Ülke İçi Ulaşım

HAVA

Malta'nın tek iç hatlı hava ulaşımı, Gozo'daki helikopter pisti ile Malta uluslararası hava alanı arasında yapılan düzenli helikopter servisidir. Malta Air'ın bir alt şubesi olan Malta Aircharter (MAC; Tel: 22999138-Malta, 557905-Gozo) tarafından işletilen bu servis, kışın (kasımdan marta kadar) her gün yedi uçuş seferi, yazınsa gündüz ve gece boyunca iki saatte bir sefer yapmaktadır. 

Kullanılan uçak modeli 26 koltuklu Rus Mi-8'dir ve Malta ile Gozo arasında uçuş sadece 10-15 dakika sürer. Yabancı ziyaretçiler için ücret sadece gidiş olarak 17Lm, gidiş-dönüş ise 25Lm'dir. Malta vatandaşları gidiş için 8Lm, gidiş-dönüş içinse 16Lm öder. 12 yaşın altındaki çocuklar için %50 indirim uygulanır; iki yaşın altındaki bebekler içinse %10 ödeme yapılır. 20kg'lık bagaj izni ve bir de el çantası izni vardır. Aşırı yüklü bagajlardan kilogram başına 35c alınır. 

Air Malta büroları veya her hangi bir IATA seyahat acentesi aracılığıyla en az 24 saat önce rezervasyon yaptırılmalıdır. Girişler kalkıştan yarım saat önce yapılır. Eğer Gozo'dan dış hatlara hareket eden bir uçağa binmek için Malta'ya gidiyorsanız bir saat önce giriş yapmalısınız. 

OTOBÜS

Malta'da hemen hemen her otobüs Valletta'daki City Gate Terminus'dan kalkar ve buradan adanın her yönüne doğru hareket eder. Biraz sıkıntı verici olsa da otobüslerin güzergahı sayesinde birkaç kasabadan geçebilirsiniz (Marsaxlokk-Marsaskala gibi). Valletta'dan geçmeyip transit giden otobüs seferleri de vardır (Sliema, Bugibba-Cirkewwa, Mdina gibi). Ücretler otobüsün gidiş yönüne ve mesafeye göre 15c ile 40c arasındadır. Gece terifeleri ise (23:00'dan sonra) 50c tutar. Otobüse binince şoföre ödeme yapınız ve yanınızda bozuk para bulundurmaya çalışın çünkü otobüs şoförleri 1Lm'den fazla para üstü vermez. 

Otobüslerde gidiş yönlerinin numaraları yazar, ancak gittikleri yerlerin isimleri yazmaz. Gidiş yönleri ve fiyatlarla ilgili bilgiler City Gate Bus Terminus'daki Public Transport Association bürosunun (Tel: 250007/8/9) camında asılıdır. Özellikle seyahat edenlerin ilgilenebileceği güzergahlar Main Bus Routs haritasında belirtilmiştir. 

Gozo'da, N0 25 Victoria-Mgharr hattı hariç, bütün otobüs hatları yuvarlak çizerek Victoria otobüs terminalinden kalkıp Victoria otobüs terminaline döner. Ücret 10c dir. Otobüs seferleri Malta'dakine göre daha seyrektir ve turistlere yönelik olmaktan çok, kasabaların ihtiyaçlarına göre donatılmıştır. Otobüsler öğleden sonraları daha seyrektir ve bir çoğu akşam erken saatlerden itibaren çalışmaz. Güzergah numaraları ve gidilecek yerlerin isimleri Victoria'daki otobüs durağının ilan panosunda asılıdır.

OTOBÜS KARTLARI

Public Transport Association (Toplu Taşıma Kurumu, PTA) Malta'daki otobüslerle sınırsız seyahat etme hakkı veren, bir/üç/beş/yedi günlük, 1.50/4/4.50/5.50/Lm tutarında otobüs kartları verir. Bu kartlar, City Gate Terminus'daki, Sliema Ferry Terminus'daki, Bugibba Terminus'daki PTA bürolarından ve Valletta Banka şubelerinden alınabilir. 

TAKSİ

Malta taksileri kırmızı plakalı ve beyaz renktedirler. Hepsinin teksi metresi vardır, ancak, çok ender olarak açıktır. Devlet belli bir ücret sistemi geliştirmiştir, ancak, bu sistem genellikle dikkate alınmaz. Tavsiye edilen ücret miktarları Malta uluslar arası havaalanındaki taksi bürosunda bulunabilir. Burada ödemeyi önceden yapıp taksi şoförüne bilet verebilirsiniz. Hava alanından, Valletta'ya 6Lm; Mdina/Rabat ve Three Cities'e 7Lm; Sliema, St Julian's ve Paceville'e 8Lm, Bugibba, St Paul Bay ve Golden Bay'e 10Lm; Mellieha'ya 12 Lm ve Cirkewwa'ya 13 Lm tutar. 

Diğer yolculuklar için, taksiye binmeden önce şoförle aranızda ücret hakkında anlaşmanız gerekir. Maltalı taksi şoförleri pek de turist canlısı değillerdir. City Gate'de, Valletta'daki Grand Master's Palace'ın önünde, başlıca turistik bölgelerdeki büyük otellerin önünde ve otobüs duraklarında taksiler bulunur. Telefonla taksi çağırmak için kaldığınız otelin resepsiyonuna başvurun veya aşağıdaki numaraları arayın:
Belmont Garage (Gozo) 556962
Frephone Taxis 0800-773770
Sydney Garage 236641, 310177, 099 9055
Wembley Motors 374141, 374242

BİSİKLET

Malta yollarında bisiklete binmek biraz stresli olabilir. Yollar genellikle çok dar ve çukurludur. Otomobil sürücüleri de bisiklet kullananlara pek saygı duymazlar. Gozo'da daha iyidir. Yollar gene zorludur ancak trafik daha az yoğundur.

Yedek parça ve tamir için aşağıdaki bisiklet dükkanlarını deneyin:

Raleigh Bikes (Tel: 336750) 93a Triq it-Tori, Sliema
Shine Wheel Bicycle Centre (Tel: 654791) 60 Triq San Patriziju, Birzebbuga
The Cycle Store (Tel: 432890) 135 Triq il-Kungress Ewkaristiku, Mosta
Victoria Cycle & Tony Shop (Tel: 553741) Pjazza JF Kennedy, Victoria, Gozo

Mosta'daki Cycle Store'dan ve Victoria Cycle & Toy Shop'dan yaklaşık 1.50Lm'ye bisiklet kiralayabilirsiniz.

OTOSTOP

Malta'da otostop pek de alışılmış bir şey değildir ve genellikle hoş karşılanmaz. Otostop dünyadaki hiç bir ülkede tamamen güvenli olan bir şey değildir ve yapmanızı önermeyiz. Otostop çekmeye karar veren yolcular küçük ama ciddi bir risk aldıklarını bilmelidirler. Otostop çekecek yolcuların çiftler halinde bunu yapmaları ve birilerine nereye gidecekleri hakkında bilgi vermeleri daha güvenli olacaktır. 

FERİBOT

Gozo Channel Co Ltd (tel: 243964- merkez ofisi Floriana, Sa Maison, Xatt it-Tbien'de bulunur) Malta ve Gozo arasındaki düzenli arabalı vapur servisini işletir. Floriana duvarlarının hemen altından, Sa Maison iskelesinden kalkan feribotlar sadece ağır ticaret araçları içindir. 

Valletta ve Sliema arasında sefer yapan feribot Captain Morgan Gemileri (aşağıdaki organize turlara bakınız) tarafından işletilir. Comino Oteli'nin (Tel: 529821) Comino'ya sefer yapan kendi özel feribot servisi vardır. 

Cirkewwa (Malta)-Mgarr (Gozo)

Bu Gozo'ya giden başlıca feribot servisidir. Sabah saat 6:00'dan akşam 23:00'a kadar her 45-60 dakikada bir kalkar (yazın sezonun yoğun olduğu saatlerde geceleri de iki saatte bir kalkar). Yolculuk 30 dakika kadar sürer, yolcu ücreti gidiş-dönüş 1.75Lm, araba ücreti ise 4Lm'dir. Cirkewwa terminalinde bilet gişesi yoktur. Malta'ya hareket etmeden önce dönüş biletinizi de Mgarr'dan almalısınız.

Valletta-Sliema

Marzamxetto Feribotu (Tel: 338981) Sliema ve Valletta arasında (Triq san Gwan'ın kuzeybatı kenarındaki Salvatore Bastion'un altından) sefer yapar. Yolculuk sadece beş dakika kadar sürer ve her saat başı sefer bulabilirsiniz (sabah 10:00 ve 16:00 arasınad ise yarım saatte bir kalkar). Feribotlar Sliema'dan her saat başı ve yarım saatlerde kalkar, Valletta'dan ise çeyrek kala ve çeyrek geçelerde kalkar. Tek yön bilet fiyatı 35c'dir. 

Cirkewwa & Mgarr-Comino

Comino Oteli'nin, Malta'da Cirkewwa'dan (07:30-16:30), Gozo'da ise Mgarr'dan kalkan(06:30-23:00) kalkan gün içinde sekiz feribot seferi vardır. Feribot seferleri otel müşterilerine ücretsizdir, onun dışındaki yolculardan gidiş-dönüş için 2Lm alınır. Otelin kapalı olduğu kasım ve mart ayları arasında feribot seferi yapılmaz.

ORGANİZE TURLAR

Birkaç tane otobüs şirketi, otobüs turları düzenlemektedir. Şirketler arasında oldukça şiddetli bir rekabet vardır, bu nedenle etrafa iyice bir göz atmanızı öneririz. Bu turlar sizi çok sık düşülen turist tuzaklarıyla sınırlayacaktır ancak, yinede adaları dolaşmak için güzel bir başlangıç yapmanızı sağlayacaktır.

Blue Grotto'ya veya Valetta'nın Sunday marketine yapılan yarım günlük turlardan, Three Cities, Mosto, Mdina ve Gozo'ya yapılan tam günlük turlara kadar çok çeşitli olanaklar bulabilirsiniz. Aralık ayında, Noel ışıkları ve yöresel sahnelerin canlandırıldığı Noel turları düzenlenir (crib: bebek İsa'nın beşiğin içine yatırıldığı sahneler gibi). Turlar 1.50Lm2den 3.95Lm2ye kadar tutar ve bir çok otel ve seyahat acentesi aracılığıyla düzenlenebilir. Tur rehberinize bahşiş vermeniz beklenir. 

Captain Morgan Cruises (tel: 343373), Dolphin Court, Triq ix-Xatt, Sliema (feribotların yakınındaki) adalardaki en kapsamlı tur operatörleridir. Comino ve Gozo'ya, limanlara, şarap mahzenlerine, caz partilerine yapılan günlük geziler gibi bir çok tur olanağı vardır. Captain Morgan, aynı zamanda, Malta(19.95Lm)ve Gozo'nun (21.95Lm) daha uzak bölgelerine cip safarileri düzenler. Bunlar tam günlük gezilerdir. Kendi cipinizi kullanırsınız ve radyodan sizinle iletişim kuran tur liderini takip edersiniz. 

Malta Aircharter (Malta Tel: 22999138, Gozo Tel: 557905) Captain Morgan'la birlikte adalarda helikopter gezileri düzenler. Haftada beş uçuş seferi vardır. 20 dakikalık tur (28.95Lm) Valletta'dan Comino'ya kadar Mlata2nın kuzeydoğu kıyısından dolaşır, güney Gozo'dan geçer ve Mdina yoluyla geri döner. 40 dakikalık tur (36.95Lm) Valletta'da, St Paul's Koyu'nda ve Mdina'da daha fazla vakit geçirerek, Malta ve Gozo'nun bütün kıyılarını dolaşır. Ayrıntılı bilgi almak için Captain Morgan'ın www.captainmorgan.com.mt internet sitesine bakınız. 

SİCİLYA'YA KISA GEZİLER

Virtu Ferries'in Pozollo'ya yolcu taşıyan katamaran servisleri, Sicilya'ya günlük geziler yapma imkanı sağlar. Feribot Valletta'dan 07:00'da kalkar ve 20:30'da Pozollo'ya ulaşır. Burada sizi Mt Etna yanardağını ve antik Greko-Roma şehri olan Taormina'ya götürecek olan otobüs turlarına katılabilirsiniz. Dönüş feribotu Pozollo'dan 21:30'da kalkar ve Valletta'ya 23:00'da ulaşır. Ücret, öğlen yemeği dahil olmak üzere 33Lm civarındadır. Malta'daki bir çok otel ve seyahat acentesi aracılığıyla geziler için rezervasyon yaptırabilirsiniz.