Auckland Genel Bakış

Auckland

Auckland'ın nüfusu: 1.100.000

Bazıları Auckland'ın yeni başlayanlar için Sydney sayılabileceğini söyler. Yine de 21. yüzyılın başında bu, utanılacak bir şey değildir. Geçtiğimiz on ila yirmi yılda aşırı şekilde genişlemeden çok önemli derecede ilerlemeler göstermiştir. Limanı, köprüsünün kalabalıklığı, yeni Sky Tower ve artan sayıda restoranları ve kafeleriyle Sydney'e kolayca rakip olabilir. Auckland elde ettiği başarılardan, özellikle de 1999/2000 Amerikan Yat Kupası'na ev sahipliği yapması ve ödülü kazanmasından hoşnut durumdadır. Bu olay hakkında pek çok haber yapılması şehri şimdi yeni barlar, kafeler ve restoranlarla dolu olan Viaduct Havzası gibi nefes kesen değişiklikler yapmaya itmiştir. Yeni Zelanda'da önemli ne gelişme olacaksa büyük ihtimalle Auckland'da başlar. Örneğin mağazalar ve barlar (önce cumartesi sonra Pazar günleri alışveriş yapma alışkanlığı şık bir mahalle olan Parnell'de başlamıştır) daha geç saatlere kadar açık kalmaya Auckland'da başlamıştır. Gece kulüplerinde davranışlarınız sebebiyle Auckland'da ülkenin diğer yerlerinde olduğundan daha fazla risk altına girersiniz. Bu durum Auckland'ı ticarileşme, suç ve tahmin edilebilir olma gibi sorunları olan bir dünya şehri haline getirmiştir. Yine de modernleşme sürecinde Auckland ancak sınırlı bir yol alabilmiştir. Queen Caddesi'ndeki pasajlarında bulunan Amerikan tarzı mağazalar bile muhtemelen şık olmayan vitrin düzenlemeleri ve tabelaları yüzünden sizi ikna etmeye yetmez. Şehir merkezinde ticari gelişmenin aşırılıklarından korunmayı başarmış pek çok güzel eski bina ve yeşil alan vardır. Rıhtıma yeni bir terminal yapılmasını öngören iddialı (ve pahalı) bir proje yakın zamanda daha yavaş bir gelişme isteyen şehir meclisi tarafından geri çevrilmiştir.

Rıhtımı ve çevresindeki yapıları da korumak ve güzelleştirmek için çok büyük çaba harcanmıştır. Bu gibi yeniliklerin bedeli Eski Gümrük Evi ve Auckland Feribot Binası gibi restore edilmiş binaları gösterişli alışveriş merkezlerine dönüştürerek ödense de bu binalar hâlâ görsel açıdan birer servettir, özellikle rıhtımdan bakıldıkları vakit. İstasyonun ardındaki iskeleler ve depolar bile derli toplu görünmektedir.

Auckland'ın ortamı şehrin etrafına saçılmış volkanik tepelerle de daha değişik görülmektedir. Aslında şehir sınırları içinde 60 kadar volkan olduğuna dair kanıtlar vardır ve bilim adamları yakın zamanda şehrin her an patlayabileceği yolunda bir uyarıda bulunmuştur. Gelişigüzel yayılmış şehrin - Auckland'lı bir şairin dediği gibi "bir dizi sakin ve pis köy" - yukarıdan manzarasını ve buralarda otlanan koyun ve ineklerin birden yarattığı köy ortamını görmek için North Shore'daki Mount Eden veya Victoria Dağı gibi bu tepelerden birinin zirvesine (Yeni Zelandalılar buralara "ülke" der) gezi yapmaya değer. Bugün Müze'nin üzerinde kurulu olduğu Auckland Ülkesi bile eski bir yanardağdır. Bir anayoldan çıktıktan hemen bir iki dakika sonra "yola hayvan çıkabilir" işareti görmek gariptir ama Yeni Zelanda'ya özgü bir durumdur.

Şehrin Görünümü

Auckland'da çok sayıda tepe ve su yolu olduğu için caddeler birbirine paralel uzanmaz ve nerede olduğunuzu anlamanız kolay olmayabilir. Kendinize denizi nişangah almak da çok sağlam bir yöntem değildir çünkü güney batıdaki Manukau Rıhtımı ve kuzeydeki Waitemata Rıhtımı arsında yalnızca bir iki kilometre vardır ve Mount Eden'ın tepesinden aşağıya bakan şehre yeni gelen birisi bunları karıştırabilir. Ancak şehir merkezini çok katlı binaların oluşturduğu öbekten kolayca bulabilirsiniz. Bu öbeğe artık Güney Yarıküre'nin en yüksek binası olan Sky Tower tepeden bakmaktadır.