Posta Sistemi

Posta

Kanada posta teşkilatı yurtiçi ve yurtdışı posta alışverişini organize eden büyük bir kuruluştur. Kanada'da 13 milyon dağıtım noktası ve 7000 postane bulunmaktadır. Kanada'da posta teşkilatının bir kısmı özelleştirilmiştir ve bazı posta kuruluşları özel şirketler tarafından işletilmektedir. Postaneler fax, telgraf, elektronik posta hizmetleri sunmaktadır.

Kanada'nın posta sistemi çok verimli çalışan bir sistem değildir. Aynı bölgedeki şehirler arasında bile bir günde teslimat nümkün değildir. Kanada'nın bir ucundan diğer bir ucuna postalar en erken dört günde ulaşır. Eğer postanız aciliyet taşıyorsa ve bir günde teslim edilmesi gerkiyorsa bu konuda kanada Öncelikli posta Teşkilatı size hizmet verecektir. Ancak bu diğer posta hizmetlerine göre oldukça maliyetli olmaktadır.

Devletin kendi posta teşkilatı ve özel posta teşkilatları her türlü postacılık hizmetini vermektedir. Kanada'da yurtiçine posta göndermek 48 sente mal olmaktadır. ABD'ye posta göndermek 60 sente, ülke dışına posta göndermek ise her 30 gr için 1. 25 USD'dir. Ancak uluslararsı postalar yurtiçi postalara göre çok daha hızlı ulaşmaktadır. Kanada'dan ABD'ye gönderilen mektuplar sahiplerine 4 ile 6 gün arasında ulaşıyor.