Otomobil ve Ehliyet

Otomobil Kullanımı ve Ehliyet

ARABALARIN ARIZALANMASI VE TRAFİK KAZALARI

Eğer bir trafik kazası yaptıysanız, kimseye fiziksel bir zarar vermemişseniz ve $300'den düşük bir maddi zarar varsa polis çağırmak zorunda değilsiniz. Sigorta şirketinizi aramanız yeterli olacaktır. Eğer $300 'den fazla bir hasar varsa ve yaralanan kimseler varsa polis çağırmak zorundasınız. Derhal 911 'i arayın. Polis raporunu yazacak, ve hatanın kimde olduğunu tesbit edecektir.

Eğer anayolda arabanız ağrızalanırsa, yollarda sıkça rastlayabileceğiniz ankesörlü telefonlerdan yardım çağırabilirsiniz. Ancak geceyse ve kar yağışı varsa arabanızda kalmanız daha güvenli olacaktır. Bu yüzden de tedbir olarak arabanızda battaniye, fener, ve suya dayanıklı bir " Lütfen polisi Arayın" tabelası bulundurmalısınız. Ayrıca yoldan geçen diğer arabalardan da yardım isteyebilirsiniz. Araba arızalarına 24 saat hizmet veren servisler vardır. Bu servislerin başlıcası:


ARABA SATIN ALMAK

Kanada'da pek çok birinci el ve ikinci el araba bulmanız mümkün. Gazetelerde ve Auto Weekly, Auto Mart gibi dergilerde binlerce araba ilanına rastlayabilirsiniz. Kullanılmış araba satın alırken Güvenlik Standartları Sertifikası olup olmadığına dikkat edin. Eğer sertifikası olmayan bir araba satın almışsanız kullnmadan önce mutlaka sertifika alın.

Satış ve ruhsat ücretleri arabanızı Eyalet Ulaşım Müdürlüğüne kayıt ettirdiğiniz zaman ödenecektir. 

KASKO

Kanada'da kasko yaptırmak zorunludur. Oranlar ve şartlar eyaletten eyalete değişir. Örneğin Ontario'da kusursuzluk sigortası yaptırılır. Tüm eyaletler üçüncü şahıs sigortasını zorunlu kılmaktadırlar. Ancak yangın ve hırsızlık sigortası yaptırmak isteğe bağlıdır. Sigorta evraklarını mutlaka arabanızda tutmalısınız ve istenildiğinde polise gösterebilmelisiniz. Oranlar arabanızın modeline ve değerine göre değişmektedir. Ayrıca daha önceki sürücülük kayıtlarınız, yaşınız, cinsiyetinizde oranları etkileyebilir. 

SÜRÜCÜ BELGESİ

Yabancı ehliyetler 30 gün ile 6 aylık bir süre zarfında geçerli olabilmektedir. Tabii bu eyaletten eyalete değişir. Bu süre dolduğunda tüm sürücüler yerel Sürücü Kontrol Merkezine giderek görme, yazma ve yol testine tabi tutulmalıdırlar. Kanada'ya gider gitmez bu işi halletmeye çalışın. Çünkü çok fazla sıra olacaktır. Rehberinizin mavi sayfalarında Ulaştırma Bakanlığı Başlığı altında Sürücü Kontrol Merkezlerinin bir listesini bulabileceksiniz. 

ARABALARIN KAYDININ YAPTIRILMASI

Tüm arabalar satın alındıklarında Ulaştırma Bakanlığına kayıt ettirilmek zorundadırlar. Sigortasız araba kullanmak yasalara aykırıdır. Sigorta evraklarınızı her zaman arabanızda bulundurmanız ve istenildiğinde yetkililere göstermeniz gerekir. Sigorta ücretleri, yaşınıza, cinsiyetinize ve kullandığınız arabanın modeline göre değişmektedir. Bir yıllık size $1000 ile $1800 arası bir ücrete mal olmaktadır.