Faturalar


Ev Faturaları

Kanada'da kamu hizmeti veren kuruluşlarla ilgili problem yaşamanız olası değil. En ücra köşelerde yer alan topluluklar bile elektrik, su, kanalizasyon, telefon sistemlerine bağlı bulunmaktadır. Ayrıca bu hizmetlerden faydalanabilmek Avrupa'ya göre çok daha ucuzdur. 
Kamu kuruluşları her ay müşterilerine tahmini faturalar gönderirler. Sayaçlar altı ayda bir okunur. Müşterinin kullandığı miktar ile faturadaki miktar karşılaştırılarak gerekli mahsup işlemi yapılır. Eğer müşteri faturadan daha fazla kullanım yapmışsa farkı öder. Daha az kullanım yapmışsa fark bir sonraki faturasından düşülür.

Yeni evinize taşınırken, kamu kuruluşlarıyla mutabakat sağlamanız gerekir. Sizden depozito talep edebilirler. Ödediğiniz depozito gelecekteki faturalarınızdan düşülecektir. Eve ilk giriş yaptığınız gün sayaçlarınızı okutun ki önceki kiracının veya ev sahibinin borçlarını ödemek durumunda kalmayın. Eğer uzun süredir boş olan bir eve taşınıyorsanız güç kaynakları kesik olabilir. Taşınmadan bir kaç gün önce her şeyi kontrol ettirin ki taşındığınızda güçlük çekmeyin. 

ELEKTRİK

Kanada'da elektrik 110 volt ve 60 hertz'dir. Göçmenler 240 voltluk aletler kullanabilmek için adaptör kullanabilirler. Ancak bu pek verimli olmayacaktır. Ayrıca can güvenliklerini tehlikeye atabilirler. Ağır elektronik aletlerin Kanada'ya getirilmesinin çok maliyetli, aynı zamanda kullanım zorluğuyla karşılaşmak mümkün. Bu yüzden de Kanada'ya elektronik alet getirmek yerine bunları Kanada'dan satın almak çok daha mantıklı olacaktır. Yerel gazetede yayınlanan ikinci el eşya ilanlarında oldukça ucuz elektronik aletler bulmak mümkün. Ancak bunlar için de yüksek tamir masrafları ödemek zorunda kalabilirsiniz. Kanada'da evlerin üçte birinde elektrikle ısınılır. Termal ve nükleer santraller Kanada elektriğinin dörtte birini üretiyor. Geri kalan kısmını da hidroelektrik santralleri üretiyor. Quebec'in James Bay santralleri ülkenin en önde gelen hidro elektrik santrali.

YAKIT

Son yıllarda, Kanada vatandaşlarını doğal gaz kullanımına teşvik ediyor. Ve bugün evlerin yarısında doğal gaz kullanılıyor. 2000 - 2001 kışında doğal gaz fiyatları oldukça yükseldi. Bazı eyaletler bu fiyatı ödeyemedikleri için doğal gazı iade etmek zorunda kaldılar. Böyle dramatik sonuçlarla bir kez daha karşılaşmamak için, tüketiciler doğal gaz arzını gerçekleştiren kuruluşla bir sözleşme imzalayarak maksimum beş sene boyunca sabit doğal baz fiyatlarından faydalanabilirler. Devlet doğallgaza geçebilmeniz için size pek çok finansal olanak sunuyor. Isınma, yemek pişirme, sıcak su ihtiyacınızda doğalgazı kullanmak oldukça akıllıca bir seçim. Doğalgaz şirketlerini rehberinizin mavi sayfalarında bulabilirsiniz. Propan ve bütan gazları doğal gaz kadar yaygın olarak kullanılmasa da kamplarda ve karavanlarda kullanılabiliyor.

Kiralık evlerde merkezi ısıtma sisteminin ve şofbenin tamirini ev sahibi karşılamak zorunda. Eğer güç kaynağını değiştirmek veya yeni elektronik düzenlemeler yapmak istiyorsanız ev sahibinizden izin almanız gerekir. 

BENZİN

Benzin merkezi ısınma sistemlerinde hala oldukça yaygın olarak kullanılan bir yakıttır. Yaklaşık evlerin %15!inde benzinle ısınılmaktadır. Eğer benzinle ısınan bir eve taşınıyorsanız, depodaki benin miktarını taşınmadan önce ilgili yere bildirin ki daha önceki kiracının kullandıkların da ödemek durumunda kalmayın. 

SU

Yerel su teşkilatı eyaletlerin su ihtiyacını karşılar. Rehberinizin mavi sayfalarında ismine rastlayabilirsiniz. Musluk suyunun tadı güzel ve içilmesinde bir sakınca yoktur. Su sayaçları yılda dört kez okunmaktadır. Fatura aylık olarak gönderilmektedir. Taşınmadan önce bir su tesisatçısı çağırırsanız, sizin için gerekli tesisatı kurup, problemlerinizi halledecektir. Eğer ana borudan sızıntı varsa mutlaka eyaletin su teşkilatını haberdar etmelisiniz. 


TELEFON

1876 yılında Alexander Graham Bell ilk uzun mesafeli telefon görüşmesini Paris ve Ontario arasında gerçekleştirmeyi başardı. Paris'ten Ontario'daki babasını aramıştı. Telefon Servisleri oldukça düzgün çalışıyor ve bir o kadar da ucuzlar. Bell Kanada şirketini aradıktan birkaç gün sonra gelip telefon hattınızı bağlayacaklardır. Bağladıkları andan itibaren hiç beklemeden telefon görüşmeleri yapabilirsiniz. Bell Kanada telefon hattı satma ve kiralama hizmeti vermektedir. Bu hizmeti sunan başka şirketler de vardır. Kullandığınız telefonun Kanada standartlarına uygun olması gerekir.

Yeni bir telefon hattının bağlatılması size $90'a mal olacaktır. Ancak çoğu evde zaten önceki kiracılardan kalan telefon hattı bulunmaktadır. Önceki kiracılardan kalan hattı kullanabilmeniz için $50 ücret ödeme durumundasınız. Ve ayrıca uzun mesafeli faturalar için depozito alınmaktadır. Türkiye'de konuşma sürenize göre telefon ücreti ödenir. Ancak Kanada'da şehir içi ne kadar konuşursanız konuşun aylık sabit bir ücret ödeyeceksiniz. Bu da yaklaşık $30 -$50 arası bir miktardır. Cep telefonu ücretleri konuşma süresine göredir. Diğer telefon hizmetlerinden faydalanabilmeniz için de aylık cüzzi ücretler ödemeniz gerekir.

1992 yılında telekomünikasyon devi Intel Kanada pazarına adım attı. O günden sonra daha pek çok telekomünikasyon şirketi de kanada pazarına girdi. Rekabetin artmasıyla fiyatlar düştü. Buda tüketicileri oldukça sevindridi. 2002 yılında tüm uluslararsı konuşmaların dakikası 10 sente düştü. Araba ve cep telefonları oldukça yaygınlaştı. Yeni dijital PCS telefonları piyasaya sunuldu. Bugün Kanadalıların %40'ı cep telefonu kullanıyor. Bell Kanada'nın piyasaya sunduğu fax makineleri ve modemler tüm telefon prizlerine uyum sağlamakta.

Telefon faturaları her ay gönderilmekte ve bir ay içinde ödenmeleri gerekmektedir.