Havayolu Ulaşımı

Havayolu Ulaşımı

Başta gelen iki havayolu işletmecisi Air New Zealand National (0800 737 000 / 09-357 3000 /www.airnz.co.nz) ve Ansett New Zealand'dır (75 Queen Street, Auckland; 0800 267 388 / 09-526 8300 /www.ansett.co.nz). Birbirleriyle rekabet halinde olmalarına rağmen ücret ve indirim sistemleri benzerdir. Ancak kafa karıştıran şey farklı isimler altında müşteriye sunulmalarıdır. İkisi de ekonomi sınıfı biletin yarısı kadar bekletme ücreti alır ama bunları öğrenmek için iyi araştırmalısınız. Farklı yerlerden fiyat almanın avantajı bir havayolu bütün indirimli biletlerini satmışsa (ör. "komik fiyata" veya "kelepire") başkasında bilet kalmış olabilir.

Önceden ayırtılmış tek yön ekonomi sınıfı biletler bugün Air New Zealand National & Link Auckland-Christchurch arası314 Dolar, Auckland-Wellington arası 45 dakikalık uçuş için 175 Dolar, Wellington-Dunedin arası 190 Dolar, Dunedin-Christchurch arası 135 Dolardır. Ama farklı yerlere sorarsanız bundan daha düşük fiyatlar bulabilirsiniz. Örneğin, bu satırlar yazıldığında Auckland-Blenheim arası dönüş 149 Dolar'a ve Auckland-Christchurch/Queenstown 262 Dolar'a bulunuyordu. Ansett'te denizaşırı yolculuk yapanlara özel indirimler vardır örneğin tek yönlü seyahatlere %20, dönüşlere %30 indirim yapılır. Bunları Yeni Zelanda'ya varmadan (%12.5 daha tasarruf etmiş olursunuz) ya da Yeni Zelanda'daki herhangi bir Ansett bürosundan alabilirsiniz.

Air New Zealand National'ın erişim ağı Ansett'inkinden daha büyüktür çünkü North Island'da Eagle Airways, South Island'da Air Nelson ve Mount Cook Airlines (09-302 2146) gibi yöresel havayollarını da içine alır. Bunlara toplam olarak Air NZ Link adı verilir ve bütün uçuşlar için rezervasyon Air New Zealand aracılığıyla yapılır. Ansett NZ Blenheim ve Nelson'a hizmet veren bir şirketle ortaklık kurmasına rağmen en fazla sadece 12 yere gitmektedir. Her yere en az günde bir sefer yapılır (ama Pazarları istisnalar olabilir). En çok kullanılan seferler - özellikle Pazartesi sabahı ve Cuma akşamı olanlar - erkenden ayrılır. 15 kişilik Bandeirantes ve 19 kişilik Metroliners gibi küçük uçaklardaki yerler de aynı şekilde erken tükenir. O yüzden eğer küçük şehirlere uçmayı düşünüyorsanız yolculuğunuzu iyi planlayın ve yerinizi mümkün olduğunca erkenden ayırın. Bu işi ülkeye varmadan yurt dışındaki seyahat acenteleri ve havayolu büroları aracılığıyla da yapabilirsiniz ama büyük olasılıkla en uygun fiyatı orada bulamazsınız.

Acil seyahat etmesi gerekmeyen Uluslararası Öğrenci Kartı sahipleri yedek seyahat ederse %50 indirim alabilir. Kalkıştan 45 dakika kadar önce herhangi bir havaalanının İç Bilet Kesme Masası'nda olun. Kalkıştan 10 dakika kadar önce yer olup olmadığı size haber verilir. Büyük çaplı son dakika sürprizlerinden hoşlananlar için Ansett'te bilinmeyen bir yere gidiş dönüş 153 Dolar'lık Sır Uçuşları vardır. Avustralya'da da olduğu gibi bunlar ucuz yoldan uçma fırsatları verebilir. Auckland'dan yalnızca güneye gidebildiğiniz için Wellingon veya Christchurch'e ucuz bilet bulup dönüş yarısını atabilirsiniz.

Öğrenci yedekleri yanı sıra çok çeşitli indirimli tarifeler vardır - önceden ayrılan dönüş biletleri, geç alınan tek yön uçuşlar, işlek olmayan zamanlardaki uçuşlar vb - fiyatları karşılaştırmak için acenteleri telefonla arayabilir veya havayolu bürolarını dolaşabilirsiniz. Air New Zealand'ın şirket mensupları için indirimli "tek fiyatları" Air NZ Seyahat Acenteleri'nden bulabilirsiniz.

Adalar Arası Uçuşlar

Soundsair Wellington ve Picton arası ucuz ve sık sık bulunan bir dolmuş servisi sağlar. Bu servis günde dört kere, Cumaları ve Cumartesileri de fazladan bir kere daha çalışır ve (aşağıda anlatılan) feribot fiyatlarına göre de hesaplıdır. Dönüş ücreti 95 dolardır. Bakmanız gereken diğer bir havayolu da Origin Pacific'tir (PO Box 7022 Nelson; 03-547 2020). Yeni Zelanda içi uçuşlar için rezervasyon yapabileceğiniz ücretsiz numara 0800 505 005'tir. Uçuşlar Christchurch ve Nelson'a giden otobüs ve tren saatlerine denk getirilecek şekilde ayarlanmıştır. Picton'daki Aerodrome 1. Otoyol'un hemen yanında olduğu için güneye doğru otostop yapacak olanlara kolaylık sağlar. Picon'ın içine gidecek olanlar için 5 km yolu 5 Dolara giden bir dolmuş da vardır.

Ayrıca Aspiring Air'den (Queenstown'a ve South Island'daki Wanaka'ya gider) Coromandel, Whangarei, Tauranga, Bay of Islands'a ve Hauraki Körfezi'ndeki Great Barrier Adası'na giden Great Barrier Airlines'a (09-275 9120) kadar pek çok küçük yerel havayolu vardır. En yeni havayolu 1999'un sonunda tek motorlu 13 yolcu taşıyan Cessna tipi bir uçakla Kaitaia/Kerikeri ve Auckland arasında hizmet vermeye başlayan Salt Air'dir. Bazıları büyük havayollarından bağımsızdır. Öğrenci indirimleri ve başka indirimler de yapabilirler o yüzden her zaman en uygun fiyatı araştırın. Biletleri düşük fiyatlı CityJet havayolu 1999'un sonunda güvenlik sebebiyle faaliyeti durdurulmuştur ama yasayla ilgili sorunlarını çözebilirse iç hat seferlerine yeniden başlayabilir.

Havaalanları

Yalnızca bir tuvalet ve uçakların iniş kalkış saatlerine denk getirilerek günde bir iki kere açılan küçük bir kafeteryadan başka bir şeyin bulunmadığı bir binadan Auckland, Christchurch ve Wellington'dakiler gibi tam donanımlı uluslararası havaalanlarına kadar her boyutta tesis vardır. Bu havaalanlarında Air New Zealand ve Ansett NZ'nin kendi terminalleri vardır o yüzden havayolunuzu değiştirecekseniz terminalinizi de değiştirmeniz gerekir. Auckland, Christchurch ve Wellington için şehir merkezi ve havaalanı arasında taşımanın nasıl yapıldığı hakkındaki ayrıntıları Geliş ve Gidiş bölümündeki her şehrin başlığı altında bulabilirsiniz.

Bagaj

Bagaj sınırları hem ağırlığa (en fazla 25 kg.) hem de hacme göre hesaplanır. Buna göre iki valizinizin teker teker toplam boyutu (yani uzunluğun, genişliğin ve yüksekliğin toplamı) 158 cm.yi birlikte 272 cm. yi geçmemelidir. Ansett'te her parça en fazla 30 kg. olabilir. Kontrol noktasında yanınıza alacağınız çantaların ağırlığını (5 kg.ın altında gelmelidir) ölçen kutular bulunur ama bunlar Avustralya'da olduğu kadar titizlikle kullanılmaz. Uçağın boyutlarına bağlı olarak sörf tahtaları ve bisikletler 20 Dolar'dan başlayan ücretlerle taşınır.

Hava Gezileri

Her iki havayolu ağının da ülkeyi kısa zamanda gezmek isteyen insanların ilgisini çekebilecek hava gezileri vardır. Nerelere gitmek istediğinize önceden karar verebilirseniz bölgelere ait fiyatları karşılaştırabilirsiniz. Örneğin Ansett NZ ile üç kuponluk hava gezisine (en az uçuş sayısı) 562 Yeni Zelanda Doları (vergi dahil) verirsiniz. Bu, binmek istediğiniz üç uçuşun fiyatından az olamaz. Ansett'te en çok 1299 Dolar'a sekiz uçuş kuponu alabilirsiniz. Bütün uçuşlarınızı sakin saatlerde yapmak isterseniz Ansett'in Sınırsız Yedek Gezisi'ni 675 Dolar'a 10 gün geçerli, 1125 Dolar'a 30 gün geçerli alabilirsiniz. Ayrıntıları www.ansett.co.nz adresinden öğrenebilirsiniz.

Ansett ayrıca Öğrenci Gezisi de satar ama sadece Yeni Zelanda'da verilen ISIC kartı olanlara. On birimi 690 Dolar olduğu ve çoğu uçuşlar birden çok birim tükettiği için o kadar da değerli değildir. Örneğin Auckland -Wellington iki birim, Auckland-Queenstown dört birim tüketir.Air New Zealand'ın iç hatlar hava gezisine G'Day Hava Gezisi denir ve bu Yeni Zelanda'da 27 şehri içine alır. Bu bilet ülke dışından uluslararası biletinizle birlikte alınmalıdır; ayrıntılar www.airnz.co.nz adresinde. Her uçuş kuponunun mevcut bedeli 95 Dolar'dır bu da pek çok iç hatlar uçuşlarından daha ucuzdur. Bunu yerine vardıktan sonra Yeni Zelanda'yı Keşfedin bileti de alabilirsiniz. Bunun mevcut bedeli Yeni Zelanda içi üç uçuş için 573 dolar'dır.

Trans-Tazman Uçuşları

Air New Zealand veya Ansett ile Sydney-Auckland arası üç buçuk saatlik uçuşun ortalama dönüş fiyatı 700-800 Yeni Zelanda Doları kadardır (Avustralya'dan kalkıp bir Yeni Zelanda şehrine gidip bir diğerinden dönmek gibi başka bir seçenek de 500 Avustralya Doları'dır). Sakin dönemlerde de yer satışları bulunabilir, böylece dönüşler 300 Avustralya Doları'na kadar düşebilir. Yeni Zelanda'ya Sydney'den uçmanın başka bir Avustralya şehrinden uçmaya göre daha ucuz olduğuna dikkat edin örneğin STA tarafından Sydney'den bir uçuş 389, Melbourne'den 615, Canberra'dan 699 Dolar olarak belirlenmiştir.

Yeni bir fazlalıksız havayolu olan Freedom Air de (Air New Zealand'ın bir yan kuruluşu) uçuşlara başlamıştır. Bu havayolu Auckland'dan otobüsle kolayca ulaşılabilen Hamilton'ı merkez almıştır; ayrıntılar 0800 600 500'den (Avustralya'da 1800 122 000) ve www.freedomair.co.nz adresinden öğrenilebilir. Dünyanın her yerindeki fazlalıksız havayollarında olduğu gibi uçakta ücretsiz yiyecek ya da eğlence sunulmaz. Hamilton/Palmerston North'tan kalkan uçaklar Sydney'e, Melbourne'ye ve Queensland'ın Gold Coast'ına gider. Freedom Air'in ücretleri dönüş fiyatları içinde en ucuzu olan 420 Dolar'dan başlar ve bu biletler tükendiği zaman fiyatlar 649 Dolar'a kadar çıkar. Dönüş tarihinizi açık bırakabilirsiniz. Tek yönlü uçuşlarda bu indirimler uygulanmaz ve 399 Yeni Zelanda/369 Avustralya Doları'ndan başlar (Hamilton/Sydney).

Yeni Zelanda dışından G'Day bileti ayırtırken Trans Tazman uçuşlarını da indirimle ekletebilirsiniz yani mevsimine göre 215 Dolar tek yön/549 Dolar dönüş olarak.