Suç ve Güvenlik

Polisler (Malti dilinde pulizija) siyah üniforma, İngiliz tarzı ekoseli şapkalar giyerler. Güneş gözlükleri zorunlu olmasa da oldukça yaygındır. Bütün şehirlerin ve bir çok köyün kendi karakolu vardır. Daha küçük olanlarında tek bir polis memuru bulunur. 

Polisten yardım almayı gerektiren acil bir durumda 191'i arayın. Merkezi polis karakolu Beltissebh ve Floriana'dadır (Tel: 224001/9). Gozo'nun merkezi polis karakolu (Tel: 562046/8) Triq ir-Repubblika, Victoria'dadır.

Eğer polis tarafından tutuklandıysanız veya alıkonduysanız, anladığınız bir dilde, tutuklanmanızın veya alıkonmanızın sebepleri hakkında bilgi alma hakkına sahipsiniz. Eğer polis sizi serbest bırakmazsa 48 saat içinde sizsi mahkemeye çıkarmak zorundalardır. Ayrıca, konsolosluğunuza haber verme ve bir avukatla görüşme hakkına da sahipsinizdir. 

Güvenlik

Malta'da Avrupa'da olduğundan daha az hırsızlık olayıyla karşılaşırsınız. Yine de, genel güvenlik önlemlerini almanız akıllıca olur. Paranızı bölüp, iki veya üç ayrı yerde saklayınız. pantolonunuzun içine takabileceğiniz bir para kemeri veya tişörtünüzün içinde bulundurabileceğiniz bir boyun çantası kullanmakta yarar var.

Hırsızlık

Malta'da turistlere yönelik suçlar oldukça seyrektir, ancak son zamanlarda Marfa ve Delimera gibi ıssız bölgelerde par eden araçlara hırsızlık amaçlı girildiğini belirten raporların sayısı artmaktadır. En etkili çözüm, arabayı kilitlememek ve içinde hiç bir değerli eşya bırakmamaktır.