Spor ve Eğlence

EĞLENCE

Malta gece hayatıyla bilinen bir yerdir. Ancak, yazın turistik barlar biraz kafa şişirici olabilir, Paceville'deki barlar ve kulüpler ise bütün sene boyunca hafta sonları tenhadır. Bugibba ve Paceville yakınlarında gazinolar, Paceville, Marsaskala, Fgura, Hamrun ve Victoria'da sinemalar vardır. 
Valletta'daki muhteşem Manoel Tiyatrosu, ekim ayından mayıs ayına kadar, tiyatro, bale, konser ve opera gibi bir çok program sahneler ve yılbaşı dönemi için geleneksel bir pantomim sahneye koyar. Victorio'daki Astra ve Aurora tiyatroları daha dar bir repertuara sahiptir. Resmi bayramlarda yerel bando grupları festivallerde yer alır.

SPOR SEYİRCİSİ

Futbol
Maltalılar çok büyük bir futbol hayranıdırlar. Ulusal ve uluslar arası maçları büyük bir coşkuyla takip ederler. Yerel maç sezonu eylül ayından mayıs ayına kadar sürer ve 10 takımın yer aldığı bir Malta Prömiyer Ligi vardır. Lig ve uluslar arası maçlar, Mosta ve Rabat arasındaki Ta'qali'de bulunan Ulusal Stadyumda gerçekleşir. Sonuçlar, yerel gazetelerde açıklanır. Ayrıntılı bilgi, Futbol Derneğinden edinilebilir (Tel: 222697).

Su Topu
Yaz aylarında sıcaklıklar yükselince futbol yerini su topuna bırakır. Su topu sezonu temmuz ayından eylül ayına kadar sürer. Tribünlerde tezahürat yapan kalabalık artık havuz kenarlarına toplanmıştır. Oyunlar genellikle zorlu ve yorucudur. Malta'daki tatiliniz sırasında bu maçlardan birine katılmak güzel bir deneyim olacaktır. Önemli karşılaşmalar, Marsaskala'daki Zonqor Point'te yer alan Ulusal Su topu Stadyumunda gerçekleşir. Daha fazla bilgiyi Amatör Yüzme Derneğinden alabilirsiniz (Tel: 236033).

At Yarışı
At yarışı, Malta'da büyük bir izleyici kitlesine sahip olan en popüler sporlardan biridir. Yarışlar ekim ve mayıs ayları arasında her pazar günü Marsa hipodromunda gerçekleşir. Yarışlar çoğunlukla jokeyin at tarafından çekilen iki tekerlekli bir araba üzerinde bulunduğu tırıs koşu şeklindedir ve bu yarışlarda herkes çılgınca bahis koyar. 

AKTİVİTELER

Şnorkelle Dalma
Malta'daki en popüler aktivitelerden biri dalmaktır (Bu bölümün ilerleyen kısımlarında ayrıntılı bilgi bulunmaktadır). Tüple dalmaktan hoşlanmıyorsanız bile, gözlük, şnorkel ve palet kullanarak malta kıyı şeridindeki koyları ve kayalıkları keşfe çıkabilir, su altı dünyasının keyfini çıkarabilirsiniz. Gerekli olan tek özellik yüzme bilmektir. Bütün turistik bölgelerde, otellerden,su sporu merkezlerinden, havuzlardan günlüğü birkaç pounda malzeme kiralayabilirsiniz. 

En popüler dalma alanları arasında, Blue Lagoon (Mavi Göl), Comino'daki Santa Marija Koyu'nun güneyinde kalan kayalıkların ve mağaraların çevresi, Dwejra'daki kayalıklar ve Marsalfon, Gozo yakınlarında bulunan Xwieni Koyu'nun batısındaki tuzlu kayalıklar yer alır. 

Rüzgar Sörfü
Rüzgar sörfü, Malta'da yılın her zamanı yapılabilen çok popüler bir aktivitedir. Bütün turistik tesislerde malzeme kiralayabilir ve kullanım hakkında bilgi edinebilirsiniz. Mellieha Koyu ve St Paul Koyu en popüler buluşma noktalarıdır.

Yelken
Malta, Msida'daki büyük yat limanıyla, Gozo'daki biraz daha küçük Mgarr limanıyla ve Paceville'in Portomaso gelişme projesinin bir parçası olarak şu anda tadilatta olan diğer bir limanıyla, büyük bir yat merkezidir. Bir çok denizci, yazın Med'den geçer ve kışınsa teknelerini Malta'da bırakırlar.

Her sene, Nisan ve Kasım ayları arasında bir çok tekne yarışı programı düzenlenir. Detaylı bilgi almak ve yarışlara katılmak için Manoel Adasında bulunan Royal Malta Yat Kulübüne (Tel: 333109 veya 318417) ulaşın veya www.rmyc.org sitesine bakınız.

Ehliyetli denizciler, bir çok yat kiralama ofisinden, günlük veya haftalık olarak yat kiralayabilirler. Captain Morgan Yat Kiralama'yı (Tel: 343373, www.yachtcharter.com.mt) veya S&D Yatları'nı (Tel: 320577, 331515 veya 339908, www.sdyachts.com) deneyin. Yoğun veya tenha sezonlarda altı yataklı Oceanis 320 yelkenli kiraları haftalık 750/575Lm'den veya vergi dahil olmak üzere 110/98Lm'den başlar. Kaptanlık ehliyetinizin (RYA Coastal Skipper) olması gerekir, eğer yoksa, günlük 25Lm'ye kaptan kiralayabilirsiniz. 

Eğer yat kiralamak biraz masraflı bir iş gibi gözüküyorsa, bir çok turistik bölgede saati 4Lm'den sandal kiralayabilirsiniz.

Yürüyüş:
Çitler, köpekler ve kuş avcıları başınıza dert olsa da, Malta ve Gozo'nun arka sokaklarında, yamaç patikalarında yürünecek oldukça güzel yerler vardır. Mesafeler genellikle kısadır ve adanın büyük bir bölümünü yürüyerek dolaşabilirsiniz. Gozo'nun çevresi tam günlük bir yürüyüş için idealdir. 

Koşma
Malta'da, içlerinde, şubat ayının sonlarında veya Mart ayının başlarında düzenlenen Malta Maratonu ve yarım maratonla sonuçlanan, triatlon (üç ayrı spor dalının yer aldığı yarışma) ve yarım maratonların da bulunduğu bir çok yarış yer alır. 27 Şubat 2000 yılında gerçekleşen yarışta Malta'lı atlet John Buhagiar birinci oldu. Detaylı bilgi almak ve yarışlara katılmak için Malta Maraton Organizasyon Komitesine (Tel: 432402, e-mail: maltamarathon@orbit.net.mt), PO Box 9, Hamrun) ulaşın. www.malta marathon.com.mt internet sitesinden de bilgi alabilirsiniz. 

Kuş Gözlemciliği
Malta'da ancak bir düzine yerel kuş çeşidi olsa da, ada, içlerinde fırtına kuşu ve boz yelkovanların da bulunduğu, deniz kuşu kolonileri için önemli bir üreme bölgesidir. Aynı zamanda, Malta Afrika ve Avrupa arasında kalan önemli bir göç rotası üzerinde bulunmaktadır. İlkbahar ve sonbaharda çok sayıda göçmen kuş görülebilir. Joe Sultana ve Charles Gauci tarafından yazılmış olan A New Guide to the Birds of Malta (1982'de Malta Kuş Bilimi Derneği tarafından yayınlanmıştır) Malta Adalarında gözlemlenen 350'den fazla kuş çeşidi hakkında bilgi vermektedir.  BirdLife Malta her eylül ayında, Buskett Bahçelerinde, av kuşlarını gözlemlemek ve kayıtlara geçmek amacıyla bir kamp düzenlemektedir. 

Binicilik
Atlar, Malta hayatında önemli bir rol oynamıştır. Çoğu zaman açık havada atlarını gururla dolaştıran insanlarla karşılaşabilirsiniz. Daha sakin olan arka sokaklar eğlenceli bir at gezintisi için müsaittir. Bir çok büyük otelde at kiralamak ve binicilikle ilgili bilgi almak mümkündür. 

Malta'daki binicilik okulları arasında Marsa'daki Darmain Riding Establishment(Tel:238507), St Andrews'daki Pandy's Riding School (Tel:342506) ve Ghajn Tuffieha'daki Golden Bay Horse Riding (Tel: 573360) bulunur.