Christchurch İklim


Christchurch'de İklim

Christchurch'te yaşayanlar South Island'ın Antarktika benzeri bir iklimi olduğunu var sayan North Islandlıları küçümser. Aslına bakarsanız South Island'ın doğu yakası yazları sıcak ve kurar geçer hatta Christchurch'ün kuzeyindeki kıyı ovalarında ve tepelerde kuraklık bile görülür.

Christchurch'e yılın her ayında 5 ila 8 cm. arası yağış düşer o bakımdan kanalizasyon sistemini zorlayan ve şemsiyelerin hiçbir işe yaramadığı sel baskınlarından kaçabileceğiniz belirli bir mevsim yoktur. Yine de toplam yağış oranı batı yakasında görülen yağışın yalnızca küçük bir parçasıdır çünkü Güney Alpleri yüzünden bulutlar yağışı batıya bırakır. Christchurch'te hava sıcaklığı orta derecelerdedir. Sıcaklık yazın 25 dereceye kadar yükselebilir ve kışın da çoğu zaman sıfırın üstünde olmakla beraber ara sıra daha aşağıya düşer ve böyle zamanlarda kar yağabilir. Güney enlemlerde yaz günleri elbette daha uzundur, Noel'de güneşin sabah 6'dan önce doğup akşam 9'dan sonra battığını görebilirsiniz.

North Island şehirleri gibi Christchurch de yerli insanların özelliklerinden tanıdığı her mevsim sert esen rüzgarlar görülür. Örneğin kuzey batıdan esen rüzgarlar yazın çekilmez olan kuru sıcak getirir, güney rüzgarları ise yağmur ve soğuk. Diğer taraftan özellikle kışın hava bazen o kadar durgun olur ki evlerdeki sobalardan çıkan dumanın havada asılı kalarak havayı aşırı kirlettiği görülür.

Christchurch için hava tahminlerini Met Service'i 358 4189'dan Weatherline'ı 0900 42278'den arayarak öğrenebilirsiniz.

Adanın kuzeyi en güzel hava şartlarına sahiptir hatta Blenheim ve Nelson "Güneydeki En Güneşli Şehir" unvanı için yarışır. Her ikisinin de bir günde güneş alma ortalaması 6 ½ saattır. Batı yakası ılıman fakat aşırı yağışlıdır, (Stewart Adası bir yana) bazı kıyı bölgelerine ve dağlık bölgelere düşen yağış insanı şaşırtır. O yüzden yağmura karşı sağlam önlemler almadan South Island çevresinde seyahat etmeyi düşünmeyin. Bütün bu yağmurlar elbette bitki örtüsündeki zenginliğin de sebebidir.