Bankacılık ve Finans

Bankacılık ve Finans

Kanada'da bankalar oldukça güvenilirdir. Her işlem ücrete tabidir. Elektronik Bankacılıkta Türkiye'den biraz geri olan Kanada kredi kartları ile ancak 1994'de tanışma olanağı buldu.

Bugün Kanada'da aşağı yukarı 52 banka bulunmakta. Ancak bunların altısı bankacılık sektörünün dörtte üçüne hakim durumda. 

BANKA HESAPLARI

Kanada, bankalar ve finans kurumları açısından size pek çok seçenek sunuyor. Ancak genelde hepsinin verdiği hizmetler aynı. Bu yüzden size hizmet verecek bankayı seçerken dikkat edeceğiniz tek şey evinize veya işyerinize yakın olması. Kanadalılar genelde bankalarından pek memnun değildirler. Bu yüzden eğer birisi size belirli bir banka tavsiye ederse, onun tavsiyelerine kulak vermelisiniz. Çek karnesi alabilme için önce bankada bir hesap açtırmak zorundasınız. Yerleşim belgelerini ve pasaportunuzu gösteren her göçmen banka heasbı açtırabilir. Hesap açtırdıktan sonra size bir çek karnesi vereceklerdir. Bankamatik kartınız da en kısa zamanda adresinize ulaşacaktır. Kanada'da pek çok İngiliz ve Amerikan bankası bulunmasına rağmen bu bankalar sadece ticari müşteriler ile ilgilenirler. 

KREDİ KARTLARI

Yeni bir ülkeye yerleştiğnizde daha önceden sahip olduğunuz kredi kartlarınızı bu ülkede kullanma şansınız olmayabilir. Pek çok göçmen hatta Amerika'dan gelen göçmenler bile kanada'da kredi kartı alma konusunda zorluk yaşayabilirler. B sorunu yaşamamak için aşağıdaki yollara başvurabilirsiniz. 
. Kendi ülkenizdeki bankanıza kredi kartınızı Kanada'ya transfer etmesi talebinde bulunabilirsiniz. 
. Kanada'daki bankadan tasarruf hesabınızı kullanabilecekleri bir kredi kartı isteyebilirsiniz. 
. Gazetelere, dergilere abone olun. Böylece bankalar size kredi kartı teklifinde bulunacaklardır. 

Pek çok mağazada, kredi kartı geçerlidir . Ayrıca ATM'lerden elektrik, su, telefon vs, faturalarınızı da ödeme imkanınız vardır. Çekle ödemek zaman kaybına yol açacaktır. Çek yazarken kimliğinizi veya sürücü belgenizi göstarmek zorundasınız. Hesabınızda bulunandan daha fazla miktarda para çekmeye kalkarsanız, bankamatik bunu kabul etmeyecekt. r. Ayrıca karşılıksız çek yazarsanız, hem yazdığının kişinin bankasından hem de kendi bankanıza tazminat ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz. Ayrıca çok saçma bir şekilde eğer birisi size karşılıksız çek yaarsa siz de bunun için tazminat ödemek durumundasınız.

Kanada'daki ATM'ler diğer sistemlere Via Cirrus and Plus şebekeleri ile bağlıdır. Bu şebekelere rağmen başka bbir bankanın ATM'sinden para çekerseniz yaklaşık $1 'lik bir ücret ödemek durumunda kalırsınız. Eğer yabancı bir bankada hesabınız varsa Kanda'da bu bannkanın ATM'sinden para çekebilmeniz mümkün. Ancak döviz kurları bu işlemlerin bazen çok maliyetli olabilmesine yol açmaktadır. 

KANADA'YA VE KANADA DIŞINA FON TRANSFERLERİ

Kanada'da döviz kontrolleri yapılmamaktadır. Kanada'dan Türkiye'ye para transferi yapabilmeniz mümkün. Bu tür işlemler için yaklaşık $15 ücret alınmaktadır. Ancak elektronik transfer daha pahalıya mal olmaktadır. 

BELLİ BAŞLI BANKALAR

TD Kanada Trust : TD Centre, 55 King St . W, Box 1, Toronto ON M5K 1AZ;
Tel No: 416 982 8222 ; www. tdcanadatrust. ca

Montreal Bankası : 129 rue St Jacques, Montreal, PQ H2Y 1Z6;
Tel No: 514 877 7373 ; www. bmo. com

Nova Scotia Bankası: Scotia Plaza 44 King Street West Toronto, ON M5H 1H1;
Tel No: 416 866 6161 ; www. scotiabank. ca

Batı Kanada Bankası: Suire 2300, 10303 Jasper Avenue, Edmonton, AB T5J 3X6
Tel No: 403 423 8888 ; www. cwbank. com

RBC Finans Grubu: 200 Bay St. , Toronto, ON M5J 2J5 ; Tel No: 416 974 5151
Fax : 416 955 7800 ; www. rbc. com

PARA

Bir kanada doları 100 senttir. 1 sentlik peniler, beş sentlik nikeller, 10 sentlik bozukluklar ve 25 sentlik çeyreklikler vardır. Kanada dolarının tura yüzünde dalgıçkuşu kabartması vardır. 1996 yılında iki dolarlık bozuk para piyasaya sunuldu. $5, $10, $20, $50, $100, $500 ve $1000'lik banknotlar vardır.