Toplum ve Davranışlar

Malta, güney İtalya'ya benzer gelenekleri ve tutumlarıyla, oldukça muhafazakar bir ülkedir. Roma Katolik Kilisesinin, etkisi azalmakta olsa da, günlük yaşamda hala önemli bir yeri vardır. Vaftiz törenleri, evlilikler ve cenazeler hala kiliselerde gerçekleşir (evlenme törenleri gelinin doğduğu bölgedeki kiliselerde yapılır). Ayrıca takvimdeki en önemli gün de her yıl kutlanan dini festa' dır. Boşanma ve kürtaj yasal değildir. Ancak, boşanmanın yasallaştırılması yaygın olarak tartışılan bir konudur. 

Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

İbadet yerlerine, kutsal sayılan yerlere ve Kiliseye şort, kısa etek, veya kolsuz bluzlarla gitmeyin. Zaman zaman görülse de plajlarda üstsüz güneşlenmek yasal değildir. Eğer üstsüz güneşlenmek istiyorsanız, tepki gösterebilecek olan yerel halktan uzak, ıssız yerleri tercih edin. Toplu taşıma araçlarında sigara içmek yasaktır.

Hayvanlara Karşı Olan Tutum

Kuş avlamak hala çok popüler bir boş zaman geçirme aktivitesidir, aynı zamanda da yabancı ziyaretçiler için adanın hiç de hoş olmayan bir yönüdür. Başlıca avlar üveyik ve yaban akını kuşları olsa da, avcılar serçeden kırlangıca kadar, neredeyse uçan her şeye hedef alırlar. Avcı gümeleri (bir çeşit pusu) ülkenin daha sessiz köşelerinde görülebilir ve silah sesleri de akşam yürüyüşlerine yaygın olarak eşlik eder. 

Tuzakla kuş avlamak da oldukça popülerdir. Kırsal bölgelerde görebileceğiniz, zayıfça birbiri üzerine konmuş küçük taş kuleler ve metal direkler serpme ağları desteklemek ve içlerinde yem olarak kullanılan kuşların bulunduğu kafesleri tutmak içindir. Floryalar oldukça yaygın olarak kullanılan yem hayvanlarıdırlar ve onları, Valletta'daki marketlerde alınıp satılırken görebilirsiniz. Sonuç olarak, Malta'da her yıl yarım milyon kuşun vurulduğu veya tuzaklara yakalandığı hesaplanmıştır. 

1980 yılında, kısa bir av sezonu belirleyen (22 Mayıs'tan 31 Ağustos'a kadar), birçok kuş türünü koruyan (özellikle göçebe kuşları) ve avlanmayı belli bölgelerde tamamen yasaklayan kanunlar düzenlenmiştir. Mellieha Körfezindeki Ghadıra Doğal Koruma alanında, Filfla adasında, Buskett Bahçelerinde, Ta'Qali bölgesinde ve Gozo'nun Ta'Cenc dağlarında avcılık yasaklanmıştır. Ancak, bu yasalar sık sık çiğnenmektedir ve yeterli ölçüde denetlenmemektedir.