. Christchurch'te ise bu oran 6'ya 5 şeklindedir.

Bölgeler arsındaki sıcaklık farkları yağış farkları kadar göze çarpmaz. Yine de iki adanın da dağlık iç bölgeleri Haziran'dan sonra kayak yapmaya yetecek kadar kar yağışı alır. Dağlık alanlar dışında Yeni Zelanda'da sıcaklık orta derecelerdedir ama elbette Bay of Islands'da hava Ekvator'dan 11 derece daha uzak olan Dunedin'den daha ılıktır. Kuzey Yarımküre'ye göre karşılık gelen enlemleri Girit ve Bordo ya da Los Angeles ve Seattle gibi düşünün.

Auckland'da yazın ortalama en yüksek sıcaklık 23 C iken Christchurch bir iki derece daha soğuktur. Bu şehirlerde kışın görülen en yüksek sıcaklık birinde 15 diğerinde 11 C civarındadır. Aralık/Ocak gibi ara sıra sıcak dalgaları görülür ama klima kullanımı yaygın değildir. Özellikle North Island'da yaz sıcaklığı insanların işe giderken şort ve kısa çorap giymesini sağlayacak kadar ılıktır. En yüksek ortalama sıcaklık şüphesiz en kuzeydeki Kaitaia'da görülür. Mesela yakınlarda Kaitaia'da günlük ortalama sıcaklık 16.3 C olarak ölçülmüştür.

Çok önemli bir başka iklimsel özellik de rüzgardır. Her ne kadar Wellington bu konuda yarışı önde götürse de Auckland ve Christchurch de geri kalmaz. Dağlık alanlarda rüzgar daha sert esebilir. Durgunluk nadıren görülür ve hava her zaman temizdir.

Yeni Zelanda'nın hava durumuyla ilgili olarak Met Servis'e 0900 999 ve hava durumunu öğrenmek istediğiniz yerin alan kodunu tuşlayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca www.metservice.co.nz/forecasts adresinden de dağlık bölgeler ve denizlerdeki hava koşulları hakkında bilgi alabilirsiniz.