Gezi Önerileri

Malta'nın küçük olması, eğer isterseniz, kısa zamanda oldukça fazla yer görebileceğiniz anlamına gelir. Ancak, yavaş ilerleyip, Valletta ve Vittorioso'nın taşlarından süzülen tarih kokusunu içinize çekmek ve kendinizi komşu ada Gozo'daki kırsal yaşamın ağır temposuna bırakmak çok daha eğlenceli olacaktır.

İki veya Üç Günlük Gezi Programı

Birinci gün görmeniz gereken yerler, St John katedrali, The Grand Master's Palace ve Valletta'daki Arkeoloji Müzesi'dir. Sokaklarda dolaşıp, kocaman yapıların etrafında yürüyerek zaman geçirebilirsiniz. İkinci gün, Vittoria ve Senglea'yı gezip, Tarxien Tapınaklarını ve eğer açıksa Hypogeum'u (yer altı mezarı) görebilirsiniz. Eğer bir gününüz daha varsa, sabahı Hagar Qim'de Mnajdra tapınaklarında ve Blue Grotto'da, öğleden sonrayı ise Mdina'da geçirebilirsiniz.

Bir Haftalık Gezi Programı

Yukarda saydığımız yerlere ek olarak, Comino'ya giden bir tekne gezisine katılabilirsiniz. Bir iki günü de Gozo'daki Victoria, Ggantija ve Dwejra'yı ziyaret ederek geçirip, bir gün boyunca da plajda vakit geçirebilirsiniz.

İki Haftalık Gezi Programı

Bir haftayı, Malta'da, yukarda saydığımız yerleri gezerek, bir haftayı da Gozo'da dinlenerek geçirebilirsiniz.

Bir Aylık Gezi Programı

Her yeri gezmeniz için yeterli bir zaman. Bizce daha fazlasına gerek yok artık aynı yerleri ve insanları görmekten sıkılmaya başlarsınız.

Seyahat Sigortası

Hırsızlık, kayıp, ve sağlık sorunlarını kapsayan bir seyahat sigortası yaptırmak yararlı olacaktır. Çeşitli sigorta poliçeleri mevcuttur. Bazı poliçeler, tüple dalma gibi (Malta'da çok popüler bir ilgi alanıdır) 'tehlikeli aktiveleri' özellikle dahil etmez. 

Olay anında ödemeyi sizin yapıp, daha sonra sigorta şirketinden talep etmenizi gerektiren poliçeler yerine, doktor veya hastanelere direk olarak ödeme yapan poliçeleri tercih edebilirsiniz. Eğer parayı daha sonra talep edecekseniz, belgelerinizi yanınızda bulundurmayı unutmayın. Bazı poliçeler, sizden, kendi ülkenizdeki bir merkezi arayarak zararın oradan karşılanmasını isteyebilirler. 

Poliçenizin, ambulans ve acil eve dönüş masraflarını karşılayıp karşılamadığını kontrol ediniz.

Yerel Turist Büroları

Malta Turizm İdare'sinin (daha önceleri Malta Ulusal Turizm Organizasyonu olan) merkez bürosu sadece posta ve telefon işlemleri için kullanılır. İletişim adresi 280 Triq ir-Repubblika, Valletta CMR02 ( Tel: 224444/5 veya 225048/9, faks: 220401, e-mail: info@viditmalta.com). Daha fazla bilgi için www.visitmalta.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Yerel turist danışma büroları, 1 City Arcade, Valletta'da (Tel: 237747), Malta Uluslar arası Havaalanında (249600), Gozo Mgarr Limanında (553343) ve Gozo-Victoria'da Banca Giuratale'de bulunur. 

Önemli Yerler

Malta küçük olabilir, ancak, bu minik adaya çok fazla ilgi gösterilir.

Valletta: Bu olağanüstü şehir, 16. yüzyılda St John Şövalyeleri tarafından kurulmuştur ve the Grand Master's Palace ile, görkemli St John Katedrali'nin bulunduğu yerdir.

Vittoriosa: Valletta'dan daha eski olan ve kıyısında Fort St Angelo'yu barındıran bu şehir, 1530 yılında, Şövalyelerin vardığı ilk bölgedir. 1565 yılındaki Türklerin Büyük Kuşatmasında, komşusu Senglea ile birlikte, Türklere karşı cesurca savaşmışlardır. Kuşatmada maalesef Osmanlı Ordusu büyük kayıplar vererek geri çekilmek zorunda kalmıştır.

Megalitik Tapınaklar: Dünyadaki desteksiz ayakta duran en eski yapıdır. Malta'nın tarih öncesi tapınakları, taş devrinden ve Mısır Piramitleri'nden 1000 yıl daha eskiye dayanmaktadır. 

Mdina: The Cilta Notabile veya Asil Şehir, Malta'nın Valletta inşa edilmeden önceki başkentiydi. Sessiz sokakları hala aristokrat bir zarafet ve dingin bir hava yaymaktadır. 

Kiliseler: Malta'da 365 civarında kilise vardır. Bunlardan bir çoğu barok mimarinin başyapıtları arasındadır. Her bölgenin kilisesi heyecanla, havai fişeklerle, bandolarla ve geçit törenleriyle kutlanan bir festa veya bayram günüyle özdeşleşmiştir. 

II-Kastell: Gozo Kalesi, kendi katedralleri, arkeoloji müzeleri, folklorü ve doğal tarihi ile Mdina'nın minyatürü gibidir. 

Dwejra: Gozo'nun batı kıyısında bulunan ve görülmeye değer bir sahil manzarası olan bu bölgede, yüzme, dalma ve sahil yürüyüşleri gibi mükemmel aktiviteler vardır. 

Ne Zaman Gitmeli

Malta yılın her mevsiminde ziyaret edebileceğiniz bir yerdir. En hareketli sezon, otellerin çok önceden rezervasyonla dolduğu, temmuz ve eylül ayları arasındadır. Ancak, temmuz ve ağustos ayları rahatsız edici derecede sıcak olabilir. Bazen güzel havalar, bunaltıcı xlokk rüzgarı (çok sıcak ve nemli bir rüzgar) tarafından bozulsa da, yine de tatil yapmak için en güzel mevsim ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. 

Nisan, mayıs, haziran ve eylül, ekim ayları tatil yapmak için en uygun zamanlardır. Yalnız, eylül ayı, hala bir çok otel tarafından tercih edilen sezon olarak kabul edilebilir. Kasım ve aralık aylarında gündüz sıcaklık 12°C ile 18°C arasındadır ve sağanak yağışlar arasında güneş kendini fazlasıyla gösterir. Kuzeydoğu rüzgarının havayı kötü etkilediği ocak ve şubat ayları, en soğuk aylardır. 

Festi köy festivalleri için ana sezon haziran ve eylül ayları arasındadır. Ancak, sezon dışı bir festa görmek isterseniz, şubat ayında, Valletta'da, St Paul's Shipwreck Bayramı ve aralık ayında, Cospicua'da, Immaculate Conception Bayramı vardır. Resmi Bayramlar olarak belirlenen, adalardaki en canlı ve en popüler olaylar arasında, mart'ın başlarında gerçekleşen Karnaval Haftası ve 28-29 Haziran'da gerçekleşen L-Immarja festivali yer alır. 

Yılbaşı ve Yeni yıl zamanı, çok fazla olmasa da popüler bir zamandır. Kışın ortasında gerçekleşen bu dönemde, yut dışında bulunan bir çok Malta'lı ailelerini ve arkadaşlarını görmek için ülkeye dönerler. Bir çok Avrupalı ziyaretçi de kışın ortasında güneş ışığı bulabilecekleri bir yer aramaya gelirler. Aksi takdirde, kasım'dan mart'a kadar, ucuza uçak bileti veya kalacak yer bulmanız mümkündür. 

Eğer Malta'nın tarihöncesi tapınaklarıyla ilgileniyorsanız, tatilinizi gün dönümüne (21 Aralık) denk getirmek isteyebilirsiniz. Tapınakların inşasının, gün dönümünde, güneşin doğduğu açıyla ilişkili olduğu üzerine tartışmalar yapılmıştır.