Barınma

Bir çoğu, turistik bölgelerdeki otel ve pansiyonlarda olsa da, Malta Adalarında kalınacak bir çok yer vardır. Malta Devleti, Malta'nın turist endüstrisini geliştirmek amacındadır ve bir çok yeni otel ve bu yöndeki gelişmeler bu imajın doğurduğu bir lükstür. Ancak, hala bir çok düşük bütçeli, ekonomik otel seçeneği de bulunmaktadır.

Kamp
Malta'da resmi hiçbir kamp alanı yoktur ve vahşi doğada kamp yapmak yasaktır. Özellikle Gozo'da turistler bazen ıssız sahillerde uyuyabilirler ancak genel olarak bu yasal değildir. 

Yurtlar
The National Student Travel Service (Ulusal Öğrenci Gezi Servisi), (NSTS; Tel: 244983, e-mail: nsts@nsts.org), Malta'daki resmi öğrenci organizasyonudur. Gozo'da Ghanjnsielem'de, Malta'da Lija, Sliema ve Bugibba'da bulunan yurtlarda kalma imkanı sağlayabilir.

Malta Youth Hostels Association 
(Malta Gençlik Yurtları Derneği, Tel:693957, e-mail: myha@keyworld.net, 17 Triq Tal-Borg, Paola PLA 06, Malta), adlı bir başka organizasyon da vardır ancak, resmi değildir. Malta'daki evsiz insanlara barınak sağlar ve karşılığında yurtta çalışmayı ister, ancak gönüllü olan yolculara ücretsiz olarak kalacak yer verir. Bu organizasyonla ilgili daha fazla bilgi almak için MYHA'ya e-mail,yoluyla veya hafta içi 16:00-17:00 arasında telefon ederek ulaşın. 

Oteller & Konuk Evleri
Malta'daki oteller, Valletta'daki kırık dökük ama nitelikli eski kasaba evlerinden, özel liman manzaralı, yaldızlı ve kromdan yapılmış daha modern beş yıldızlı lüks saraylara kadar değişir. Büyük bir çoğunluk, gösterişsiz, yazın ekonomik tur firmaları tarafından rezervasyonla dolu olan, kışınsa ya kapalı ya da ürkütücü oranda tenha olan, ne olduğu belirsiz turist otelleri oluşturur. Tipik yoğun sezon fiyatları kişi başına 8Lm'den 15Lm'ye kadar değişir. Ancak, dört ve beş yıldızlı otellerde bu fiyat 20-40Lm'ye kadar çıkar.

Ancak, Valletta'daki eski bir konakta kurulmuş olan Castille Oteli, Mdina'daki Xara Sarayı ve Gozo'daki L-Imgarr ve Ta'Cenc gibi gerçekten nitelikli otel sayısı azdır. Bu üç otel, adalardaki en pahalı otellerdendir.

Konukevleri genellikle aileler tarafından işletilmektedir. Oda sayısı altı ile on arasındadır. Kişi başına 5 Lm'den 7 Lm'ye kadar olan fiyatlarla oldukça ekonomik yerlerdir. Tuvaletler genellikle ortaktır, ancak kahvaltı çoğu zaman fiyata dahildir. 

Kiralık Yerler
Kişilerin kiralayabileceği ve aralarında seçim yapmakta zorlanmayacağı yüzlerce apartman dairesi vardır. Bir çok dairede, banyo, balkon, buzdolabı, lavabo, mutfak ve iki tezgahlı elektrik ocağı bulunmaktadır. Çok hoş yerler olmasa da, yoğun sezonlarda bile, kişi başına 10 Lm'nin altındaki fiyatlarıyla oldukça ekonomik yerlerdir. 

Eğer biraz yöresel renk taşıyan bir yer arıyorsanız, Gozo'nun çiftlik evleriyle özellikle ilgilenen tur operatörleri veya acenteleriyle irtibat kurun. Bu eski, kare yapılı çiftlik evlerinin bir çoğu, genellikle, arka taraflarında özel yüzme havuzları da içeren, yiyecek ve içecek masraflarının kiracıya ait olduğu, kiralık yerlere dönüştürülmüştür. Malta Tourist Authority, Gozo'daki çiftlik evlerinde tatil olanaklarıyla ilgilenen tur operatörlerinin bir listesini verebilir. Alternatif olarak internetteki www.gozo.com sitesinden çiftlik evlerine bakabilirsiniz.

Yoğun & Tenha Sezonlar
Konaklama fiyatları yıl içinde çok fazla farklılık gösterebilir. Tenha sezonlarda, konaklama ücretleri oldukça ucuzdur. Tenha sezon hemen hemen her zaman 1 Kasım ve 31 Mart arasıdır. Yoğun sezon ise genellikle 1 Nisan ve 31 Ekim arası olarak bilinir, ancak, bazı oteller nisan, mayıs ve ekim aylarını da kapsayan dönemi orta sezon olarak nitelendirir ve yoğun sezon fiyatlarını temmuz, ağustos ve eylül ayları ile sınırlandırır. Bir çok otel, Yılbaşı ve Yeni Yıl dönemlerini de yoğun sezon olarak belirlemiştir.