Ev Kurmak

Ev Kurmak

Ortalama bir Kanadalı aile gelirinin yaklaşık yüzde yirmisini ev kredisine veya kiraya ayırıyor. Ancak ödedikleri paraya dünyanın hiç bir yerinde daha büyük ve daha konforlu bir ev bulabilmeleri mümkün değil. Kira ödemektense ev sahibi olmak daha ideal. Kanada nüfusunun %64'ü ev sahibi olmayı tercih ediyor. %36'sıda kiralamayı. Ancak son zamanlarda konut fiyatları inanılmaz derecede arttı. Ancak 2002 de biraz toparlayan ekonomi ev fiyatlarını biraz daha makul seviyelere çekti.

Kanada'nın belli başlı şehirlerinde yaşamak şehir dışında yaşamaya göre elbette çok daha pahalı. Vancouver ve Toronto'da yaşayan insanların üçte birinden fazlası gelirlerinin yüzde otuzunu evlerine harcıyor. Gelirin eve harcanan kısmı kira ödeyenlerde elbette ki daha da yüksek yaklaşık %45 civarlarında. Kat mülkiyetleri Kanada'da en hızla çoğalan konut tipi. 1991 ile 1996 yılları arasında kat mülkiyeti sahibi olan insanların sayısında %40'lık bir artış yaşandı. Kat mülkiyetleri Toronto ve Vancouver arasında hızla artıyor. Satın alanlar oldukça şanlılar. 2000 yılında Toronto'da yalnızca 30 apartman inşa edilmişken buna karşılık 7.894 adet kat mülkiyetli bina inşa edildi. 90'lı yıllarda kiralık apartman ilanlarına rastlamak mümkündü. Ancak bugün ancak apartman katı veya oda kiralayabiliyorsunuz.

2001 yılında gayrimenkuller üzerinde yapılan araştırmalarda üç odalı bir dairenin en pahalı Vancouver'da olduğu (Ortalama $255.000 ) ve en ucuzda Quebec City'de ( Ortalama $66.000 ) olduğu görülmektedir. Toronto ikinci sırada(Ortalama $225.000 ) Montreal'de ( Ortalama $ 124.000 ) ortalarda yer almaktadır. Vancouver'de ikinci el ev fiyatlarında ikinci sırada yer almaktadır. Ocak 2001 de Vancouver'de bir evin pazarlıksız fiyatı merkezde $290.000 şehir dışında $200.000'di. Bu rakam Calgary'de $170.000 ve Saskatoon'da $98.000'di.

Kanada'da sizin için ev arayacak emlak bürosu bulmanız mümkün. Çoğu emlak bürosu bu hizmeti size ücretsiz olarak verecektir. Çünkü ücretlerini ev sahibinden alıyorlar. Sonuç olarak siz emlak bürosuna bir ödeme yapmak durumunda değilsiniz eğer sizden ücret talep eden bir emlak bürosu olursa, isteklerini reddedin.

Eğer yerleşmeyi ve çalışmayı planladığınız yer ile ilgili bilgiye sahip değilseniz , daha oraya gitmeden ev satın almanız doğru olmayacaktır. Toronto dışındaki tüm şehirlerde kiralık ev bulmanız oldukça kolay olacaktır. Kanada'da bir kaç ay yaşadıktan sonra siz veya aileniz için en uygun yerin neresi olacağına dair bir fikriniz olacaktır. Emlak büroları hem satılık hem de kiralık evler için yerel gazetelere ve dergilere ilanlar verir. Siz de bu ilanlara bakarak kendiniz için uygun bir ev seçebilirsiniz.