Posta & Haberleşme

Malta güvenilir bir posta servisine sahiptir. Posta şubeleri birçok köy ve kasabada mevcuttur. Pjazza, Castile, Valletta'da tarafınıza haber verilmesi yoluyla, size gelen mektup veya paketlerin postanede bekletilmesini sağlayan bir servisi bulunur ancak bu servisten yararlanabilmeniz için Malta, Valletta'daki Genel Posta Merkezine, posta müdürüne, bu servisten yaralanmak istediğinizi belirten bir mektup yazmanız gerekir.

Yerel posta ücreti 6 cent; Türkiye'ye ve Avrupa ülkelerine hava yoluyla gönderilen kartpostal veya mektuplar 16 cent, Amerika'ya gönderilen kartpostal veya mektuplar 22 cent ve Avustralya'ya gönderilen kartpostal veya mektuplar ise 27 cent tutarındadır.

Telefon

Telefon kulübeleri sokaklarda ve Maltacom bürolarında yaygın olarak mevcuttur. Madeni parayla çalışan telefon kulübeleri sarı, kartla çalışanlar gümüş renktedir. Maltacom bürolarından (ülkenin telefon şirketidir), postanelerden ve kırtasiyelerden 2Lm, 3Lm veya 5Lm'ye telefon kartı alabilirsiniz. Merkes Maltacom Paceville, Triq San Gorg, Mercury House'ta bulunue ve 24 saat açıktır. Diğer bürolar Valletta, Nofs in Nhar'da (07:00 ve 18:00 saatleri arasında açıktır) ve Sliema, Triq Bisazza'da (08:00 ve 23:00 saatleri arasında çıktır) bulunur. 

Şehir içi telefon görüşmeleri 10 cent tutar. Akşam altı ve gece yarısı arasında ve Cumartesi-Pazar günleri (yoğun olmayan günlerde) yapılan uluslararası görüşmelerde %20 indirim uygulanır. Gece yarısından sabah saat sekize kadar yapılan görüşmelerde (gece tarifesi) ise %36'ya varan indirim uygulanır. Amerika'yla yapılan üç dakikalık bir görüşme, 1.50Lm (standart tarifede), 1.20 (yoğun olmayan günlerde) ve 96c(gece tarifesinde) tutar.

Bunun bir alternatifi olarak Malta'da cok yaygin olan Internet Telefon Sistemlerini kullanabilirsiniz. Bu sistemlerle Turkiye'yi dakikası 10 cente aramaniz mumkundur.

Uluslararası direk arama kodu 00'dır. Yurt dışından Malta'yı aramak için uluslararası bağlantı kodu 356'yı (Malta'nın kodu) ve aramak istediğiniz numarayı tuşlayınız. Malta'da alan kodları yoktur. 

Malta'da Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda'yla uyumlu olan fakat Amerika ve Kanada'nın GSM1900 operatörüyle uyumlu olmayan, GSM900 mobil telefon ağı kullanılır. Eğer GSM telefonunuz varsa, servis sağlayıcınızla, telefonunuzun Malta'da kullanılmasıyla ilgili görüşün ve uluslararası yönlendirmeli görüşmelerden kaçının (Şehir içi görüşmeler için oldukça pahalı). Vodophone'dan (482820), William J. England Ltd'den (244562) ve Powerwave Ltd'den (345566) günlük 5Lm'ye veya haftalık 20Lm'ye cep telefonu kiralayabilirsiniz. 

Faks ve teleks servisleri Maltacom bürolarında mevcuttur. 

Email & Internet Kullanımı

Malta oldukça gelişmiş bir iletişim ağına sahiptir. Gozo'da bir tane, Malta'da ise yarım düzine internet kafe vardı ve yakın zamanda bu sayı mutlaka artacaktır. Fiyatlar değişiklik gösterse de, genellikle bir saatlik internet kullanımı 1.50 Lm civarındadır. 

Eğer emailinizle bağlantıda olmak için Malta'nın internet kafelerini kullanmak istiyorsanız, emailinize ulaşmak için üç adet bilgiyi yanınızda bulundurmayı unutmayın: mail sağlayıcınızın ismi (POP veya IMAP), kullanıcı adınız ve şifreniz. ISP veya internet sağlayıcınız size bu bilgileri verecektir.