Önemli Gün ve Olaylar

Önemli Olaylar

Festiler (bayram günleri) Malta köy ve aile yaşamının çok önemli bir parçasıdır. Geçen 200 yıl içerisinde, Maltalılar, basit köy festivallerini, geliştirip, çarşamba gününden pazar gününe kadar süren beş günlük gösterişli kutlamalara dönüştürdüler. Her köyün, genellikle kendi koruyucu azizlerini kutlamak için düzenlediği bir festası vardır. Bir çok festival yazın gerçekleşir ve festivalin başlamasından günler önce adada gelecek kutlamanın habercisi olan havai fişeklerin sesi yankılanır. 

Önemli havai fişek gösterileri, genellikle cumartesi geceleri, bir veya daha fazla yerel bandonun eşliğinde gerçekleşir. Pazar günü, Pontificial High Mass (Papanın resmi giysiler içinde yönettiği, ekmek ve şarabın takdisi ayini) sabah 9:15 ile 19:00 arasında kutlanır. Daha sonra koruyucu azizin heykeli, bandolar, havai fişekler, kestane fişekleri ve kilise çanları eşliğinde geçit töreniyle dolaştırılır. Daha sonra insanlar, festival alanının etrafında dolaşan gezici yemek kulübeleri tarafından satılan yemeklerin veya qubbajt (helva) gibi şekerlerin tadın bakmak, içki içmek ve sohbet etmek için barlara dağılırlar. 

Eğer ziyaretiniz sırasında bir festi düzenlenmişse siz de katılın. Malta Tourist Authority de özel günleri belirten yıllık bir takvim yayınlamaktadır.

Şubat/Mart
Malta Maratonu: Geniş uluslar arası açık arazide Mdina'dan Sliema'ya yol yarışı. 
Karnaval : Lent'ten (Paskalya'dan önceki 40 günlük perhiz dönemi) önce gelen süslü elbiseler ve grotesk maskelerle geleneksel geçit törenlerinin yapıldığı bir hafta süren renkli bir kutlamadır. Bu kutlama bütün adada yapılır ancak esas geçit töreninin yeri Valletta'dır. 

Nisan
Malta Uluslar arası Bisiklet Yarışı

Haziran
L-Immarja: Tarım gösterilerinin, geleneksel at yarışlarının da yer aldığı hasat bayramı. Festivallerin merkezi Rabat'dır. Orta Malta bölümündeki L-Immarja Festivali'ne bakınız. 

Temmuz
Uluslararası Ticaret Fuarı: Naxxar'daki Exhibition Grounds'da yer alır. 

Malta Caz Festivali: Popülaritesi gittikçe artan bir festivaldir. Valletta'nın kale duvarlarının yanında açık hava performanslarının da sergilendiği bu festival haziranın üçüncü hafta sonunda gerçekleşir. 

Farsons Yemek & Bira Festivali: Caz festivalinden hemen sonraki hafta sonunda gerçekleşir. 

Eylül
Malta Uluslararası Havacılık Gösterisi: Uçak ve hava sporlarının sergilendiği gösteri.