Yiyecek ve İçecek

YEMEK

Malta çok kaliteli restoranların bulunduğu bir bölge olarak bilinmez, ancak, yemek hem güzel hem de ucuzdur. Yemekler üzerinde görülen en belirgin etki Sicilya'dan gelmektedir ve bir çok ucuz restoranda makarna ve pizza bulunur. İngiliz tarzı yemekler de (ızgara pirzola, sosis ve patates püresi, ve sebzeli rosto gibi), özellikle turistik bölgelerde yaygın olarak bulunabilir. Vejetaryenler için de, bir çok restoranın ana menüsünde vejetaryen yemekleri bulunur. 

Fenkata

Fenkata, genellikle kırsal kesimlerde toplu olarak yenen bir tavşan yemeğidir. Bu yemeğin kökeninin, adayı işgal edip tavşanları avlayan ve onların yerel rollerini hiçe sayan şövalyelere karşı yapılan ayaklanmalara dayandığı sanılır. En önemli fenkata, L-Immarja'da haziran ayının sonlarında gerçekleşen, yüzlerce insanın Buskett Bahçelerinde toplanıp, tavşan yiyip, şarap içip, gece boyunca, türküler söyleyip dans ettiği hasat bayramıyla özdeşleştirilir. Fenkata, bir grup arkadaşın veya ailenin, kırsal bir restoranda, bir akşam toplanıp, kutlama yaptığı özel günlerde de yenir.

Hafif Yemekler

Geleneksel Malta hafif yemeği pastizza'dır. Bu yemek, küçük bir parça ince hamurdan yapılır ve içine rikoti peyniri ile bezelye taneleri konulur.Bir kaç lezzetli pastizzi yemek (biraz yağlı olsa da) kahvaltı veya öğlen yemekleri için doyurucu olacaktır.

Diğer bir geleneksel yemekse Malta'lı çocuklar tarafından çok sevilen hobz biz-zejt'tir. Zeytin yağıyla ve olgun domateslerle pembeleşinceye kadar ovulan lezzetli ekmek dilimleridir. Taze pişmiş Malta ekmeği çok lezzetlidir. Kuzey Amerika'nın mayalı hamurdan yapılan ekmeğine çok benzer, bir gün önceden artan hamur ekmeği mayalamakta kullanılır. Fitira yuvarlak bir fırında, domates, kepere sosu, zeytin ve ançüezle karıştırılarak pişirilen bir ekmektir. 

Gbejnet'i ya çok sevecek ya da nefret edeceksiniz, geleneksel olarak pastörize edilmemiş koyun veya keçi sütünden yapılan bir beyaz peynir çeşididir. Genellikle sepetlerde kurutulduktan sonra üzerine zeytin yağı, tuz ve karabiber serpilerek hazırlanır. 

Malta'nın en çok beğenilen tatlısı mqaret'tir. İçinde doğranmış hurmaların konduğu ve yağda kızartıldığı baklava şeklindeki pastalardır. Qubbajt Malta helvasıdır. Badem ve fındıklarla lezzetlendirilir ve geleneksel olarak bayram günlerinde satılır. 

Ana Yemekler

Malta'nın en yaygın olarak sevilen ve kolay bulunan yemekleri:

Soppa tal-armla: 'Dul çorbası' olarak da adlandırılan, geleneksel olarak içinde sadece yeşil veya beyaz ürünlerin bulunduğu bir sebze çorbasıdır. Karnabahar çiçeği, ıspanak, hindiba, bezelye gibi malzemeler haşlanmış yumurtanın üzerine dökülüp, gbejniet peyniri ve bir parça rikota peyniriyle karıştırılarak yapılır.

Minestra: Minestra, içinde domates, bezelye ve makarna bulunan, İtalyan minestrosuna (et, sebze ve makarna karışık koyu bir çorbadır) çok benzeyen koyu bir çorbadır.
Timpana: Makrna, peynir, yumurta, doğranmış et, domates, sarımsak ve soğanla dolu olan zengin bir börek çeşididir. Bu yemek Yunanlıların pastisio'suna çok benzeyen bir Sicilya yemeğidir. 
Aljotta: Aljotta, domates, pirinç ve bol miktarda sarımsakla yapılan çok lezzetli bir balık çorbasıdır. 
Ravjuletti: Bir çeşit mantıdır. Maydanoz, doğranmış makarna ve parmesan (sert bir peynir) peyniriyle yapılır.

Bragioli: Bragioli, ekmek parçalarının, soğan rendelerinin, haşlanmış yumurta ve maydanozun etrafına sığır eti dilimlerinin sarılması ve kırmızı şarapta bekletilmesiyle yapılır.

Fenek: Fenek (tavşan) en çok sevilen Malta yemeğidir. Zeytinyağında kızartılabilir, kavrulabilir, yahnisi veya böreği yapılabilir.

Torta Tal-Lampuki: Yöresel yemek torta tal-lampuki veya lampuki turtasıdır. Lampuka (çoğul olarak lampuki, Coryphaena hippurus), İngilizce'de dolphin fish, yunus balığı, dorado veya mahi-mahi olarak bilinir. Yunus balığı, kubbe şeklinde kafasıyla ve çok güçlü ince vücuduyla oldukça hızlı ve büyük bir balıktır. Yakalandığı zaman parlak mavi ve altın rengiyle çok güzel gözükür ama öldükten hemen sonra bu renkler kaybolur. Lampuka göçmen bir balıktır. Malta sularında sadece ağustos ve kasım ayları arasında avlanır. Yağda kızartıldığın da çok lezzetlidir. Ancak, geleneksel hazırlanışı domates, soğan, siyah zeytin, ıspanak, kuru üzüm ve cevizle karıştırılmış hamura sarıp fırında pişirmektir.

Yiyecek Alışverişi

Malta'da kendi yemeğinizi kendiniz hazırlamak veya pikniğe götürmek için yiyecek satın alabileceğiniz bir çok süper market, mini market, şarküteri ve taze sebze meyve satan dükkanlar vardır. Ayrıca, taze sebze ve meyve alışverişinizi, köylerin yakınlarında sabahtan öğlene kadar dolaşan çiftçi arabalarından da yapabilirsiniz.

İÇECEKLER

Alkolsüz İçecekler
Kaliteli İtalyan kahvesi (espresso ve capuccino) kafe ve barlarda rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca, güzel bir fincan sert İngiliz çayını (bol sütlü ve şekerli) da turistik bölgelerde bulabilirsiniz. 
Alkolsüz soğuk içecekler her yerde bulunabilir. Kinnie (reklamlarını Malta'nın her köşesinde görebilirsiniz), ekşi portakal ve bitkisel aromalardan yapılan yerel bir Malta içeceğinin adıdır. Kola veya limonatadan sonra güzel bir değişiklik yaratır. Rom veya vodkayla karıştırıldığında hoş bir tat bırakır.

Alkollü İçecekler
Malta'daki barlarda, İngiliz birasından Galliyano likörüne kadar her çeşit içkiyi bulabilirsiniz. Kaliteli yerel biralar (Cisk Lager ve Hop Leaf Ale) yabancı biralardan %50 daha ucuzdur. 
Başlıca yerel şarap üreticileri Marsovin ve Delicata'dır. Her ikisi de yerel üzümlerden şarap üretir, ayrıca, İtayla ve Fransa'dan gelen üzümleri kullanarak, daha pahalı olan 'özel rezerve' şaraplar da (merlot, cabernet sauvignon, chardonnay ve sauvignon blanc) üretirler. 
La Valletta gibi daha ucuz olan kırmızı şaraplar biraz ekşidir, ancak Gren Label Dry, marketlerde bir şişesi sadece 1.30Lm, restoranlarda ise 2.40Lm olan içimi hoş bir beyaz şaraptır. Yarım şişelerde yaygın olarak bulunabilir.