Gayrimenkul Alımı

Gayrimenkul Satın Almak

Kanadalılar evden eve, şehirden şehire , bir eyaletten diğer bir eyalete sürekli taşınma halinde olan oldukça hareketli insanlardır. Bunu bir sonucu olarak da konut piyasası oldukça canlıdır ve bu piyasada faaliyet gösteren pek çok firma vardır. BU firmalar ev satışı , alımı ve kiralanması konusunda hizmet verirler.

PROFESYONEL YARDIM

Ev satın alma süreciniz boyunca mutlaka yanınızda bir avukat bulundurmalısınız. Bu yasal bir zorunluluk değil ancak tapu işlemleri , vergiler ve sözleşmenin iyice anlaşılması konusunda size oldukça yardımcı olacaktır. Barodan gayrimenkul alım satımı konusunda uzmanlaşmış pek çok avukatın isimlerini bulabilirsiniz. Kanada vatandaşlarına bu konuda bir de telefon hizmeti vermektedir. "Dial A Law" servisi size nitelikli bir avukat bulabilmeniz için yol gösterecektir.

Her bölge için ayrı bir servis vardır. Alberta için 403-234-9022 , İngiliz Kolombiyası için
800 - 663 - 1919. Nova Scotia için 902 - 420- 1888.Ontario için 416 - 947 -3333;1-800-387-2992. Quebec için 514 -722 - 9944; 900-451 -6096.Avukatlık ücretleri $500'dan başlayıp bir kaç bin dolara kadar çıkabilmektedir. Bu sizin kontratınıza ve çıkabilecek problemlere göre değişmektedir.

Satın alacağınız gayrimenkule kadastro yaptırma gibi bir zorunluluğunuz yoktur.Ancak evinizin değerini öğrenmek istiyorsanız yaptırabilirsiniz. Eğer banka kredisi ile ev sahibi olmayı planlıyorsanız banka kredi miktarını belirlemeden önce evinizi kadastro ettirecektir. Bunun masrafı size ait olacaktır ancak belki biraz indirim yaptırmanız söz konusu olabilir.

SATIŞ SÖZLEŞMESİ

Emlak alım satımı, alıcı ve satıcı arasında düzenlenen bir sözleşme ile gerçekleşir. Alıcı ve satıcı arasındaki aracılık görevini emlak büroları üstlenir. Emlak bürosu uygun evleri size gösterir, eğer içlerinden beğendiğiniz bir ev çıkarsa emlak bürosundan sizin için satıcıya teklifte bulunmasını istersiniz. Teklif satıcının belirlediği fiyatın daha aşağısında da olabilir. Satıcının teklifinizi reddetmek veya kabul etmek için bir günü vardır. Satıcıları alıcı eğer istediği fiyatı veriyor bile olsa teklifi kabul etme gibi bir zorunlulukları yoktur. Eğer teklifiniz reddedilirse bile satıcının emlak bürosuna komisyon ücretini ödeme zorunluluğu vardır. Bu yüzden de satıcının istediği fiyattan yapılan teklifler genel de kabul edilir. Eğer satıcının evini satın alabilmeniz için önce kendi evinizi satmanız veya banka kredisi talep etmişseniz bankanın talebinizi onaylaması koşulu varsa satıcının bu süre zarfında başka bir müşteriye evini satabilme hakkı vardır.

Birinci el ev satın almak isteyen kimse direk olarak site ile anlaşma yapar. Ev sahibinin korunması yasasına göre taşındığınızda rastlayacağınız her türlü hasara karşı haklarınız korunmuştur. Eski bir ev satın alacak kimse yapacağı tadilatların satış gerçekleşmeden önce belirtmelidir ve ona göre fiyattan düşürebilmelidir. Çünkü satıştan sonra böyle bir yasal hakkı kalmamaktadır.

Emlak alımında transfer vergisi ödenir. Bu alıcının yükümlülüğüdür. Eyaletin eski evler için belirlediği oran %1 , yeni evler için belirlediği oransa %7'dir.

APARTMAN VEYA KAT MÜLKİYETİ SATIN ALMA

Müstakil ev satın alma ve apartman satın alma prosedürü üç aşağı beş yukarı aynıdır. Apartman dairesi satın aldığınızda her ay apartman aidatı ödeme yükümlülüğü altına girersiniz. Daire sahibi apartman giderlerini diğer apartman sakinleri ile paylaşmak zorundadır. Bu giderler binanın ve bahçenin temizliği ve bakımıdır. Ayrıca sıcak su , asansörler ve ısınma sistemi de bu giderlere dahildir. Bazı kat mülkiyetlerinin servis , jimnastik salonu , yüzme havuzu gibi olanakları vardır. Eğer bunlardan faydalanmak istiyorsanız yine aylık belirli bir ücret ödemeniz gerekecektir.
Lüks apartmanlarda aidat küçük bir apartman dairesinin aylık kirasına bile eşit olabilir. Ancak konfor , konum ve yüksek fiyatla satılabilecekleri için lüks apartman daireleri akıllıca bir yatırımdır.