Basılı Yayınlar

Gazete Dergi ve Kitaplar

GAZETELER 

Kanada'da basın Türkiye'deki gibi sansasyonel haberlere ve magazine aşırı derecede yer vermiyor. İki ulusal gazeteleri var . Bunlardan biri Globe And The Mail diğeri de The National Post. Büyük şehirlerde hem sağcı hem de solcu kesimin okuyabileceği günlük gazeteler bulabilmek mümkün. Son yıllarda insanlar gazete okumak yerine TV haberlerini izlemeyi tercih etmeye başladılar. Bu insanları gazete okumaya teşvik edebilmek için gazeteler; daha kaliteli makaleler, daha kaliteli köşe yazarları, daha kalitelik haberler sunma yollarına başvurdular. Gazeteler son yıllarda daha renkli bir biçime büründüler. www. bourgue. org sayfasından Kanada'daki en son gelişmeleri ve en son haberleri öğrenebilirsiniz. Gazeteler; satışlarından ve yayınladıkları reklamlardan para kazanırlar. Gazeteleri her gün satın alabileceğiniz gibi yıllık abone de olabilirsiniz. Gazetelere ortalama yıllık abonelik ücreti $220'dir. Günlük satın almaya kalktığınızda da hafta içlerinde 60 ile 80 sent arası, haftasonlarında $1 ile $3 arası ücret ödersiniz. 

BAŞLICA GAZETELER:

BATI KANADA : Vancouver Sun : Tamamen bir magazin gazetesidir. 
Calgary Herald : Southam A. Ş tarafından çıkartılıyor. 
Winnipeg Free Press : Thomson Yayıncılık tarafından 
çıkartılıyor. 

ORTA KANADA : Toronto Star : Torstar şirketinin çıkardığı liberal bir gazete. 
Toronto Sun : Sunshine Girl (Bikinili Kızlar)eki ile birlikte tam bir magazin gazetesi. 
Le Devoir : Quebec'te yayınlanan Fransızca bir gazete. 
Ottowa Citizen : Southam A. Ş tarafından çıkartılan bir
gazete. 

DOĞU KANADA : St John's Telegram : Thomson Yayıncılık tarafından 
çıkartılıyor. 
Halifax Daily News : Robinson Blackmore Matbaacılık ve yayınevi tarafından çıkartılıyor. 

DERGİLER

Kanada'da pek çok Amerikan dergisi bulabilmeniz mümkün. Ancak yine de Kanadalılar kendi dergilerine daha çok rağbet ediyor. Örneğin Chatelaine adlı kadın dergisi Cosmopolitan ve Elle 'den bile daha popüler. Kanadalılar genelde sansasyonel haberler ve boyalı basın istedikleri zaman Amerikan dergilerine yöneliyorlar. Sonuç olarak Kanada 'da pek çok uluslararsı dergi bulabilirsiniz. Ayrıca www. cs. cmu. edu/Unofficial/canadiana /CA - zines . html sayfası size Kanada'daki pek çok yayın hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. 

KİTAPLAR VE KİTABEVLERİ

Kanada'da kitap fiyatları oldukça makul seviyelerdedir. Kanada dolarının ABD dolarından çok daha ucuz olma sebebi ile Kanada'da kitap fiyatları ABD'ye göre çok daha düşüktür. Kanada'da pek çok büyük kitabevi bulunmaktadır. Chapters ve Indıgo Kanada'nın en ünlü kitabevleridir. Kanada'da tüm dünyada yayınlanan kitapları bulabilme olanağınız var. Ancak Kanadalılar daha çok kendi yazarlarının kitaplarına ilgi gösteriyorlar. Marrgaret Atwood, Michael Ondaatje, Anne Michaels Kanada'nın ünlü yazarlarıdır. Kanada'daki tüm kitabevlerinin bir listesini elde etmek istiyorsanız rehberinizin sarı sayfalarındaki kitabevleri başlığına bir göz atın.