Para ve Döviz

Para

Malta lirası (çoğul liri (Lm)), 100 sentlere bölünmüştür. 1c, 2c, 5c, 10c, 25c, 50c ve 1Lm madeni para, 2Lm, 5Lm, 10Lm ve 20Lm banknotları vardır. Para genellikle pound olarak adlandırılır ve bazen £ simgesi kullanılır. 

Döviz Oranları

Bankalar, her zaman, otel ve restoranlardan daha iyi oranlar sunarlar. Malta'ya götürebileceğiniz veya Malta'dan çıkarabileceğiniz maksimum Malta parası miktarı 50/25 Lm'dir. Ülkeden ayrılırken yanınızda çok fazla liri bulundurmamaya dikkat edin çünkü Malta dışında bir yerlerde liri bozdurmanız kolay olmayacaktır. 

Döviz İşlemleri

Havaalanında sadece yolculara hizmet veren 24 saat açık bir döviz bürosu vardır. Feribot yoluyla gelen yolcular feribot terminalinde hiçbir döviz bürosunun bulunmadığını bilmeliler.

Nakit
Nakit paralar, otellerde, bankalarda, döviz bürolarında ve bazı turist mağazalarında değiştirilebilir.Valletta, Sliema, Bugibba gibi, yabancı para verip anında yerine Mlata parası alabileceğiniz başlıca turist şehirlerindeki bankalarda 24 saat açık döviz makineleri bulunur. Bir çok Avrupa parası ile, Amerikan doları yaygın olarak kabul edilir. 

Seyahat Çekleri & Euro Çekler
Başlıca bütün seyahat çekleri otellerde, bankalarda ve döviz bürolarında bozdurulabilir. Paund, sterlin, Alman markı ve Amerikan dolarları en çok tercih edilen para birimleridir. Bankalar otellerden daha büyük oranlar önerirler ancak, her işlem için 20c'den 25c'ye kadar olan bir ücret talep ederler. Seyahat çeklerinizi bozdururken pasaportunuzu yanınızda bulundurmanız gerekir. Günde 70Lm'ye kadar olan euro çeklerini bankalarda veya otellerde bozdurabilirsiniz. 

ATM'ler
Malta'daki bütün ana şehirlerde, kredi kartı ve PIN kullanarak nakit Malta parası çekebileceğiniz ATM'ler vardır. Ancak, çekilen paranın minimum £1.50 tutarında veya çekilen paranın %1.5 oranında bir 'işlem ücreti' alınacaktır ve kredi kartı borcunuzu ödeyene kadar nakit para faizi de ücrete eklenecektir. 

Kredi Kartları
Visa, MasterCard ve American Express kredi ve alışveriş kartları, otellerde, restoranlarda, mağazalarda, seyahat acentelerinde ve kiralık araba acentelerinde yaygın olarak kullanılabilir. 

Uluslararası Transferler
Western Union yoluyla Mlata'ya para transferi yapabilirsiniz. Size en yakın büroyu öğrenmek için 0800 773773 numaralı telefonu arayınız.