Öğrenci Vizesi

Kanada Öğrenci Vizesi

Türkiye'den yurtdışına dil eğitimi için giden öğrencilerin en zor vize aldığı ülke olan Kanada'da 2003 yılının istatistiklerine göre vize red oranı %70'e ulaşmış durumdadır. ABD için %20, İngiltere için %15 olan bu oranın Kanada'da 4-5 kat daha zor olmasının en belirgin nedeninin, Kanada göçmenlik yasalarının olduğu gösterilmektedir.

Kanada öğrenci vizesinde red alanlar arasında daha önce defalarca yurtdışında bulunmuş işadamı ve yöneticilerde bulunmaktadır. Dolayısıyla vize memuruna sunulan belgelerin pek önemi yoktur. Burada önemli olan vize memurunu o anki insiyatifidir. Biraz da şansın rolü olduğunu unutmamak gerekir.

Kanada vizesi için en önemli koşul, vize memurunun aşağıdaki konularda ikna olmasıdır:

- Eğitiminiz sonrasında Türkiye'ye kesin dönecek sıkı bağlarınızın olması (eğitim, iş ve aile bağları gibi) ve Kanada'da kalma amacı taşımamanız.

 

- Sağlığınızın iyi olması (Kanada'da 6 aydan daha uzun süre eğitim almayı planlıyorsanız sağlık muayenesinden geçmeniz istenecektir)

- Herhangi bir sabıka kaydınızın olmaması ve Kanada için güvenlik riski oluşturmamanız

- Kanada'da bulunduğunuz sürece, bütün yolculuk, eğitim, konaklama ve diğer tüm harcamalarınızı hiç bir işte çalışmadan rahatlıkla karşılayacak düzeyde maddi olanaklara sahip olmanız

- Kanada'da çalışmak, maddi kazanç sağlamak, göçmenlik yasalarından yararlanmak veya kamu fonlarına yük olma niyetinde olmamanız

Vize Türleri

1- Turist Vizesi
Kanada'da 6 aylik ve/veya 6 aya kadar eğitim almak için sadece Turist Vizesine ihtiyacınız vardır. Kanada'dan ayrılmadan ve bir Kanada Büyükelçiligi veya Konsolosluğuna başvurmadan bu süre kesinlikle uzatılamaz veya eğitim gördüğünüz bir alandan diğerine geçilemez.

2- Öğrenci Vizesi
Kanada'da 6 aydan daha uzun süre eğitim almayı planlıyor veya kısa süreli eğitiminiz sonrasında bir başka alanda da eğitim almayı planlıyorsanız, öğrenci vizesi almanız gerekir. Öğrenci vizesinin yukarıda açıklanan Turist vizesine göre vize işlemindeki tek farkı, sizden sağlık raporu istenmesi ve Kanada'da eğitim aldığınız sürece vizenizi uzatabilme şansı vermesidir.

Vize Belgeleri

 

t En az 6 ay geçerli pasaport
Pasaportunuz, Kanada'ya giriş yapmayı düşündüğünüz tarihten itibaren eğitiminiz bitene kadar geçerli olmalıdır.

t Öğrenci kabul kabul belgesi
Kayıt olduğunuz okulun sizi kabul ettiğine dair belgesi (Bu belge Dilokulubul.com aracılığıyla okula kayıt olan öğrencilere, eğitim danışmanlarımızca verilecektir.)

t Dört adet vesikalık fotoğraf
Fotoğrafınız yüksek kalitede olmalı ve sizin güncel halinizi yansıtmalıdır. Fotoğraflarınızın arkasına adınızı soyadınızı ve doğum tarihinizi yazın.

t Vize Başvuru Formu
Bu formu, dilokulubul.com eğitim danışmanları size verecek ve onların gözetiminde hatasız bir şekilde doldurmanız sağlanacaktır.

t Ek Aile Bilgi Formu
Bu formu 18 ve üzeri yaşlarda olan herkes doldurmalıdır. Bu formu, dilokulubul.com eğitim danışmanları size verecek ve onların gözetiminde hatasız bir şekilde doldurmanız sağlanacaktır.

t Öğrenim ve İş Geçmişi Formu
Bu formu 18 ve üzeri yaşlarda olan herkes doldurmalıdır. Bu formu, dilokulubul.com eğitim danışmanları size verecek ve onların gözetiminde hatasız bir şekilde doldurmanız sağlanacaktır.

t Vize Ücreti
Vize ücretinin herhangi bir DIŞBANK şubesindeki 301 12 0002 CAD numaralı hesaba yatırdığınıza dair banka dekontunun aslı; turistik vize giriş ücreti için $ 75 CAD, çok giriş için $ 150 CAD'dir. Başvurular, gerekli ücret Büyükelçilik hesabina tam olarak yatmadığı sürece işleme alınmamaktadır. Başvuru geri çekildiği taktirde veya vize talebi red olduğunda geri ödeme kesinlikle yapılmamaktadır.

t İyi Niyet Mektubu
Kanada'da yapacağınız eğitimin ileriye dönük planlarınıza ne ölçüde faydalı olacağını kısaca anlatan bir niyet mektubu (Dilokulubul.com danışmanlarından mektubun ingilizce yazılması konusunda yardım alabilirsiniz.)

t İyi Hal Kağıdı
Savcılıktan veya adli sicilden alabilirsiniz.

t Diploma veya Öğrenci Belgesi 
Mezun durumda iseniz geçici çıkış belgesi veya diploma fotokopisi, öğrenci iseniz son bir kaç hafta içinde alınmış öğrenci belgesi. Eğitiminize ara vererek yurtdışına çıkıyorsanız, okuldan izinli veya kaydınızı dondurabileceğinize dair yazı almalısınız.

t Eğitim Sertifika ve Belgeleri 
Daha önce dil kursuna gittiyseniz devam sertifikası veya okuldan alınmış hangi sürelerle hangi kura gittiğinize dair devam yazısı, varsa aldığınız veya almakta olduğunuz sertifika programları, meslek eğitim programları vb belgeler

t (Evli iseniz) Aile Belgeleri 
Evlilik Cüzdanı, eşinizin ve çocuklarınızın kimlik fotokopileri

t Mali Durum Belgeleri
Aşağıda açıklanan belgelerle, yurtdışında bir işte çalışmadan, tamamen kendi imkanlarınızla eğitim alacak düzeyde maddi olanaklara sahip olduğunuzu ispatlamalısınız. Bankada en az 3 ay süreyle hareket gören nakit birikiminiz olmalıdır. Birikimleriniz tamamen size veya ailenize ait olmalıdır. Göstereceğiniz paranın kaynağı çok önemlidir. Borç, kredi veya emanet olarak aldığınız paralar kabul edilmeyebilir.

Öğrenciyseniz veya bir işte çalışmıyorsanız;

Ailenizin tüm ev ve arsa tapu fotokopileri 
Ailenize veya size ait olan tüm banka hesap cüzdanları aslı veya son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstreleri 
Bankadan alınan son hesap bakiyesini belirten resmi yazı 
(Varsa) Otomobil ruhsat fotokopileri 
Kredi kartı ekstreleri 
(Aileniz maaşlı çalışıyorsa) Çalıştıkları işyerinden kaç yıldır çalıştıklarını ve şu anki görevini açıklayan resmi yazı, son 3 aylık maaş bordroları, (SSK'lı iseler) SSK işe giriş bildirgesi 
(Aileniz serbest çalışıyorsa) Vergi levhası fotokopisi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Oda Sicil Kağıdı 
(Varsa) Repo, Borsa, Tahvil hesaplarıyla ilgili hesap hareketleri ve son bakiyeleri gösteren resmi yazıların orijinalleri 
(Evli iseniz) Eşinize ait (varsa) maaş bordrosu, (varsa) ruhsat-tapu fotokopileri

Kendi işinizi yapıyorsanız veya bir yerde çalışıyorsanız;

Ailenize ve size ait olan tüm ev ve arsa tapu fotokopileri 
Ailenize veya size ait olan tüm banka hesap cüzdanları aslı veya son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstreleri
Bankadan alınan son hesap bakiyesini belirten resmi yazı 
(Varsa) Otomobil ruhsat fotokopileri 
Kredi kartı eksreleri 
(Maaşlı olarak çalışıyorsanız) Çalıştığınız işyerinden kaç yıldır çalıştığınızı ve şu anki görevinizi açıklayan resmi yazı, eğitiminiz süresince izinli olduğunuza dair yazı, bu yazıyı imzalayan kişinin imza sirküsü, son 3 aylık maaş bordrolarınız, (SSK'lı iseniz) SSK işe giriş bildirgesi 
(Serbest çalışıyorsanız) İşyerinizin vergi levhası fotokopisi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Oda Sicil Kağıdı, imza sirküleriniz, (varsa) Şirket hesabınızla ilgili bankadan alınmış son bakiye durumunu belirten resmi yazı ve son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstresi 
(Evli iseniz) Eşinize ait (varsa) maaş bordrosu, (varsa) ruhsat-tapu fotokopileri 
(Varsa) Repo, Borsa, Tahvil hesaplarıyla ilgili hesap hareketleriniz ve son bakiyeleri gösteren resmi yazıların orijinalleri

ÖNEMLI HATIRLATMALAR 

*Quebec eyaletinde eğitim için, Ouebec hükümetinin verecegi bir onay belgesi gerekmektedir (CAQ). Okulunuz size CAQ ile ilgili gerekli formları gönderecektir yada bu belgeden muaf olduğunuzu bildirecektir. 

*Başvuru formları İngilizce veya Fransızca olarak doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır. 

*Imzasız,eksik yada tam yanıtlanmamış başvurular iade edilir. Başvuru formları Türkçe doldurulduğu takdirde iade edilir. 

*Başvurunun iade edilmesi son kararın gecikmesine yol açabilir. 

*Başvurunuzu dilokulubul.com Ankara ofisi aracılığıyla yapabilirsiniz.

*Vize verme yetkisi yalnızca Büyükelçiliğe aittir ve Kanada'nın Göçmenlik Yasa ve Mevzuatı esas alınarak değerlendirilir. 

*Türk vatandaşlarının turistik vizeleri bir günde sonuçlanmaktadır. 

*Ögrenci vizelerinin sonuçları, sağlık raporu alınması gerektiği için 4-6 hafta sürmektedir. 

*Büyükelçilik, verilecek kararın birkaç gün gecikmesine yol açabilecek kişisel mülakata çağırma yada başvuru ile ilgili herhangi bir belgeyi talep etme ve Büyükelçiliğe sunulan evrakları hazırlayan kişi veya kuruluşla temasa geçerek herhangi bir belgenin doğruluğunu araştırma hakkını saklı tutmaktadır. 

*Saglık muayenesinden geçen başvuranlar, muayene sonuçlarının, en az 4-6 hafta alacağını bilmelidir.

Adresler

 

Kanada Büyükelçiliği
Vize Bölümü
Nene Hatun Cd No: 75, GOP, Ankara
Tel: (0312) 436 12 75

Vize Başvuru İşlemi

Vize başvuruları Ankara'daki dilokulubul.com ofisi aracılığıyla yapılabilir.

Kanada Büyükelçiliği, vize başvurunuzu yeterli bulması durumunda:

- 6 aydan kısa süreli eğitim için Kanada'ya gidiyorsanız, vizenizi 48 saat içinde onaylayacaktır. Bu durumda sağlık raporu istenmez.

- 6 aydan uzun süreli eğitim için Kanada'ya gidiyorsanızelçilik size boş bir sağlık raporu formu verecektir. Raporu doktor gözetiminde tamamladıktan sonraki 3 - 4 hafta içinde vizeniz onaylanır.