Sağlık ve Sosyal Güvenlik

Sağlık ve Sosyal Güvenlik

Kanada'da sağlık sistemi oldukça önem kazandı. Bunun nedeni de ABD'nin kendi sistemine bir alternatif araması. Sağlık hizmetlerinden eyalet hükümetleri sorumlu ancak federal hükümet de katkıda bulunuyor. Çalışanlardan ve işverenlerden primler toplanıyor. Bu primler sağlık bakanlığının hesabına yatırılıyor. Doktorlara ve hastanelere de sağlık bakanlığı ödeme yapıyor. Kanada'da sağlık hizmetleri daha kolay bir şekilde işlemektedir.

ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI

Diş doktorları eyaletlerin sağlık hizmetlerine dahil değildir. Ancak pek çok işveren işçilerini diş doktoru masraflarını karşılamaktadır. Özel sağlık sigortalar diş doktorunu karşılamaktadırlar. Ayrıca tek kişilik veya çit kişilik odalarda tedavinizi de karşılamaktadır. Canadasure şirketi ( 18a Hove Park Villas, Hove BN3 6 HG ; Tel No: 0870 330 0016 ) Kanada'nın en önde gelen özel sağlık sigortası şirketlerinden bir tanesidir.

ACİL

Acil durumlarda 911'i arayabilrsiniz. Ayrıca eyaletlerin kendi acil servisleri de vardır. İngiliz Kolombiyası ve Alberta'da Ambulans ücretlidir. Tüm hastanelerin acil servis departmanları vardır. Ayrıca pek çok yerel klinik fazla ciddi olmayan şikayetleriniz de size hemen yardımcı olabilmektedir.

YARARLANABİLECEĞİNİZ ADRESLER

Blue Cross Of Atlantik Kanada: PQ BOX 220, Moncton, NB E1C 8L3; 
Tel No : 506 853 1811 ; www. atl. bluecross. ca

Cıgna Sigorta Şirketi : PQ BOX 185, Station A, Willowdale, ON MN2 5S8
Tel No: 416 368 29 11; www. cigna. com

Liberty Sağlık : 3500 Steeless Ave. E. Markham, ON L3R 0X4
Tel No:905 946 4000 www. coverme. com

SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİ VE YARARLARI

Kanada'nın oldukça cömert bir sosyal güvenlik sistemi vardır. Ancak sağlık hizmetleri gibi sosyal güvenlik hizmetleri de işçilere çok pahalıya mal olmaktadır. Sağlık sigortası ve emekli maaşı için tüm işçilerin maaşlarından kesinti yapılmaktadır. İşveren ise işçisini ödediği katkı payının 1. 4 katı kadar katkı payı ödemektedir.

SOSYAL GÜVENLİĞİN YARARLARI

Çalışma sireleri 13 haftayı geçmiş bayanlar 17 haftalık ücretsiz hamilelik iznine ayrılabilmektedir. Hamilelik izni süresince Bayan Hamilelik Sigortasından faaydalanabilir. İşyerinde yaralanmış bir işçi İşçi Mağduriyeti Kuruluna başvurarak zararını tazmin ettirebilir. Bu kurul ayrıca işçinin iyileştikten sonra tekrar işine dönebilmesini garanti etmektedir.

İŞSİZLİK

İşçinin kazandığı her $100 'den $2. 2 işsizlik sigortası kesilmektedir. İşsiz kaldığınızda işsizlik sigortasının olanaklarından faydalanabilmeniz için son bir yıl içerisinde 910 saat çalışmış olmanız gerekir. Saat çalıştığınız eyalete göre farklılık gösterebilir. En fazla 50 hafta işsizlik sigortasından faydalanabilirsiniz. Ve size ödeyecekleri para da maksimum $413'tür. İşten çıkartıldığınızda kanada2da bir insan kaynakları merkezine gidip onlara isteğiniz dışında işten ayrıldığınızı belirtin. İşsiz kaldıktan iki hafta sonra işsizlik sigortası olanalarından faydalanmaya başlayacaksınız.