Vatandaşlık

Kanada Vatandaşlığı

Sürekli olarak Kanada'da ikamet eden kimseler Kanada vatandaşları gibi çalışma hakkına sahiptirler. Ayrıca onların faydalanabildiği sosyal hizmetlerden de faydalanabilirler. Ancak hükümete bağlı çalışamazlar veya seçimlerde oy kullanamazlar. Kanada'ya yerleşmiş bir kimse üç sene sonra Kanada vatandaşlığı talebinde bulunabilir. Kanada çift vatandaşlığa izin verir. Tıpkı ABD, İngiltere ve İrlanda gibi. Yani iki pasaporta da aynı anda sahip olabilirsiniz.

Kanada vatandaşı olabilmek için başvuru yapmanız, ve vatandaşlık konusunda yetkili bir hakimle görüşme gerçekleştirmeniz gerekir. Yazılı veya sözlü bir sınavla hakim sizin Kanada tarihiyle, siyasetiyle, coğrafyasıyla, ilgili bilgilerinizi sınayacak ve bir Kanada vatandaşının hangi haklara sahip olduğu ve ülkesine karşı sorumluluklarını eksiksiz bir şekilde anlamış olduğunu garanti edecektir. 
Eğer başvurunuz bu puanda reddedilirse reddedilme nedeni size söylenecektir ki yeniden başvururken bu eksiğinizi tamamlamış olun. Onaylanan başvurular bir devlet töreniyle vatandaşlık yemini edecekler ve vatandaşlık belgelerini teslim alacaklardır. Kanada vatandaşı olabilmek için ödemeniz gereken ücret $100 . Kanada vatandaşı olmak Kanada'da yerleşmiş göçmenlere çok büyük faydalar ya da haklar sunmuyor. Yani Kanada vatandaşı olmak çok da fazla şeyi değiştirmiyor. Ancak yine de pek çok göçmen Kanada vatandaşlığına geçiyor. Bu da ülkeye olan sevgilerinin ve bağlılıklarının bir sonucudur. Oy verebilmek için büyük bir istek duyuyorlar. Yada en önemlisi daha fazla süre Kanada'da kalabilmek istiyorlar. Artık gümrük ve göç yetkililerine daha fazla sebep sıralamak istememeleri de bunda rol oynuyor.