Bisiklet Sporu

Bisiklet Sporu

Yeni Zelanda'da yer şekilleri farklı olsa da Hollanda gibi bisiklete binmek için ideal kabul edilir. Yerleşim merkezlerinin birbirine yakınlığı, trafiğin azlığı ve harika manzara çoğu insanı bisikletle ülkeyi dolaşmanın çok iyi bir fikir olduğuna ikna eder ama sonra yağmur yağmaya başlar ve ünlü kuzey batı rüzgarı yüzünüze doğru esmeye başlar. North Island'daki East Burnu gibi bazı yerlerde bisikletçilerin kullanabileceği yan yolar vardır ve buralarda South Island'da olduğu gibi ana yolu kullanmak zorunda kalmazsınız. Başka bir sorun da ana yollar dışında çakıl yollardan gitmek zorunda kalırsınız. Mutlaka kask takmalısınız. Bisiklet yolları ve turlar hakkında bilgiyi Yeni Zelanda Bisiklet Derneği'nden alabilirsiniz, PO Box 1454, Wellington.

Bütün şehirlerde bisiklet kiralayan ve geçeceğiniz yolları tarif edecek dükkanlar bulunur. Auckland şehir merkezindeki Adventure Cycles bisiklet satan, kiralayan ve tamir eden eski bir şirkettir. Onlara 1 Fort St 09-309 5566 www.adventure-auckland.co.nz adreslerinden ulaşabilirsiniz. Standart kiralama ücretleri dağ bisikleti için günlük 25, haftalık 90 Dolar'dır. Gezi bisikletleri daha ucuzdur örneğin bir aylık kiralarsanız günlüğü 6 Dolar'a gelir bu da uzun süreli kiralamayı satın alıp seyahatinizin sonunda satmaktan daha cazip kılar. Hostellerde ve turistlerin yoğun bulunduğu diğer yerlerde "satılık bisiklet" ilanları görürsünüz. İyi durumdaki tam teçhizatlı bir gezi bisikleti için 500-600 Dolar ödemeyi göze almalısınız. Ama iyi durumdaki ikinci el bir bisikleti örneğin Cash Converters mağazalarından 100 Dolar'ın altına alabilirsiniz. Yeni Zelanda'da bisiklet sigortalatmak pahalıdır (bazen de hiç yapılamaz) o yüzden eski usul bir kilit bulundurmanız gerekebilir.

Yağmurlu dönemlerde canına yeten bisikletliler bazen bisikletleriyle otostop çeker. Otobüsler bagajlarında yer varsa bisikletleri fazladan bir 10 Dolar'a taşır. Çoğu sepeti çıkarmanızı, zinciri sarmanızı ve hatta bazen pedalları bile çıkarmanızı ister.

Bir grupla bisiklet tatillerine çıkmanın pek çok avantajı vardır, bunlardan bazıları tepelere sizi arabayla çıkarmaları ve sonra tepeden aşağı pedal çevirmeden gitmenin zevkini yaşamanızdır. Bisiklet yukarıda sözü edilen Flying Kiwi Expeditions tarafından düzenlenen macera turlarının da ayrılmaz bir parçasıdır. Konunun uzmanı NZ Pedaltours (PO Box 37-575, Parnell, Auckland; 09-302 0968www.pedaltours.co.nz) üç günden (ör. Marlborough'da şarap üretilen bölgenin etrafında) South Island'ın tamamını kapsayan 19 günlük büyük tur arasında pek çok tur düzenler. Fiyata her şey dahildir (güzel hava dışında). 30-40 Dolar'lık tur fiyatları yemek ve barınmayı içerir, bisiklet kiralama bir mağazadan kiralamaya göre daha pahalıdır.