Vergiler

KANADA'DA VERGİ SİSTEMİ

Ortalama bir Kanadalı aile, gelirinin %40'ını vergi olarak devlete ödemektedir. Örneğin İngiliz Kolombiyasında ikamet eden kimseler satış vergisi, mal ve hizmet vergisi, emlak vergisi, çevre vergisi, eyalet gelir vergisi, federal gelir vergisi gibi pek çok vergi ödemektedirler. Ayrıca alkol, eğitim, klima, otel odaları, yakıt gibi hizmetlerden de vergi kesilmektedir. Bu nedenledir ki kanadalılar her yıl vergi özgürlüğü günün kutlamaktadırlar. Bu gün de maaşlarının bir gün tamamının ceplerine girebileceğini temenni etmektedirler. Ontari 16 Temmuz'u, Prens Edward Adası ise 8 mayıs'ı vergi özgürlüğü günü olarak kutlarlar. Devlet bütçe açığını kapatmaya çalıştıkça vergiler yükselmektedir. Yüksek vergiler Kanada'da yaşamanın en büyük dezavantajıdır. 

GELİR VERGİSİ

Kanada gelir vergisi yasası her yıl maliye tarafından hükümleri değiştirilen karışık bir yasadır. 1999 yılından beri gelir vergisi oranarı düşüş göstermektedir. Gelir vergisi hem eyalet hem de federal gelir vergisini kapsar. Geli Vergisi mükellefleri önce federal gelir vergisi borçlarını yerine getirirler. Daha sonra ödedikleri fedral gelir vergisi üzerinden eyalet gelir vergisi kesilir. Bir tek Quebec eyaletinde böyle bir uygulama yapılmaz. Çünkü Quebec'in federal hükümetle bir gelir vergisi anlaşması yoktur. Quebec mükelleflerinden vergisini kendisi toplar.

Gelir vergisinin ödenmesi şu şekilde gerçekleşir. Tahakkuk eden gelir vergisi çalışanların maaş çeklerinde ayrı olarak gösterilir. Serbest meslek sahipleri gelir vergilerini dört taksitte öderler. Yıl sonlarında devlet T4 formu adlı bir form gönderir Bunda yıl içinde elde ettiğiniz kazançlar yazılıdır. Eğer bu formda gözüken gelirler dışında bir gelir elde etmişseniz, bunu da T4 formuna eklemeniz gerekir. Genelde bordroyla çalışan kimselerin gelir vergilerini düşük gösterebilmeleri imkansızdır. 
Verginizi Nisan başında beyan edip, Mayıs veya Haziranda ödemeniz beklenecektir.

Kanadalıların pek çoğu daha düşük bir gelir vergisi ödeyebilmek için bankaların emeklilik için tasarruf (RRSP) uygulamasına kaydolurlar. RRSP de toplam gelirinizin bir kısmını emekliliğiniz için bir güvence olması için bankaya yatırırsınız. Ve yatırdığınız bu gelir üzerinden hiç bir vergi kesilmez. Eğer ileride bu parayı çekmek isterseniz çektiğiniz miktar üzerinden düşük bir gelir vergisi ödeme durumundasınız. Ancak yine de karlı durumda oluyorsunuz.

Kanada gelir vergisi sisteminde 4 vergi dilimi vardır. Daha ayrıntılı bilgi için Kanada Maliyesinin Websitesini ziyaret edebilirsiniz. 

GELİR VERGİSİ DİLİMLERİ

Eğer geliriniz aşağıdaki dilimler arasındaysa:

. $1 - $ 30. 753 Gelirinizin %16'sını federal hükümete, federal hükümete, ödediğiniz miktarın %45 ile %75 arası bir kısmını eyalet hükümetine ödemekle yükümlüsünüz. 

. $30. 754 - $ 61. 508 Sabit olarak $5000 federal gelir vergisi ödersiniz. federal verginin de %45 ile %70 arası bir kısmını eyalet hükümetine ödemekle yükümlüsünüz. 

. $61. 509 - $100. 000 Sabit olarak $11. 700 federal gelir vergisi ödersiniz. federal verginin de %45 ile %70 arası bir kısmını eyalet hükümetine ödemekle yükümlüsünüz. 

. $100. 000 veya fazlası Sabit olarak $21. 700 federal gelir vergisi ödersiniz. federal verginin de %45 ile %70 arası bir kısmını eyalet hükümetine ödemekle yükümlüsünüz. 

YEREL VERGİLER

Belediyeler, gayrimenkullerinizin değerine göre gayrimenkul vergisi talep etmektedirler. Ödenen gayrimenkul vergilerinin büyük bir kısmı eğitime, polis teşkilatına ve diğer hizmetlere harcanmaktadır. Her toplumda bu vergiler değişiklik gösterir. Örneğin Winnpeg'in kırsal kesiminde oturan bir aile $2000 gayrimenkul vergisi ödemektedir. 

SATIŞ VERGİLERİ

Federal hükümet, mal ve hizmetler üzerine % 7'lik bir vergi koymaktadır. Kanada'da bu vergiye GST denilmektedir. KDV'den farklılıkları bulunmaktadır. Kanada'ya gelen turistler Gümrükte Bir form doldurarak ödedikleri verginin iadesini isteyebilirler. Düşük gelirli vatandaşlara destek olabilmek amacıyla devlet onlardan sabit bir GST almaktadır. Alberta dışındaki tüm eyaletlern yerel satış vergileri ( PST ) vardır. Bu da yaklaşık % 12 civarındadır. 

DİĞER VERGİLER

Sermaye kazançlarından, temettülerden, ve faiz gelirleri üzerinden alınan vergiler eyaletten eyalete farklılık gösterir. Sermaye kazançları üzerinden alınan vergiler %34 ile %39 arasında değişir. Temettüler %30 ile %39 oranlarında vergilendirilir. Faiz gelirlerinden ise % 43 ile %52 arasında vergi kesilir. Her koşulda en düşük vergiler Alberta'da en yüksek vergiler ise Quebec'tedir. Yukon ve Kuzeybatı bölgeleri de düşük vergi oranlarına sahiptirler.