Taşınma ve Nakliye

Taşınmak ve Nakliye

Türkiye'den Kanada'ya eşya götürmek oldukça maliyetli olacağından, oradan yeni eşya satın almak çok daha mantıklı. Eğer yanınızda götüreceğiniz eşyalar çok fazla ise ünlü bir nakliye firmasıyla anlaşın ki her türlü işlemde size yardımcı olsunlar.

Türkiye'de Kanada'ya taşınırken faydalanabileceğiniz pek çok profesyonel nakliye firması var. 

GÜMRÜK DÜZENLEMELERİ

Eğer Kanada'da sürekli oturma izni aldıysanız sadece ilk gidişinize mahsus olmak üzere ev eşyalarınız ve kişisel eşyalarınıza gümrük uygulanmayacaktır. Eğer Kanada'yı terk eder ve bir sonraki gelişinizde daha fazla eşya getirirseniz bunlar için ücret ödemek durumundasınız. Sahip olduğunuz ve altı aydan kısa bir süredir kullanmakta olduğunu eşyalar için. 

YANINIZDA GETİREBİLECEĞİNİZ EŞYALAR İLE İLGİLİ PROSEDÜR

Kanada'ya ilk girişinizde getirdiğiniz eşyalar gümrük vergilerinden muaf tutulacağı için, yetkili gümrük memuruna verilmek üzere eşyalarınızın seri numaralarının yazılı olduğu bir liste hazırlayın. Her parçayı ayrı ayrı yazın özellikle de giysilerinizi. Ayrıca yanınızda getirdiğiniz çok değerli eşyalar varsa bunların maddi değerlerini de listenize ekleyin. 

ARABA GETİRMEK

İlk gelişinizde yanınızda getirdiğiniz araba, motorsiklet, tekne gibi araçların hiç birisinden bir kereye mahsus olmak üzere gümrük vergisi alınmayacaktır. Ancak getirdiğiniz araçların Kanada standartlarına uygun olmaları gerekir. İthalat standartları ile ilgili ayrıntılı bilgi için, İthal Araçlar Müdürlüğünü ziyaret edin. (405 The West Mall, Suite 400, Toronto, ON M9C 5K7; Tel No: 888 848 8240 )

EVCİL HAYVAN GETİREBİLMEK

Kanada hayvansever bir millettir. Kediniz ve köpeğiniz eğer kuduz aşıları yaptırılmışsa Kanada'ya kabul edileceklerdir. Kuşunuzu veya diğer hayvanlarınızı getirebilmek için sağlıklı raporu almalısınız.