Ev Kiralama

Ev Kiralama

Kanada'ya yeni gelen göçmenler için gayrimenkul piyasasını tanıyana kadar bir süre kirada oturmak daha iyi olacaktır. Kiralık daire , müstakil ev, tek oda ilanları gazetelerde satılık ev ilanlarının hemen altında yer alırlar. Ayrıca ilan panolarında ve dükkan vitrinlerinde de kiralık ev ilanlarına rastlayabilirsiniz. Bu konuda size hizmet verebilecek pek çok emlak bürosu da olacaktır. Emlak alım satımlarında olduğu gibi emlak bürolarının ücreti ev sahibi tarafından ödenir kiracı tarafından değil. 
Mobilyalı veya mobilyasız pek çok kiralık ev bulabilmek mümkün. Mobilyasız evlerde sadece fırın ve buzdolabı bulunuyor. Kira Stopajları kiraya dahil. Elektrik , su ,kablolu Tv vs kiracı tarafından ödenir.

Ev sahibinin evini kiralamak isteyen kişinin ırkına veya dinine göre karar vermesi kanuna aykırıdır. Ancak kiracının cinsiyetini seçebilme hakkına sahiptirler.

KİRA SÖZLEŞMESİ

Kanada'da kira sözleşmeleri genel de kiracıyı korur niteliktedir. Kira sözleşmesi imzalanmadan önce kiracı ve ev sahibinin evin o anki durumu hakkında mutabakata varmaları gerekir. Kiracı evi dikkatlice inceleyerek tüm kusurları örneğin dökülmüş boyalar, yırtık halılar vs not etmelidir. Ev sahibinin, kiracıdan gelecekte meydana gelebilecek zararlar ile ilgili teminat sayılabilecek bir depozito talep etmesi kanunlara aykırıdır. Bir aylık kirayı peşin olarak isteyebilir ancak bu paranın %6 sı kadar faiz ödemek zorundadır. Ve bu faiz ile birlikte peşin aldığı kiracının ödeyeceği son kiradan düşmek zorundadır. Peşin kira istemesinin makul bir nedeni yoktur. Eğer kiracının eve verebileceği zararlar için bir teminatsa, zaten bu konu için böyle bir zarar meydana geldiğinde mahkemeye başvurabilir.

Bu yüzden peşin kira istemenin makul bir açıklaması yoktur. Anahtar depozitoları ve iadesi mümkün olmayan depozitolar da kanuna aykırıdır. Hiç bir şekilde kiracıdan talep edileme. Ancak birtakım ahlaksız ev sahipleri buna tenezzül edebilmektedir.

Kira sözleşmesinin yazılı şekilde olması zorunludur. Ev sahibi ve kiracı sözleşmenin süresini istedikleri kadar uzatabilirler. Ancak sözleşme bitmeden evden çıkmak isteyen kiracı 60 günlük kirası kadar tazminat ödemekle yükümlüdür. Aynı şekilde sözleşme bitmeden ev sahibinizin sizi evden çıkartması oldukça zor olacaktır. Bunun için mahkeme onayı almak zorundadır. Mahkeme de ancak siz kirayı borcunuzu geektiği gibi ödeyemiyosanız, eve zarar veriyorsanız, veya kendisinin ve ailesinin o evde oturmaya ihytiyacı varsa ancak bu koşullar altında mahkeme onay verecektir. Eğer ev sahibi evini başka birine devrederse sözleşmeniz süresi bitene kadar geçerli olacaktır.

KİRA MASRAFLARI

Kiralar evin büyüklüğüne ve konumuna göre değişmektedir. Her bütçeye göre kiralık ev bulunabilmektedir. Ancak iki yatak odalı bir daire için $ 800 ile $1000 arası bir kirayı gözden çıkarın. Diğer ülkelerde olduğu gibi Kanada'da şehrin içindekş evler şehir dışındakilere göre daha pahalı. Kiralar transfer vergisinden muaftırlar ve genelde aybaşlarında ödenmektedirler. Elektrik, su vs faturalarınız eğer kiraya dahil değilse adresinize postalanacaklardır.

Pek çok eyalet 1990'lardan itibaren ev sahiplaerinin kiralara diledikleri gibi zam yapamamaları için kira kontrol programları gelşiştirdi. Bu yüzden de kiraya zam yapmak isteyen ev sahipleri eyalet kanunlarının izin verdiğinden fazla zam yapamamakta. Eyaletlerin birçoğunda kiralar Mesken Bakanlığının belirlediği oranlara göre arttırılabilmekte. Örneğin 2002 de Ontario 'da ev sahipleri kiraları yıllı %3.9 arttırabildiler. Daha fazla zam yapmak isteyen ev sahibi bunun için bakanlıktan özel izin almalıdır.