Kültür ve Sanat

Malta, özellikle el yapımı danteller, dokuma kumaşlar ve gümüş işleri (telkari) gibi el sanatlarıyla tanınır. Dantel yapımı, Malta'ya, muhtemelen 16. yüzyılda Şövalyelerle gelmiştir. Dantel işlemek özellikle Gozo adasındaki köylü kadınların geleneksel rolüydü. Dantel yapımı, her ne kadar gelişmiş bir endüstri halini almış olsa da, günümüzde de kadınların kapı eşiklerinde oturup dantel masa örtüleri ördüklerini görmek mümkündür. 

Adaya, gümüş işler (telkari) üretme sanatı, muhtemelen 17. yüzyılda, o zamanlar büyük ölçüde İspanya'nın etkisi altında olan, Sicilyalılar yoluyla gelmiştir. Maltalı gümüşçüler hala geleneksel metotlar kullanarak çok güzel gümüş işler üretirler. Turistlerin taleplerini karşılayabilmek için çok fazla gümüş eşya üretilmektedir. 

Diğer el sanatları arasında, dokuma, örgü ve cam eşya üretimi vardır. Özellikle cam eşya üretimi, tüm dünyaya züccaciye ihraç eden küçük ve faydalı bir endüstridir. 


MİMARİ

Malta'nın mimari mirası iki etki altında kalmıştır: St John Şövalyeleri ve Roma Katolik Kilisesi.Bu ikisi birlikte, 16. ve 18. yüzyıllar arasında Avrupa'ya yayılan, barok tarzı mimarinin, çeşitli, ayrıcalıklı örneklerini yarattılar. 

16. yüzyılın Malta'lı en büyük mimarı Geralmo Cassar (1520-86)' dır. Geralmo Cassar, St John Şövalyelerinin Rodos'tan Malta'ya gelmelerinden 10 yıl önce, Birgu adlı bir balıkçı köyünde doğmuştur. Valletta'nın istihkam duvarlarını tasarlamış olan askeri mühendis Francesco Laparelli'nin asistanı olarak çalışmıştır. Roma'da mimari üzerine eğitim görmüştür. Aralarında, Grand Master's Palace, St John katedralinin ön cephesi ve Şövalye hanlarının da bulunduğu, Malta'nın en iyi yapılarından birçoğunun tasarımı ona aittir. 

Oldukça üretken bir mimar olan Tommaso Dingli (1591-1666), Malta'da bir çok kilise inşa etmiştir. En önemli eseri, henüz 22 yaşındayken tasarlamış olduğu Attard'daki Santa Maria Kilisesi'dir. Lorenzo Gafa (1630-1704), içlerinde Mdina ve Gozo katedrallerinin de bulunduğu, ada'nın Malta barok tarzında sahip olduğu tasarımların en iyi örneklerini yaratmıştır. 

Malta barok tarzında çalışmış olan diğer önemli mimarlar, Giovanni Barbara (Plazzo de Vilhena, Mdina, 1730), Giuseppe Bonnici (Eski Gümrük Binası, Valetta, 1747) ve Domenico Cachia'dır (Castile et Leon Hanı, Valetta,1744).


RESİM

Mimaride olduğu gibi sanatta da komşu İtalya'nın etkileri görülür. Birçok İtalyan sanatçı (en ünlü olarak Caravaggio) Malta'ya davet edilmiştir ve bir çok Malta'lı sanatçı da eğitim görmek üzere İtalya'ya gitmiştir.

17. yüzyılın en büyük ressamı, Mdina'daki kiliseler ve katedraller için resimler yapan ve St John Katedrali'nin kubbe fresklerini boyayan Mattıa Preti'dir (1613-99). Clabria, Italya'da doğmuş olmasına rağmen, 30 yıl boyunca Malta'da yaşamış ve çalışmıştır. En iyi eserlerinden bazıları Valletta'daki Güzel Sanatlar Müzesinde görülebilir. 

Giuseppe Cali (1846-1930) portre sanatçısıydı. Aynı zamanda dini bir sanatçıdır, kiliseler için bir çok resim çizmiştir ve Mosta Dome'daki freskler ona aittir. 

Günümüzdeki Malta'lı sanatçıların sergileri, düzenli olarak Valletta'daki Güzel Sanatlar Müzesinde açılmaktadır. Dikkate değer isimler arasında, Anthony Calleja (1995-?) ile Pawlu Grech (1938-?) bulunur. 

HEYKEL

20. yüzyılda yaşamış olan, Antonio Sciortino (1817-1947), Malta'nın önde gelen heykeltıraşlarından biridir. Valletta'daki Ulusal Güzel sanatlar Müzesinde sergilenen Arap Atları eseri gibi, canlı ve etkileyici kompozisyonlar yaratmıştır. Valletta ve Floriana arasındaki Şehir Girişi otobüs terminalinin ortasında bulunan Trition Fıskiyesi başta olmak üzere, Malta'nın halka açık alanlarını süsleyen heykellerin bir çoğunu Vinvent Apap (1938-?) yaratmıştır. 

EDEBİYAT

Pietro Caxaro'ya ait 15. yüzyılın ortalarında yazılmış olan epik şiir Cantilena, Malta dilinde yazılmış olduğu bilinen en eski edebi eserdir. Ancak, 19. yüzyıla kadar, Malta'da edebi dil İtalyanca olarak kalmıştır. Bu dönemin önemli yazarları arasında, Gan Anton Vasallo (1817-67) ve Guze Muscat Azzopardi (1853-1927) bulunur. Anton Manwel Caruana (1838-1907) tarafından yazılıp, 1889 yılında yayımlanmış olan Inez Farrug, Malta dilinde yazılmış olduğu bilinen ilk edebi romandır. 

Carmelo Psaila (1871-1961), en çok bilinen ve sevilen Malta'lı yazarlar arasında yer alır. Carmelo Psaila, Dun Karm takma adıyla, adanın II. Dünya Savaşı sırasında yaşadığı zorlukları, sarsıcı bir tarihsel yaklaşımla anlatarak, Malta'nın milli şairi haline geldi. Anton Buttigieg (1912-1983) diğer önemli şairdir. Lirik şiirlerinde ve hafif bir mizah unsuru katarak yazdığı kısa hikayelerinde, adanın manzarasının ve insanın doğayla ilişkisinin özünü ele almıştır. 

Modern yazarlar arasında, hem İngilizce hem de Malta dilinde eserler üreten, yazar ve oyun yazarı Francis Ebejer (1925-1993) göze çarpar. Romanları, gelenekler ve modernizm arasındaki çatışmalarla ilgilidir. Derleme hikayelerden oluşan 'For Rozina A Husband' adlı kitap İngilizce okunabilir. Malta Üniversitesinde Malta Dili Profesörü olan Oliver Friggieri (1947-?), Malta'nın en iyi bilinen ve en üretken romancısıdır.