Coğrafya

Coğrafya

North Island, ülkenin toplam nüfusunun dörtte üçünü içine aldığı için yerleşim South Island'dan daha yoğundur. Başkent Wellington ve en büyük şehir olan Auckland'ın yanı sıra başka altı şehrin nüfusu daha 50.000'i aşmakta ve böylece Yeni Zelanda standartlarının üstüne çıkmaktadır.

South Island'daki en önemli doğal güzellikler buzullar sayesinde oluşmuşken kuzeyin ayırt edici özelliği volkanik tarihidir. Taranaki ve Ruapehu gibi North Island'ın en büyük dağları patlayan yanardağlar sayesinde simetrik koniler şeklinde oluşmuştur ve çevrelerindeki arazinin büyük bölümü lav akışlarıyla zenginleşmiştir. Bunlar ve Ngauruhoe gibi diğer yanardağlar hâlâ faaldir ve geçtiğimiz yıllarda (küçük ölçüde) patlamıştır. Aslında güçlü patlamaların gerçekleşme ihtimali çok düşük olduğundan lav nehrinde boğulmaktansa deprem tarafından yutulmanız daha olasıdır.

North Island'ın diğer yerlerinde tabiat sakin doğa manzaraları, mükemmel tropik kumsallar ve hatta bir iki boş ufak çöl sergiler. Adanın ortasındaki iki kabartı da - batıda Taranaki Yarımadası ve Doğu Sahili - kendine özgü özellikler ve görülmesi gereken çeşitli güzellikler taşır. Auckland'dan Wellington'a giderken geçebileceğiniz pek çok yol vardır ama ortadaki kaynayan çamur ve gayzerleri sakın kaçırmayın.