Doğa ve Vahşi Hayat

Doğa ve Vahşi Hayat

Ulusal Parklar

Yeni Zelanda'da vahşi doğayı koruma anlayışı çok gelişmiştir. Bunun bir sebebi bir Maori şefinin 1887'de üç tane kutsal tepeyi üzerinde yerleşim kurulmaması ve doğanın bozulmaması şartıyla ulusa vermesidir. Bunlar daha sonradan North Island'daki dört ulusal parktan biri olan Tongariro Ulusal Parkı'nın bünyesine alınmıştır. South Island'daki dağ sırası neredeyse tamamen bir ulusal parktır ama güneyde Fiordland Ulusal Parkı'ndan sahildeki Abel Tasman Ulusal Parkı'na dokuz farklı parka bölünmüştür. Bundan başka denizcilikle ilgili üç tane park (Bay of Islands, Auckland çevresindeki Hauraki Körfezi ve Malborough Boğazı) ve tamamı Koruma Bakanlığı'nca idare edilen 21 Orman Parkı bulunmaktadır. Bu parklar devlet tarafından çok sıkı korunmaktadır ve ziyaretçiler için sürekli yenilikler yapılmaktadır. En yeni ulusal park Kahurangi 1996'da açılmıştır. Routeburn ve Milford gibi çok kullanılan patikaların üzerindeki yükü hafifletmek için yenileri açılmıştır. Eğer yaz aylarında "Büyük Yürüyüş" adı verilen yürüyüşlerden birine katılıp en önemli patikalardan birinde yürümek istiyorsanız telefonla veya temmuzdan sonra GreatWalksBooking@doc.govt.nz adresine e-posta atarak yer ayırtmalısınız. Milford Patikası yaz aylarında önceden dolmuş olur.

Ulusal parklarda keşfe çıkmak isteyen insanlara tavsiyelerde bulunan ve bölgenin jeolojik tarihinden ilk kaşiflere ve yöresel kahramanlara pek çok konuda bilgi veren minyatür müze görevini üstlenen bilgi merkezleri vardır. Çalışanlar çok bilgili ve naziktir. "Buzullar neden mavidir?" "yanıma yağmurluğumu alayım mı?" "kamp yapmanın yasak olduğu yerler var mı?" gibi sorularınıza bıkmadan yanıt verirler. Normal yolların dışına çıkacaksanız ne planladığınızı bir park bekçisine (resmi isimleri "Koruma Görevlileri") anlatın ve mümkün olduğunca çok ayrıntı verin.

Bazı ulusal parklar rehberli yürüyüşler, film gösterimleri ve gösterileri içeren yarı eğitimsel yaz programları yürütür. Yaz programları oldukça geç planlanır o yüzden çizelgeleri mevsimin başlarında ortaya çıkar. Ulusal parklar, vs. hakkında bilgiyi Yeni Zelanda Turizm Kurulu'na, PO Box 95, Wellington (04-917 5400/enquiries@nztb.govt.nz) adresine yazarak veya Koruma Bakanlığı Ziyaretçi Merkezleri'nden birine uğrayarak alabilirsiniz.

Ulusal parklara veya denizcilikle ilgili parklara giriş ücretsizdir ama gece kalmak ücrete tabidir. 5 Dolar'lık biletleri önceden Koruma Bakanlığı bürolarından, bilgi merkezlerinden ve mağazalarından almalısınız. Kulübenin boyutlarına bağlı olarak gece kalmak bir, iki veya üç biletledir ve kulübenin yanına kurulan çadır için de bir bilet alırlar. Kulübede kalma ücreti yıllık 65 Dolar'dır. Uzak bölgelerde 4. kategoriye giren, hiçbir kurulumu bulunmayan yaklaşık 1000 tane basit barınak vardır ve bunlar ücretsizdir. Bunlarda önceden yer ayırtamazsınız o yüzden birine gidip de dolu bulma ihtimaline karşın yanınızda bir çadır bulundurmalısınız. Yürüyüş patikaları, kulübeler ve koruma altındaki kamp alanları hakkında bilgiyi Koruma Bakanlığı'ndan alabilirsiniz (www.doc.govt.nz/rec). 

Vahşi Hayat

Maoriler gelene kadar ender bulunan bir yarasa türü dışında Yeni Zelanda'da yarasa yoktu. Emuya benzer devasa kuşlar olan ve iskeletleri ve fosilleşmiş yumurtaları bugün müzelerde sergilenen moalar ilk avcı Maoriler tarafından yeryüzünden silinmeden önce toprağı sürmeye yardım ederek büyükbaş hayvanların yerini tutardı. Bir iki kuş türü kalmıştır ama çoğu bu kuşları avlamayı kolay bulan yerleşimciler ve dışarıdan getirilen hayvanlar (özellikle fareler) tarafından yok edilmiştir. En ünlü uçamayan kuş Yeni Zelanda'nın ulusal sembolü haline gelmiştir (ama Yeni Zelanda Hava yolları'nın değil). Kiwi gece kuşu olduğu için çalılar arasında onu bulmak kolay değildir. Ama çok sayıdaki hayvanat bahçesi ve ülke çapına dağılmış "kiwi evleri" bu inanılmaz derecede küçük yaratığı görmeyi mümkün kılar. Soyu tükenen hayvanlardan biri kakapolardır. Bu uçamayan gece papağanlarından yalnızca 40 ila 60 tanesinin Great Barrier Adası'da dahil olmak üzere az sayıda kıyı adasında bulunduğu ve koruma uzmanların onlar için çabaladığı bilinmektedir.

Son zamanlarda doğal bitki örtüsünü (ve sebzeleri) ve yerli olmayan geyik, tavşan, kanguru ve opossum gibi hayvanların sayısını kontrol altına almak için gösterilen çaba artmıştır. (Ülkede koyundan çok opossum olduğu tahmin edilmektedir.) Bu türlerin çoğu içinden güçsüz olanların sürekli seçilip öldürülmesi gereken türlerdir. Geyik avlamak bu yüzden desteklenmektedir ve ruhsatlar park bekçilerinden kolayca alınabilir.

Vahşi hayatı sadece izlemek isteyenler için doğal hayatın korunduğu alanlar ve yemleme yerleri vardır. Balina izlemek özellikle Christchurch'ün kuzeyindeki Kaikoura'da çok sevilmektedir. Bay of Islands'da yunuslarla yüzebilir ve South Island'daki Akaroa Rıhtımı'nda az bulunan Hector yunuslarını görebilirsiniz. Tuatara adı verilen tarih öncesinden kalmış gibi görünen kertenkeleler Hauraki Körfezi'ndeki Poor Knights veya Marlborough Boğazı'ndaki Trio Adaları gibi bir iki kıyıya yakın adada korunmaktadır. Ama Auckland hayvanat bahçesinde halka açıktır. Dunedin'in yanındaki Otago Yarımadası'da penguen ve albatros kolonileri vardır. Beyaz balıkçıl Okarito yanındaki batı sahillerinde toplanır ve kazlar yuvalarını Hawkes Körfezi'ndeki Kidnappers Burnu'nda yapar. Her yerde bulabileceğiniz bir kuş kanatlarının altı kırmızı, mat renkli ve kulak tırmalayan sesli bir papağan olan keadır. Kea insanların yaşadığı yerleri, özellikle de kötü kulübeleri sever ve (boş) botlardan koyuna her şeye dalar, tek başına cam sileceği sektörünü ayakta tutmaktadır.