Alışveriş

Alışveriş

Akmerkez'de alışveriş yapmaktan hoşlanıyorsanız Yeni Zelanda'daki alışveriş olanaklarını biraz taşralı (ve çok sıcak) bulacaksınız. Pek çok mağaza vitrinini en fazla kullanışlı en kötü rüküş bulacaksınız, Auckland'ın merkezinde bile. Mağazalar birbirinin tıpkısı, satılan ürünler de her yerde aynıdır. En büyük mağazalar zinciri olan Farmers'ı gezen bazıları hayal gücünden yoksun görüntüsünü Doğu Avrupa ülkelerinin demokrasiye geçişlerinden önceki hallerine benzetmiştir. Diğer önemli mağazalar da Brsicoe's ve Deka'dır.

Butiklerin ver kafelerin bulunduğu moda yerler Auckland'daki Ponsonby'dan Wellington'daki gelişen rıhtım da dahil artmaktadır. Büyük şehirlerin varoşlarında yaşayanlar kendi mahallelerindeki mağazaları tercih etmeye devam etmektedir - her yerleşim yerinin kendi kasabı, fırını, ikinci el dükkanı vs. vardır - ama süper marketlerin kaçınılmaz etkisi buralarda da görülmektedir. Ucuz ikinci el mal almak için Central Mission Goodwill Mağazaları'na ve Opportunity Dükkanları'na bakın. Büyük şehirlerde ikinci el kitapçılar vardır ve yurt dışından gelen kitaplar çok pahalı olduğu için bu dükkanlar çok şanslıdır. Aldığınız pahalı bir ürünü yurt dışına çıkaracaksanız GST muafiyeti isteyin ve %12.5 kâra geçin. Pek çok kişi bunu bilmediğini söylese de böyle bir uygulama mevcuttur. Turistlere hitap eden çoğu mağaza aldığınız şeylerin taşınmasına da yardım eder. kilo başına 12 Dolar kadar ödeyebilirsiniz ve ürün aldığınızdan sonra üç ay içinde size ulaşacaktır. Gümrüksüz mağazalar sayıca çok değildir ve Avustralya'da oldukları kadar ucuz da değildir.

Normal alışveriş saatleri Pazartesiden Perşembeye sabah 9'dan (bazen 9.30) akşam 5.30'a kadar, Cumaları sabah 9 akşam 9 arasıdır. Pek çok alışveriş merkezi, süper marker ve turist mağazası Pazar da dahil olmak üzere hafta sonları açıktır ama şehir merkezindeki mağazalar yalnızca cumartesi sabahları açılır. Almak isteyip de ismini bilemeyebileceğiniz ürünlerden bazıları "jandal" (ip için) ve "Snowtx" (kağıt mendil için) olabilir.

Sigara içmek giderek daha pahalı olmaktadır çünkü 20'lik bir paketi 6.50 Dolar kadar tutmaktadır (%75'i vergi olmak üzere). 50 gramı 12 Dolar'dan ithal sarma sigara (ör. Old Holborn) eskiden olduğu kadar ucuz değildir. En büyük sarma sigara markası (30c) olan Zig Zag'ın iki çeşidi vardır ve mavi pakettekiler daha hafiftir.

Hediyelik Eşyalar

Turistler hatıra olsun diye en fazla yeşim taşı veya paua mücevheri, koyun derisi ve yün mamulleri veya kamp malzemesi alır. Bu tür hediyelik eşya satan bazı mağazaların tabelaları Japonca'dır ve fiyatlarına bakınca da bu ülkeden gelen zengin ve çok para harcayan turistlere hitap ettiklerini anlarsınız. Yeşim taşı South Island'daki Hokitika (bu şehirde halka açık bir yeşim taşı fabrikası da vardır) yakınlarındaki iki nehrin arasında bulunur. Bu yarı değerli taşın üretimi azalıyor olsa da fiyatları almanıza engel olacak kadar yüksek değildir. Çoğu taş, Maorilerin "tiki" dediği embriyon yani hayatın kaynağını temsil eden bir figür biçiminde oyulmuştur. Bu oymalar çok pahalıdır o yüzden ucuz bir tane bulursanız sahte olduğundan emin olabilirsiniz. "Paua" kabukları canlı bir mavi-yeşil rengindedir ve bundan ucuz mücevherler yapılır; bir çift küpe mesela 20 dolar'dan daha azdır. Bir de adi hediyelikler vardır, bu taşlardan yapılan anahtarlık ve şişe açacağı gibi.

Yeni Zelanda zanaatkarlar için bir cennettir. Ülkenin her yerinde ama özellikle Coromandel Yarımadası ve Nelson çevrelerinde ufak atölyeler görebilirsiniz. Kayıtlı 4000 zanaatkarın çok büyük bir oranı seramik sektöründe çalışmaktadır ve klasik Japon seramiklerinden çok etkilenmişlerdir.

Yünün fazla miktarda bulunmasına rağmen yün kazaklar, çoraplar ve battaniyeler ucuz değildir. İşlemeli kazaklar ve el örgüleri çok sevilir ve pahalıdır. Değişik örgü kazaklar sektörü gelişmeye başlamıştır. Karşınıza çıkabilecek diğer bir malzeme de yeni doğmuş kuzunun yumuşak derisidir.

Yeni Zelanda yapımı yürüyüş botları, çadırlar, uyku tulumları, balık oltaları, yağmurluklar, vs. genelde çok iyi kalitedir ve bu fiyatlara da yansır. Hallmark ve Macpac Wilderness iyi kalite kamp malzemeleri, Line Seven ve Dorlon gemicilik malzemeleri yapar. Canterbury Giyim ragbi gömlekleri ve Swanndri fiyatı 120 ila 180 Dolar arasında değişen yün gömlekleri ve ceketleriyle ünlüdür. (Bir Yeni Zelandalının Swannisinden bahsettiğini duyarsanız ne demek istediğini artık anlarsınız.)

Ülkeyi terk ederken üzerinizde Yeni Zelanda parası kalmışsa Auckland Havaalanı'nda kolayca harcayabilirsiniz. Özellikle kutusu 4 Dolar'dan başlayan soyulmuş koyun dili konservesi tavsiye edilir. Auckland, dünyada turistlere bir parça koyun götürmeleri söylenen ender havaalanlarından birine sahiptir (60 Dolar, çiftçinin aldığının yaklaşık yedi katı). A.B.D. ye giden uçaklardaki tüm yolcuların Amerikan gümrüğünden geçmesi gerektiğini ve bu sırada tüm donmuş etinize veya deniz ürünlerinize el konacağını unutmayın.

Fotoğrafçılık

 

En iyi 24'lük film 6.50 Dolar'dır. Filmi banyo ettirmek rekabet olan şehirlerde 7-14 Dolar arasındadır. Slayt filmi pahalıdır rulosu 20 Dolar'a kadar bulunabilir.

Elektrikli Eşyalar
Yeni Zelanda araçları 230 voltta çalışır. Türk elektrikli malzemelerine uygundur. Yeni Zelanda'da değişik açılı bir fiş bulunur ve buna adaptör uydurmak zordur.