Ekonomi

Malta'da yaşam standartları yüksektir. Enflasyon (%2 - %3civarında) ve işsizlik (%5 civarında) oranı düşüktür. Malta'nın ekonomik stratejisi, turizm endüstrisinin, imalatın ve mali hizmetlerin geliştirilmesi üzerine kuruludur.

Özellikle turizm, hızla büyümektedir. Adalar, 1960 senesinde, yıllık 20.000 turiste ev sahipliği yapmışken, bugün, büyük bir çoğunluğu Britanya, Almanya ve İtalya'dan gelen, 1.2 milyon turisti ağırlamaktadır. Turizm, Malta'nın milli gelirinin %40'ını oluşturur ve 30.000 civarında insanın bu alanda çalışmasını sağlar. Şu anki strateji, Malta'nın turizm endüstrisini, eski moda ucuz ve eğlenceli tatil paketi imajından arındırıp, konferans gezileri, kültür ve eğitim turları, gemiyle yolculuk gibi geniş pazarlar geliştirerek, üst seviyeye taşımaktır. Bu strateji, Paceville yakınlarındaki yeni yapılmış olan Portomaso binası ve liman tesisi ile, Vittoriosa' daki eski Cottonera rıhtımını 'süper yatlar' için bir limana dönüştürme planıyla hayata geçmiştir.

Özellikle, elektronik, giyim, ayakkabı ve dokuma kumaş gibi yüksek kalite malların imalatı Malta ekonomisinin diğer bir önemli sektörünü oluşturur. Devlete ait olan Malta Gemi Onarım Havuzları ve Malta Gemi Yapım Tersanelerinde 6000 civarında işçi çalışmaktadır. 1991'de Marsaxlokk Körfezinde açılan Malta Serbest Yük Gemisi Terminali, Malta'yı Akdeniz için önemli bir aktarma ve dağıtım merkezi haline getirmiştir. Aynı zamanda, devlet, Malta'yı uluslararası finans merkezi olarak geliştirmek amacıyla ortaya yeni ölçü birimleri çıkarmaktadır. Bütün bu pozitif hareketlere karşın, hala uğraşılması gereken büyük bir bütçe açığı vardır.

Malta, ucuz kayıt ücretleri ve esnek denetim prosedürlerinden faydalanan 3000'den fazla gemisiyle, gemicilikte en çok uluslu ülkelerden biridir. Buna rağmen, Malta'ya kayıtlı gemiler, içlerinde Aralık 1999'da Fransa açıklarında batarak 10.000 ton petrolün denize akmasına sebep olan Erika adlı tankerin de bulunduğu, altı ciddi deniz kazasıyla, 1998-99 yılları için dünyanın en kötü güvenlik kayıtlarına sahiptir.