Bilinmesi Gerekenler

Kadınlara Karşı Olan Tutum

Malta batılı standartlara göre muhafazakar bir toplum sayılabilir. Bu gün bile, kadınlardan ev hanımı ve anne olmaları beklenir, ancak, çalışan kadın sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Genç erkeler Akdeniz maço tarzını benimsemiş olsalar da, genellikle agresif değillerdir. Malta'da, yalnız seyahat eden kadınları olağandışı herhangi bir tehlike beklemez. Genel geçer önlemler alınmalıdır ancak, çok fazla sorunla karşılaşılmaz. Eğer yalnızsanız, Paceville ( St Julian'daki gece kulübü bölgesi) biraz hareketli olabilir, ancak güvenli bir yer sayılır. Gzira'da (Sliema'nın güneyi), gece yalnız yürümek tavsiye edilmez çünkü orası genelevlerin merkezidir. 

Engelli Yolcular

Malta devletinin engelli yolcuların ülkeyi ziyaret etmesi hakkındaki politikası ulaşım şartlarını geliştirmektir. Ancak, özellikle Valletta'nın dik yamaçlı sokakları gibi, bir çok tarihi bölgede tekerlekli sandalye ile rahatça dolaşmak imkansız olmasa da, oldukça güçtür. Bununla birlikte, Hagar Qim, Tarxien'deki tarih öncesi tapınaklar, Valletta'daki Arkeoloji Müzesi ve Malta Experience gibi bir çok bölgeye ulaşım rahatça sağlanabilir. Bir çok pahalı otel tekerlekli sandalye ile dolaşmak için müsaittir ve bazılarının özellikle engelli konuklar için tasarlanmış odaları vardır. Malta Touristy Authority tekerlikle sandalye kullanan ziyaretçiler için donatılmış otellerin bir listesini verebilir.

Organizasyonlar:
Triq il-Kibra San Guzepp ve Santa Venera'da bulunan The National Commission for Persons with Disabilities (Engelli İnsanlar Milli Kurulu, Tel: 487789), Malta'da seyahat eden engelli yolculara ulaşabilecekleri yerler ve faydalanabilecekleri kolaylıklar hakkında bilgi verebilir. Corradino Hill, Paola'daki Rehabilitasyon Merkezi'nde bulunan The Association for the Physically Handicapped (Fiziksel Engelliler Derneği, Tel: 693863)'de faydalı bilgiler verebilir. 

Yaşlı Yolcular

Malta, özellikle kışın güneş ışığının keyfini çıkarmak için ekonomik tatil bölgeleri arayan, İngiliz emeklileri gibi bir çok yaşlı insan için oldukça popüler bir bölgedir. Bir çok tur operatörü özellikle 50 yaşın üstündeki yolcular hedef alan tatiller düzenlemektedir. Malta'da 65 yaşın üzerindeki insanlar bütün devlet müzelerine ücretsiz olarak girebilirler. 

Çocuklarla Yolculuk

Malta aile tatilleri için güzel bir yerdir. Çocuklar her yerde hoş karşılanır. Çocukları meşgul edecek bir çok aktivite vardır. Eczanelerde bebek maması, emzik ve çocuk bezi gibi bir çok çocuklara yönelik ürün bulabilirsiniz.

Çocuklar Malta turları veya limanda bir tekne gezisinden keyif alabilirler. Yazın, bir çok turistik tesiste şnorkel takımı, kano veya plastik bot gibi eşyalar kiralayabilirsiniz. Mellieha Koyu'nda çocukların güvenli bir şekilde yüzebileceği bir kumsal bulabilirsiniz. 

İçinde su kaydıraklarının, oyun bahçelerinin bulunduğu The Splash & Fun Park (Tel: 342724) Bahar ic-Caghaq'da yer alır. Anchor Koyu'ndaki Popeye Village (Temel Reis Köyü), Temel Reis adını hiç duymamış olsalar dahi, küçük çocuklar tarafından her zaman sevilen bir yer olmuştur. Biraz daha büyük çocuklar için (kolay kolay korkmayan) diğer bir seçenek de, ürkütücü ses efektleri ve kanlı işkence sahneleriyle dolu olan, Mdina Dungeons (Mdina Zindanları)'ı ziyaret etmektir.

Biraz daha pahalı olan eğlenceler arasında, Sliema ve Bugibba'dan kalkan altı cam kaplı teknelerde gezmek ve helikopterle dolaşmak yer alır.

Zaman Dilimi

Malta, GM/UTC saat diliminden Mart ayının son pazarından Ekim ayının son Pazarına kadar iki saat öndedir. Yılın geri kalan kısmında ise bir saat öndedir. Türkiye'den her zaman 1 saat geridir.

Ölçü Birimleri

Türkiye'deki gibi, Malta da metrik sistem kullanır. Ancak, İngiliz sömürge döneminden kalma kanunlar, bazı barlarda, galonun sekizde biri oranında bardaklar kullanılmasında ısrarcıdır. 

Çamaşır

Sliema ve Bugibba'nın başlıca turist bölgelerinde bozuk parayla çalışan çamaşırhaneler vardır. Ancak bunlar, bir yıkama başına 2.50 LM civarında ücret alan pahalı sayılabilecek yerlerdir. Çamaşır makinesi, kurutma makinesi ve ütüden ücretsiz veya az bir miktar karşılığında faydalanabileceğiniz bir çok büyük otel ve apartman tesisinin konukların kullanımına açık çamaşırhanesi vardır. 

Tuvaletler

Malta'da genellikle park girişlerinde ve köy meydanlarına yakın yerlerde bulunan bir çok umumi tuvalet vardır. Tuvaletler genellikle temiz ve düzenlidir. Eğer Türkiye'deki gibi bir bekçi varsa, çıkarken kapıya yakın bulunan bir tabağın içine bahşiş bırakmak görgülü bir davranış olacaktır.

Yürüyüş

Eğer köylerde, kırsal alanlarda yürüyüşe çıkarsanız, milli bir hastalık olan kuş avcılarına veya tuzaklara karşı dikkatli olun. Dağ tepelerini kaplayan küçük taş kulübeler avcı gümeleridir (bir çeşit pusu). Daha avcıları görmeden atış seslerini duyarsınız. Avcılığın yasak olduğu dönem 22 Mayıs ve 31 Ağustos arasıdır.

Acil Durumlar

Ambulans için 196'yı arayın. Gwardamanga'da bulunan St Luke Hastanesi (Tel: 241251) Malta'nın merkez hastanesidir (Valletta'nın kuzeybatı surlarının burnunda yer alır). Aynı zamanda Craig Hastanesi olarak da bilinen Gozo General Hastanesi (Tel: 561600), Gozo'daki başlıca tıbbi müdahale merkezidir. Her iki hastanenin de 24 saat açık acil servis bölümleri vardır. Genel ilk yardım, yerel polikliniklerden sağlanabilir. 

Eczaneler hafta içi genellikle sabah 8:30 dan 12:30, 16:00 ve 19:00'a kadar, sadece cumartesi günleri ise sabahleyin açıktır. Geceleri ve hafta sonları açık olan nöbetçi eczanelerin listesi hafta sonu gazetelerinde bulunabilir. 

Gerekli telefon numaraları

Polis 191
Ambulans 196
İtfaiye 199
Kurtarma Helikopteri 244371
Sahil Güvenlik 238797
Telefon Rehberi 190
Denizaşırı Operatör 194
Saat Kontrol 195
Devlet Bilgi Hattı 153