Acil Durumlar

Yardım ve Bilgi

Yeni Zelanda Devleti'nin turistlerden sorumlu kurumu Ziyaretçi Bilgi Ağı'dır. Bu ağ, ülke çapında özel kişilerce imtiyaz esasına göre idare edilen 100'den fazla Ziyaretçi Bilgi Merkezi'ni kapsamaktadır. Ülke dışında faaliyet gösteren Yeni Zelanda Turizm Kurulu Yeni Zelanda turizmini tanıtan ve reklamını yapan ticari bir kurumdur.

Ziyaretçilerin sahip olduğu bilginin yanı sıra faydası olabilecek şeyler arasında hostellerden ücretsiz olarak alınabilen sırt çantalı turistler için özel gazeteler sayılabilir. TNT Magazine New Zealand yılda altı kere basılır, ücretsiz olarak dağıtılır ve faydalı listeler ve ilanlara yer verir. On yıldır yayınlanan bağımsız New Zealand Backpackers News gazetesine de (Warwick Finn Publishers, 50 Somme St, St Albans, Christchurch) bakabilirsiniz.

Yeni Zelanda'nın Internet'teki varlığı boyutu ve nüfusuyla ters orantılıdır. Yeni Zelanda Turizm Kurulu'nu Internet'te www.purenz.com adresinden bulabilirsiniz. Aynı şekilde, www.destinations-nz.com, Jason's Seyahat Kanalı www.nz-travel.co.nz ve www.infocus.co.nz adresleri pek çok konu başlığı ve bağlantı arasından aradığınızı bulmanıza yardımcı olur. Country Digest Yeni Zelanda sitesi Yeni Zelanda hakkında bir sözlük yayınlar http://newpaper.asia1.com.sg/journey/travel/nz/nz.html  Sarı sayfaların Internet sayfası www.yellowpages.co.nz adresindedir.

Yeni Zelanda Otomobil Derneği'ni zaten yol haritaları, yolculuk programları, barınma ve araba motorları hakkında bilgi sağlayan önemli bir kaynak olarak göstermiştik. Yöresel haritalar ücretsizdir ama ülke haritaları için küçük bir ücret istenir. Broşürler ise yalnızca üye motor derneklerine verilir.
Yeni Zelanda haritalarının bulunduğu bir katalog için yürüyüş turlarına katılanlara özel 1:50.000 ölçeğindekiler de dahil çeşitli topoğrafik haritalar dağıtan Terralink'le bağlantı kurabilirsiniz (103 Thorndon Quay, Private Box 872, Wellington; 04-471 0380). Onlardan Internet yoluyla da haritalar ve rehberler alabilirsiniz (www.terralink.co.nz veya www.maps.co.nz). Auckland'da (09-367 8926) veya Christchurch'teyseniz (03-363 5903) Terralink'in bürolarını arayabilirsiniz.

Küçük çocuklarıyla seyahat eden anneler Yeni Zelanda çapında çeşitli yerlerde kurulmuş "çocuk odalarını" kullanabilir. Çocuk Topluluğu yüzyılın başında doğum öncesi ve doğumdan sonra tavsiye ve bakım vermek amacıyla kurulmuştur. Odaları şehirlerin merkezindedir ve bayan yolcuların mutlaka uğramak isteyecekleri tuvaletleri vardır.

Acil Durumlar

Telefonla yardım istemek için şehirlerde 111'i arayın. Diğer yerlerde santrali arayın (010'ı tuşlayarak) veya halka açık telefon kulübelerinde yazan ücretsiz acil numarasını tuşlayın. Kırsal bölgeye gidiyorsanız hangi bölgelerden geçmeyi planladığınızı ya bekçilere ya da dönmezseniz Arama Kurtarma çalışanlarını arayabilecek birilerine mutlaka bildirin.