TV ve Radyo

Televizyon ve Radyo

Kablolu TV istasyonu aylık belirli bir ücret karşılığında Kanadalılara 40 kanal izleyebilme olanağı sunar. Kablolu TV'nin evinize bağlanma ücreti $50, aylık abonelik ücreti $45 + vergilerdir. Kanada'da her 100 evden 70'inde Kablolu Tv bulunmaktadır. Federal Kanada Televizyonu ( CBC ) ülkenin bir köşesinden diğer bir köşesine 24 saat İngilizce ve Fransızca yayın yapmaktadır. ABD kanallarına ek olarak CTV, Global ve Fransızca yayın yapan TVA kanalları vardır. Her bölgenin yerel kanalları ve eğitim kanalları vardır. Kablolu TV aboneleri CNN, Much Music (Kanada'nın MTV'si ) ve pek çok sanat ve eğlence kanalını izleyebilme olanağına sahiptirler.

Kanada'da TV kanalı ruhsatı alabilmek ücretsizdir. Tüm kanallar yayınladıkları reklamlardan gelir elde ederler. PBC kanalı izleyicilerinden katkı payı alan tek TV kanalıdır. BBC hastaları Kanada da PBC ye bağımlı olacaklardır. Bu kanalda sabah akşam ingiliz filmleri ve dizileri yayınlanır. Pek çok Kanadalı Dedektif Morse, Rumpole ve Jeeves dizilerinin bağımlısıdır. Kanada'da nesiller Coronation Street'i izleyerek yetişirler www. canada. kos. net/tv. htm adresinden Kanada'daki tüm TV kanalları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. 

RADYO

Kanada'da FM ve AM frekanslarında yayın yapan 900'den fazla radyo istasyonu vardır. Kanada'nın ulusal CBC radyo kanalı ; Metro Fm, Power Fm, Joy Fm gibi kaliteli müzik ve haber yayını yapmaktadır. TV istasyonları gibi radyo istasyonları da Radyo Televizyon Üst Kurulu ve Telefonla İletişim Kurulu tarafından denetlenir. CRTC Radyo kanalı kurmak isteyenlere ruhsat veren bir kuruluştur. Kanada'da milliyetçilik duyguları çok gelişmiş olduğundan radyolarda çalınan şarkıların çoğunluğunun Kanadalı şarkıcıların şarkıları olması zorunludur. Bu uygulama ile Toronto ve Vancouver'da alternatif müzik endüstrileri kurulldu. Haber ve spor kanallarının yanısıra pek çok şehrin klasik, halk, rock müzik yayını yapan istasyonları bulunuyor. CBC'nin websitesinden en son yeniliklere ulaşabilirsiniz. www. cbc. ca.