Ulaşım

Ulaşım

TOPLU ULAŞIM 

Kanada'da ödenen vergilerin $165 milyonu ile demiryolları finanse edilir. Bu rakamın büyük bir kısmı ücra köşelerdeki demiryollarına harcanır. Örneğin demiryolları ile ulaşımın %84'ü hatların %33 'ünde geçekleşir. Kullanmayan hatlar zaman zaman iptal edilir. Ancak bu durum devlet hizmetlerinin kar amacı taşımaması prensibine aykırı olduğu için devlet imajını zedeler. 

TREN VE OTOBÜSLER

1995 yılında Kanada Demiryolları özelleştirildi ve Bugün Kanada Pasifik Demiryolları ile sıkı bir rekabet içierisinde. İngiliz Kolombiyasında olduğu gibi bölgesel demiryolu şirketleri de var. Devlete ait olan "Via Rail Canada" 2000 yılında Kanada sınırları içerisinde 3. 8 milyon yolcuya ulaşım hizmeti verdi. Kanada'da trenle ulaşım oldukça popüler. Pek çok insan yolculuk esnasında Kanada'nın büyüleyici manzarasını izleyebilme fırsatı elde edebilmek için treni tercih ediyor. Kompartımanlarda yolcular için dinlenme olanakları vardır. Birinci sınıf ve yataklı kompartımanlar için önceden rezervasyon yaptırnanız gerekiyor. 
Biletinizi trene binmeden önce temin etmeniz gerekiyor. Yolculuk esnasında bilet satışı yapılmıyor. Bilet fiyatları kat edeceğiniz mesafeye göre değişiyor. Çocuklara, öğrencilere ve yaşlılara indirim yapılıyor. 
Trenle ulaşım hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, "Vıa Rail Kanada" şirketi ile bağlantı kurun. Adresi PQ Box 8116 2 Placa Ville- marie, Montreal, PQ H3C 
3N3 ; Tel No: 514 871 6000. Websitesinden de tren saatlerini öğrenmeniz mümkün. www. viarail. ca

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Şehir içi ulaşım eyaletlerin belediyeleri tarafından gerçekleştiriliyor. Yerel hükümetlerin çoğu bütçelerinin %11 'ini ulaşıma harcıyorlar. Toronto ve Montreal'in tramvay ve otobüslerle birlikte çalışan bir metro sistemi var. Türkiye'den farklı olarak Kanada'da her mesafe için aynı ücreti ödüyorsunuz. Otobüslerde jeton ve bozuk para kullanılıyor. Otobüs değiştirdiğinizde yeni jeton atmak zorundasınız. Aylık paso almak oldukça ekonomik olacaktır. Bunun için belediyelerin ulaşım birimleri size fiyatlar hakkında bilgi verecektir. 

HAVAYOLLARI İLE ULAŞIM

Kanada'da binden fazla hava alanı bulunuyor. Ancak ulaşımın %99 'u 26 havaalanı üzerinden yapılıyor. Air Canada ülkenin bir numaralı hava yolları şirketi. yakın geçmişte rakibi Canada Airlines'ı satın alıp kapatarak piyasanın hakimi konumuna geldi. Rekabetin olmamasını fırsat bilen Air Canada fiyatlarını yükseltti . Air Canada'nın yan kuruluşları Tango ve West Jet yolculara daha makul fiyatlarda hizmet veriyor. 2002 yılında Kanada'da uçak bileti fiyatları en pahalı zamanlarını yaşadılar. Aynı tarihlerde ABD ise tüm zamanların en ucuz uçak bileti fiyatlarına sahipti. Pek çok uluslararası havayolları ve ABD Kanada'ya ve Kanada dışına uçmakta. Ancak birbirleri arasında fazla bir rekabet yok. Toronto ve Montreal'den Vancouver'a uçak biletleri oldukça dalgalı fiyatlara sahip. APEX ve bazı havayolları $400 ile $500 arası fiyat verirken diğerlerinin ücretleri $800 den fazla. Toronto ve Montreal arası gidiş dönüş biletleri $200 ile $350 arasında değişiyor. ABD içindeki iki saatlik uçuşlarla aynı fiyatta. Kanada ve Türkiye arası uçak biletleri uzak mesafeden dolayı oldukça yüksek seviyelerde. Türkiye'den Kanada'ya gidecek göçmenler uçak bileti için yüksek bir meblağ ödeyeceklerdir.